Domů     Míč: Nezbytnost stará 4500 let
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
26.3.2024

O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu.

Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy.

Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil.

Dar vyspělé civilizace

První známé míče pocházejí od jedné z nejvyspělejších starověkých civilizací – z Egypta. Konkrétně jde o hračku, vyrobenou z lněných hadrů a provázku, nalezenou v dětské hrobce. Podle archeologů pochází z doby kolem roku 2500 př. n. l.

Zahanbit se v tomto ohledu nenechají ani další starověké civilizace. A tak míče létají vzduchem či poskakují po zemi i v Řecku. Samozřejmě, že vypadají poněkud jinak než ty dnešní. Tehdy je doslova nemožné vyrobit míč, který by byl dokonale kulatý.

Jeho výroba často spočívá na dětech, které pro tyto účely nafukují prasečí měchýře, které následně zahřejí v horkém popelu, aby byly kulatější.

Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash
Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash

Platón a míč

Nejde ale o jediný druh míče v Řecku. Tamní slavný filozof Platón ( 428/427–347 př. n. l.) ve svém spisu Faidón popisuje míč, který je složen z dvanácti dílů.

Při vykopávkách na ostrově Samothraké je v jednom z hrobů nalezen model míče, jehož povrch je členěn do políček podobně jako je tomu dnes u kožených míčů.

Je také známo, že větší řecké děti si ve starověku hrají s malým míčem vycpaným srstí, peřím nebo vlnou, nazývaným sfaira kené. A rovněž ze starověkého Řecka pochází míčová hra episkyros, která je jakýmsi předchůdcem ragby či amerického fotbalu. Přes její někdy až extrémní násilnost se jí občas účastní i ženy.

Tři typy míčků

Mezi starými Římany jsou míčové hry považovány mimo jiné za doplněk ke koupeli a jsou odstupňovány podle věku a zdraví koupajících se. Obvykle je pro ně v lázních vyčleněno speciální místo.

V permanenci jsou většinou celkem tři typy míčků – pila neboli malý míček, paganica, těžký míč vycpaný peřím, a follis, kožený míček naplněný vzduchem, největší ze tří.

Ten Římané berou do ruky například při trigonu, hře, ve které si tři hráči, stojící v trojúhelníku, přihrávají míč tam a zpět, přičemž levou rukou ho chytají a pravou házejí.

V akci je v jednom okamžiku tři až šest míčů a smyslem hry je udržet je v neustálém kroužení ve vysoké rychlosti.

S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash
S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash

Hraje si Evropa i Asie

Některé míčové hry převezmou Římané od řeckých kolegů. Třeba už zmíněnou episkyros, která se v jejich podání jmenuje harpastum. Hráči se při ní rozdělí na dvě strany.

Míč, vyrobený z vycpané kůže zvířat či z měchýře vepře, je následně umístěn na čáru uprostřed hřiště. Na obou koncích hřiště jsou rovněž čáry, za něž se hráči snaží míč přenést, což se ovšem daří jen odstrkáváním druhých hráčů.

Římané tyto míčové hry chápou jako povyražení i prostředek k utužení fyzické síly a duševní rovnováhy. Proto se jich zúčastňuje spousta osobností, například Julius Caesar (100–44 př. n. l.), císař Augustus (63 př. n. l.–14 n. l.) a další.

Kulatý nesmysl ovšem není jen záležitostí Evropy. Míče, nalezené nedávno ve starověkých hrobech jezdců na koních v severozápadní Číně, odhalují důkazy o 3000 let starém sportu.

Mají velikost pěsti, jsou vyrobené z kůže a vyplněné vlasy a jiným měkkým materiálem.

Není to jen zábava

Vědci tuší, že se tyto míče používaly v nějakém týmovém sportu, ale v jakém, to zatím nevědí.

„Vzhledem k tomu, že mají známky zásahu, mohlo být součástí hry jejich odpalování či odrážení nějakou dřevěnou hokejkou, holí či pálkou,“ říká archeolog Patrick Wertmann.

Nabízí se třeba čchuej-wan, míčová hra, hojně provozovaná ve staré Číně, podobná golfu. Jak Wertmann doplňuje, míčové hry obecně byly ve starověku považovány za vynikající tělesné cvičení a důležitý prostředek vojenského výcviku.

Čínské fotbalové kořeny

Ačkoliv své kořeny má v Číně řada sportů, které se dnes bez míče neobejdou, jeden nade všemi vyniká – fotbal. Přesně tak.

Za kolébku nejpopulárnějšího sportu současnosti je sice všeobecně považována Anglie, kde od 16. století začne pomalu dostávat dnešní obrysy, jeho předchůdcem je ovšem cchu-ťü, hra, která se v Číně provozuje už v 3.–2. století př. n. l.

Dva týmy se v ní snaží dostat míč (kouli ze zvířecí kůže, vyplněnou vlasem nebo peřím) otvorem do středové obruče, přičemž přitom mohou používat jakoukoli část těla kromě rukou a mičuda se navíc nesmí dotýkat země. Původně ji provozují hlavně vojáci, ale brzy se rozšíří i mezi obyčejný lid.

Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay
Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay

Poražený je stažen z kůže

A ještě o jedné hře se musíme zmínit. Jmenuje se tlachtli (také se jí říká pok-a-tok) a hojně ji praktikují starověké předkolumbovské kultury Střední Ameriky.

Hrají ji Olmékové, Mayové a Aztékové a v základu jde o to udržet míč co nejdéle ve vzduchu. V pozdějších verzích pak prohodit míč skrz kruh upevněný na zdi hřiště. Každý z národů má ovšem trochu jiná pravidla s tím, že zdaleka nejhorší verzi hrají Aztékové.

V jejich podání je totiž tým, který prohraje, následně obětován. Hráčům jsou před zraky davů zaživa vyrvána srdce z těla, popřípadě jsou staženi z kůže, kterou si následně oblékne velekněz či kapitán vítězného týmu.

Zajímavostí je, že jde o jednu z prvních her, při které se používají gumové míče, vyráběné z latexové mízy stromu Castilla elastica.

Konečně pořádný kopačák!

Mičudu, kterou vídáme dnes při sportu, hlavně fotbalu, ale dá lidstvu až americký chemik Charles Goodyear (1800–1860).

Ten nejprve v roce 1839 objeví způsob vulkanizace kaučuku, čímž přivede na svět materiál, vynikající pevností, pružností a odolností proti působení vody i tepla. V roce 1855 pak z vulkanizované pryže sám vyrobí první fotbalový míč.

Je potažený osmnácti sešitými kousky kůže, lépe skáče a snese kopání, aniž by praskl.

Foto: unsplash, pixabay Tit Foto: unsplash
Související články
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz