Domů     Krvaví milenci z vřesoviště
Krvaví milenci z vřesoviště
4.4.2024

Většina stopařů ví, že přisednout si do auta k neznámému řidiči může být nebezpečné. Ale když vám nabídne svezení příjemná mladá dáma? Co by se vám mohlo stát? Odpověď ovšem zní: Cokoli.

Malý Ian ze skotského Glasgow žije od svých čtyř měsíců v pěstounské péči. Otec zemřel ještě před jeho narozením, matka ho sice nějaký čas chodívala do nové rodiny navštěvovat, když se vydávala za tetu ze sousedství, ale nakonec ji omrzelo i to.

Není tak u toho, když z Iana vyrůstá nadaný student, ani u toho, když se chlapec stejným tempem mění v nezvladatelného rváče, v postrach širokého okolí.

V šestnácti už má za sebou pár konfliktů se zákonem, a když už stojí potřetí před soudcem, ten ho prostě pošle zpátky k matce. Ta si snad s klukem poradí.

VRAZI MOORS Myra Hindley a Lan Brady. Foto: CC - Fair use
VRAZI MOORS Myra Hindley a Lan Brady. Foto: CC – Fair use

Zločinec s novým jménem

Spolu se staronovým domovem získává Ian i nové příjmení. Jeho matka se totiž mezitím provdala za muže jménem Patrick Brady.

Odstěhovala se s ním do 350 kilometrů vzdáleného Manchesteru a nejspíš není zrovna dvakrát nadšená ze synova nuceného návratu. Ani Ian – nyní už Ian Brady – nemá žádnou zvláštní radost.

V tu dobu ještě nikdo netuší, že jméno Ian Brady se ve spojení s Manchesterem smutně zapíše do dějin zločinu.

Koníčkem se stává násilí

Mladík se v novém působišti musí nějak živit, a tak volí obyčejnou a nudnou práci poslíčka. Jeho koníčky jsou ovšem zcela odlišné.

Zhlédne se v násilí, hltá knihy se sadistickými náměty, nadšeně poslouchá staré nahrávky nacistických projevů, listuje si Hitlerovým spisem Mein Kampf.

Ostatně když dětství s kamarády provozoval hry na válku, na rozdíl od všech ostatních vždycky chtěl být Němcem. A vedle toho ani v Manchesteru neseká dobrotu, a tak si zakrátko odsedí dva roky za krádeže.

Winifred Johnsonová, matka pohřešovaného chlapce Keitha Bennetta, na snímku na Saddleworth Moor, s fotografií svého syna, 25. ledna 1995. Foto: Parrot of Doom CC BY-SA 3.0 
Winifred Johnsonová, matka pohřešovaného chlapce Keitha Bennetta, na snímku na Saddleworth Moor, s fotografií svého syna, 25. ledna 1995. Foto: Parrot of Doom CC BY-SA 3.0 

Nekonečná rozkoš ze zabíjení

Po propuštění si Ian nachází nové zaměstnání jako skladník, ale hlavně do jeho života vstupuje něco zcela nového – láska. Sedmnáctiletá sekretářka Myra Hidleyová vůbec není zděšena jeho zálibami, naopak. Sama je velice dobře chápe.

Poprvé spolu vyrážejí do kina ne na romantický film, ale na dokument o procesu s nacistickými generály. A když Myra poprvé svolí, že Iana navštíví, nepouští jí mladík taneční muziku, ale nacistické pochody.

Dívka se zachvěje blahem, když jí pak Brady pošeptá své životní krédo: Člověk má právo užívat si nekonečné rozkoše ze zabíjení. Zanedlouho si oba vyzkoušejí, jaké to je proměnit sny ve skutečnost.

Hledání bezbranné kořisti

Je rok 1963 a Myra s Ianem už spolu žijí v malém domku na okraji Manchesteru a dlouho se odhodlávají k činu. Oba společně touží někoho unést a zabít. Večer 12. července už nedokážou déle čekat. Vyrážejí do města s pečlivě připravenou taktikou.

Myra jede v autě, Ian ji zpovzdálí následuje na motocyklu. Prohledávají město a pátrají po vhodné oběti. Musí být sama a bezbranná. A přesně taková je šestnáctiletá Pauline Readová.

Je pátek, a tak si navlékla slušivé růžové šaty a vydala se na tancovačku do místního klubu Railway Worker´s.

První hrob na vřesovišti. Foto: Parrot od Doom CC BY-SA 3.O (černobílé: CC-Fair use)
První hrob na vřesovišti. Foto: Parrot od Doom CC BY-SA 3.O (černobílé: CC-Fair use)

Hledání neexistující rukavičky

Plán obou milovníků násilí je docela jednoduchý. Myra zastavuje vedle Pauline a prosí ji o pomoc. Smutně líčí, jak při procházce za městem ztratila oblíbenou rukavičku a právě se tam vrací ji hledat.

