Domů     Bitva na Bílé Hoře 1620: Předehra k dlouhé válce
Bitva na Bílé Hoře 1620: Předehra k dlouhé válce
15.3.2024

Třicetiletá válka je teprve na svém začátku, ale pro české stavy nadchází okamžik pravdy. Už zítra, v neděli 8. listopadu 1620, vypukne bitva, která ovlivní české země na dlouhá staletí.

Skoro dvacet tisíc výhodně postavených stavovských vojáků se šikuje proti početnějším katolickým armádám. Výsledek nelze předpovídat, jedno je ale jisté – Bílá hora u Prahy bude zbarvena krví.

Dne 23. 5. 1618 obviňují radikální čeští stavové dva místodržící, Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka a Jaroslava Bořitu z Martinic, že špatně zastupují české zájmy, označí je za velezrádce a okamžitě odsuzují k smrti vyhozením z oken.

Vybrané okno v areálu Pražského hradu nad Jelením příkopem je 16–20 metrů nad zemí a buřiči shazují postupně oba místodržící, prosící o milost, i s jejich sekretářem z oken. K překvapení všech zúčastněných všichni tři pád přežijí.

Hned se ozývají hlasy, že je zachránil odpad a napadané listí, ale Vilém Slavata tuto interpretaci okamžitě popírá. „Z toho okna vyhozený ne měkce na papíry, ale tvrdě na kamení pod oknem ležící padl jsem, takže jsem se nemálo ztloukl a sobě hrubě na životě a zdraví ublížil.“ Kdo by tehdy řekl, že tento groteskní den bude v historii zapsán jako počátek třicet let dlouhé, krvavé a devastující války. Den po defenestraci je obnoveno direktorium, tedy třicetičlenný sbor nekatolických správců, kteří nahrazují sbor místodržitelů a zemské úřady.

Portrét z roku 1634 zachycuje Fridricha Falckého s českými královskými insigniemi.
Portrét z roku 1634 zachycuje Fridricha Falckého s českými královskými insigniemi.

Spory českých stavů

Čeští stavové nejsou v odporu proti Habsburkům jednotní. Direktorium vysílá ještě v roce 1618 dvě apologie, tedy písemné obrany svých skutků, do Vídně.

Tyto dokumenty mají v zahraničí vysvětlit cíle nekatolíků v Království českém a objasnit jejich dosavadní postup. Zároveň je ovšem vyslána i žádost o pomoc do ostatních zemí Koruny české a také do nekatolického zahraničí.

Morava odmítá podpořit povstání a pomoc posílá pouze Savojsko a Slezsko. Na podzim propukají první střety a v bitvách u Čáslavi a u Lomnice si zapisují čeští stavové vítězství.

Volba českého krále

Povstání ovšem nemá podporu ani mezi celou českou stavovskou obcí. Situace se vyjasňuje až v březnu 1619, kdy umírá král Matyáš Habsburský (1557–1619).

Stavové okamžitě sesazují nového českého krále Ferdinanda II. (1578–1637), ačkoli ještě v roce 1617 s jeho následnictvím souhlasili, a na podzim 1619 si svého krále sami volí.

Stává se jím kalvinista Fridrich Falcký (1596–1632), jemuž dali přednost před saským kurfiřtem Janem Jiřím (1585–1656). Ve Vídni i v Praze je už všem jasné, že tento konflikt bude muset být vyřešen hrubou silou.

Maxmilián I. Bavorský
Maxmilián I. Bavorský

Proměnlivá situace

Situace na bitevním poli je proměnlivá. Velitel českých vojsk, hrabě Jindřich Thurn (1567–1640), vtrhne v dubnu roku 1619 na Moravu, kde se k moci dostává hrstka radikálů, která podporuje povstání proti císaři.

Thurn poté dokonce dvakrát v roce 1619 obléhá Vídeň, ovšem neúspěšně. V létě je u Záblatí poražen hrabě Petr z Mansfeldu, jehož přemožitelem se stává hrabě Karel Buquoy, velitel císařských vojsk.

