Někde jsem slyšel, že valčík byl dokonce zakázaný. Je to pravda? Ano, je to tak. Dostal označení závadného tance. To ale jenom posílilo zájem o něj. A jak tento tanec vůbec vznikl?
Valčík se zrodil v rakouských Alpách někdy kolem roku 1600 jako tanec tyrolských horalů. Ovšem už v 16. století se ve Francii tančil tanec zvaný „volta“, který se našemu valčíku rovněž podobal. Odborníci ale jako základ označují právě tanec známý v Tyrolích. Jméno mu propůjčil krouživý plavný pohyb.
Tanečníci budou mít nepříjemnosti
A opravdu v minulosti došlo k jeho zákazu. Velmi těsné držení partnerky při valčíku, typické třeba pro zamilované páry, hojně pohoršuje některé puritány ve Vídni.
Proto valčík zakazuje rakouský dvorní výnos, datovaný 18. března 1758. Podle něj jde o tanec, který by se z mravnostních a zdravotních důvodů rozhodně veřejně předvádět neměl. Když je při něm někdo nachytán, vykoleduje si nepříjemnosti.
Francouzská metropole víří
Paříž pro změnu valčíku během Velké francouzské revoluce zcela podléhá. Zejména v letech 1793–1794 zní doslova v každém salonu.
Není divu, že pak některým lidem s valčíkem dochází trpělivost a postarají se o to, aby byl ve francouzské metropoli zapovězen. O zákaz tohoto tance se ve francouzské metropoli postarají dvě meklenburské princezny, které také pohoršuje těsný dotyk páru na parketu.
Tančení tím ale nezabrání, spíše naopak. Punc zakázaného ovoce naopak prospívá jeho popularitě. Valčík je prostě životní styl a městem se šíří jako mor. V roce 1797 je valčík zakázán také v carském Rusku. O půl století později už proti němu nikdo ani necekne.
Proslaví ho totiž rakouští hudební skladatelé Johann Strauss starší (1804-1849) a mladší (1825-1899).