Obě dívky se znají od vidění a Pauline je známý dobrák, takže se sama nabídne, že své známé s hledáním pomůže. Bezelstně nasedá do auta, které nikým nepovšimnuto míří za město, na místo, kterému se říká saddleworthské vřesoviště.

Pauline zatím ještě nedochází, že to není zrovna nejdokonalejší místo k procházkám. Nadšeně vystupuje a hned se pouští do hledání rukavičky.

První hrob na vřesovišti

Vedle auta teď zastavuje Ianova motorka a Paulinin osud náhle nabere jiný, děsivý směr.

Není zcela jasné, jak další minuty probíhaly, protože mnohem později, až když Ian s Myrou padnou do rukou policie, bude každý z nich události onoho večera líčit zcela jinak. Myra bude tvrdit, že zůstala v autě.

Brady si naopak bude jist, že právě ona držela nešťastné Pauline ruce, když ji znásilňoval. Je to ale Ian, kdo nešťastné dívce podřízne hrdlo. Když milenci společně odjíždějí, leží už tělo jejich oběti bezpečně ukryté pod vrstvou hlíny.

Tkanička místo nože stačí

Jestliže Ian a Myra snili o vraždě, skutečnost jejich představy mnohonásobně překonala. Pocit absolutní moci a nadvlády nad obětí si dokonale užili, a tak je jen otázkou času, kdy si vytipují další kořist.

Najdou ji 23. listopadu před biografem, odkud právě vychází dvanáctiletý John Killbride. Nabídku na svezení od krásné dívky za volantem příjemně vytopeného vozu neodmítne a nelekne se ani Iana, který už sedí na místě spolujezdce.

Únos pak probíhá podle osvědčeného receptu. Ani Patrick nic nenamítá proti hledání ztracené rukavičky. Stejné je i sexuální násilí, kterého se na oběti Ian Brady dopustí. Jen způsob smrti se mění. Místo nože postačí tkanička narychlo vytažená z boty.

Tkanička místo nože stačí. CC-Public domain, umknown author
Tkanička místo nože stačí. CC-Public domain, umknown author

Další beránek na porážku

Saddleworthské vřesoviště se pozvolna mění v ještě děsivější místo, než jakým bylo předtím, ale to právě Ianovi s Myrou vyhovuje.

Podnikají tu svá romantická dostaveníčka, pořizují si fotoaparát a pózují před objektivem v místech, kde vyhasly životy jejich obětí. Těch míst totiž brzy začnou mít na výběr víc.

V polovině června 1964 unesou dalšího dvanáctiletého chlapce jménem Keith Bennett, kterého matka vypraví na noc k babičce, a ještě ho z opatrnosti převede přes frekventovanou ulici.

Sotva se ale otočí, už se objeví Myra a naivního Keitha poprosí o pomoc s nakládáním nákupu. Za odměnu ho pak prý sveze, což je pro dvanáctiletého fanouška aut těžké odmítnout. „Bylo to jako vést beránka na porážku,“ prohlásí později Hindleyová.

Děsivá magnetofonová nahrávka

Osvědčený postup s cestou na vřesoviště vražedný pár přece jen poruší. Když se jim totiž podaří z pouti v manchesterské ulici Hulme Hall Lane unést desetiletou Lesley Ann Downeyovou, neodvezou ji za město, ale přímo k sobě domů.

A mění i způsob, jak si na poslední chvilky své oběti uchovat ty krásné vzpomínky. Dnes zatím zůstává fotoaparát nevyužitý a ke slovu přichází magnetofon.

Výsledkem je sedmnáctiminutová nahrávka, na které jsou jasně slyšet zoufalé výkřiky unesené holčičky a její prosby o slitování. Také tentokrát Ian oběť znásilní a Myra pak vlastnoručně její trápení ukončí. Nakonec se ale vše vrátí ke staré rutině.

Pár pořídí pár snímků, a nakonec se oba vydají na vřesoviště, aby nebohou Lesley pohřbili nedaleko jejích předchůdců.

Důkaz zabalený v dece

Řádění milenců z vřesoviště by nejspíš pokračovalo dál, kdyby byli dostatečně opatrní.

Jenže v době, kdy doma právě zabíjejí sekerou osmnáctiletého uneseného Edwarda Evanse, zapomenou zamknout dveře a dovnitř vstoupí manžel Myřiny sestry David Smith.

Samozřejmě je v šoku z toho, čeho je svědkem, a navíc dostává šílený strach. Co má udělat, aby neskončil stejně jako ten nešťastník před jeho očima? A tak se poslušně zapojí do úklidu místa činu. Myru s Ianem ani nenapadne, že by snad měl dost odvahy je udat.

Davidu Smithovi se to ovšem rozleží v hlavě, na policii se vzápětí vypraví a 7. října 1965 vtrhnou muži zákona do domu. Právě včas. Mrtvola Edwarda Evanse, zabalená v nenápadné šedivé dece, je teprve připravena k transportu na vřesoviště.

Vřesoviště už nikdy nepromluví. Foto: James Thorn, CC BY-SA 4.O
Vřesoviště už nikdy nepromluví. Foto: James Thorn, CC BY-SA 4.O

Bible skrývá velké tajemství

Neopatrnost, s jakou Ian s Myrou vraždili, se jim nyní nevyplácí. Vyšetřovatelé mají k dispozici dostatek důkazů. Pravda, většinu z nich milenci neschovávají doma, ale v kufru v nádražní úschovně, ale na to policisté rychle přijdou.

Lístek do úschovny je vložen v Myřině Bibli. Kufr obsahuje nejen onu příšernou nahrávku posledních chvilek Lesley Ann Downeyové, ale třeba i její fotografii, na níž leží na břiše s krkem omotaným pruhovanou šálou, a další a další snímky z vřesoviště.

Podle nich se obtížně, ale přece jen dají identifikovat některá místa, kde jsou v mělkých hrobech pohřbeny oběti.

Slavnější než Jack Rozparovač

Nakonec se Myře Hindleyové a Ianu Bradymu podaří prokázat tři vraždy, což by mělo automaticky vést k udělení trestu smrti.

Právě ve stejnou dobu ale britský parlament nejvyšší trest ruší, takže oba vrazi, přestože jsou formálně k popravě odsouzeni, se stávají historicky prvními britskými sériovými vrahy, kteří popraveni nebudou.

Oba končí ve věznici v Durhamu na severu Anglie, ovšem bez možnosti vzájemného kontaktu. „Jsem slavnější než Jack Rozparovač,“ prohlašuje o sobě Ian Brady. Se svou slávou se ale nemá s nikým podělit.

Následujících devatenáct let stráví na samotce, protože se svou násilnickou povahou je nebezpečný i otrlým spoluvězňům.

Vřesoviště už nikdy nepromluví

Ještě nějaký čas věnují kriminalisté pokusům spolehlivě dokázat další zločiny vraždících milenců. Pročesávají vřesoviště, ale nemají úspěch.

Dokonce ani když téměř o dvacet let později na místo přivedou Myru, ani ona sama už si ale nedokáže vybavit, kam s Ianem své další oběti pohřbili. Dnes už by se ostatky unesených a zavražděných mohly objevit jen náhodou.

Myra Hindleyová zemřela v roce 2002 ve věku 60 let na plicní infekci, Ian Brady ji na onen svět následoval v květnu 2017.

Věděli jste, že…

Když šel David Smith do budky telefonovat na policii, aby oba vrahy udal, vzal si s sebou pro jistotu nůž a šroubovák, protože měl strach, že ho Ian Brady najde.

Věděli jste, že…

Ian Brady byl ve vězení prohlášen za duševně nemocného, nepřál si být propuštěn a opakovaně žádal, aby mu bylo umožněno spáchat sebevraždu.

Oběti šílených manželů. Foto: CC-Fair use
Oběti šílených manželů. Foto: CC-Fair use

Deset obětí šílených manželů

Sacramento v Kalifornii je na sklonku 70. let minulého století v šoku. Oblast terorizují neznámí sérioví vrazi, kteří unášejí své oběti. Jen nikoho nenapadne, že by to mohli být napohled sympatičtí a šťastní manželé.

Gerald Gallego (1946-2002) má ke zločinu blízko odmalička. Jeho otec se totiž v roce 1955 stal prvním mužem, popraveným v plynové komoře. A syn svou kriminální kariéru začíná už ve třinácti letech, když zneužije šestiletou dívku.

Má na svém kontě 23 zatčení za loupeže a také šest manželství, než pozná Charlene Williamsovou (*1956). Společně vytvoří nebezpečný pár, který postupně připraví o svobodu a život deset nešťastných obětí.

Oběť pohřbená zaživa

Po dvou měsících plánování manželé Gallegovi unášejí své první oběti. Dvě dospívající dívky sexuálně zneužijí, brutálně zbijí a poté zastřelí.

Další dvě unesené dívky se stávají předmětem sporu, protože Charlene se nelíbí, když je Gerald začne znásilňovat bez ní, a neváhá proto na něj začít i střílet. Přesto pokračují ve společném unášení obětí, jednu z nich dokonce pohřbí zaživa.

Vražedkyně, která je sama obětí

Dopadeni jsou ve chvíli, kdy si při posledním únosu svědkové poznamenají poznávací značku jejich auta. Zatímco Charlene s vyšetřovateli spolupracuje a vyvázne s trestem 16 let a osm měsíců vězení, Geralda čekají dva rozsudky smrti.

Popravy se nedočká, zemře na rakovinu v nevadském vězení v roce 2002. Charlene Gallegová je propuštěna v roce 1997. Ve vězení studovala, kála se a snažila se vinu svalit výhradně na svého muže:

„Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila, že byly oběti, které zemřely, a oběti, které přežily. Já patřím k těm druhým,“ prohlašuje.

Foto: Creative Commons (úvodní foto CC-Fair use)
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h