Naopak slavné vítězství si připisuje Ladislav Velen ze Žerotína, který u Dolních Věstonic drtí císařskou armádu.

Vyhrává ten bohatší

Českému vojsku ovšem začínají ještě v tomtéž roce docházet finanční prostředky. Stavové očekávají pomoc jak od nového krále, tak od protestantské Evropy. Bohužel, tato strategie naprosto selhává.

Zatímco habsburským katolíkům zasílají značnou podporu španělští Habsburkové i katolické německé státy, stavovská strana získává symbolickou podporu evropských protestantských států.

Shánět vojáky pro císařskou armádu pomáhá dokonce i později slavný Albrecht z Valdštejna (1583–1634).

Jindřich Matyáš hrabě Thurn (1567–1640)
Jindřich Matyáš hrabě Thurn (1567–1640)

České útrapy

Složitá finanční situace a odmítnutí pomoci ze strany spojených nizozemských provincií napínají vnitřní situaci. Městský stav postupně přestává povstání podporovat.

Naopak Ferdinandovi II. se daří, když uzavírá spojenectví s mocným vůdcem katolické Ligy, Maxmiliánem Bavorským (1573–1651). V létě 1620 se císařská strana chystá jednou a provždy ukončit české povstání. Císařské a bavorské vojsko se spojují a táhnou na Prahu.

Oslabená stavovská armáda postup brzdí, ale katolické vojsko, postupně plenící jihočeská města, pokračuje k centru stavovského povstání.

Stavové jsou si vědomi špatné situace, urychleně se stahují k Praze a budují zákopy na Bílé hoře, odkud chtějí hlavní město bránit.

Předehra bitvy

První potyčka nastává už v noci před bitvou. Jízdnímu předvoji katolíků se podaří překvapit spící uherské spojence českých vojsk a zmasakruje je.

Bílá hora je strategicky velmi dobře vybrané místo, odkud je dobrý výhled, bude to všem stačit na početnější katolická vojska? Ráno se k Bílé hoře blíží bavorská a s menším opožděním císařská vojska.

Cestou ovšem musí překročit rozvodněný Litovický potok, což je možné pouze po mostě. V tuto chvíli, těsně před bitvou, zuří v českém táboře spory.

Moravští velitelé tlačí na knížete Kristána z Anhaltu, který nahradil Thurna ve vedení českých vojsk, aby využil situace a zaútočil na nezformované nepřátele. Kníže ovšem otálí a nechává katolíky v klidu přejít přes rozvodněný potok.

Defenestrace císařských místodržících z oken dvorské kanceláře.
Defenestrace císařských místodržících z oken dvorské kanceláře.

Zahájení střetu

Vedením české armády otřásají spory, kníže z Anhaltu nemá dostatečný respekt a ani ho neprovází pověst skvělého vojevůdce. Na katolické straně chce Maxmilián Bavorský okamžitě zaútočit, zatímco vrchní velitel, hrabě Buquoy, radí vyčkávat.

Myslí si, že česká armáda je bez morálky, vyčerpaná a sama se brzy rozpadne. Řada vojáků totiž nedostala měsíce zaplaceno. Hrabě si je také vědom mnohem horšího postavení svých vojsk.

Nakonec prý na popud karmelitánského řeholníka Dominika, který katolíkům přislíbí vítězství, Buquoy otáčí a velí k útoku. Katolíci křičí „Santa Maria“ a v sevřeném šiku stoupají po svahu. Protestanti vyčkávají a katolíky ostřelují.

Katoličtí jezdci se pokoušejí dobýt dělostřelecké postavení stavovské armády, ale jsou odraženi. Důstojníci velící vojsku stavů velí k útoku.

Císař Ferdinand II. (1608–1652)
Císař Ferdinand II. (1608–1652)

Velké obraty

První stěžejní moment bitvy se odehrává na levém stavovském křídle. Jezdecké útoky katolíků jsou nejdříve odraženy, ale po chvíli se ukazuje špatná morálka stavovské armády. Část vojáků se vůbec nezapojí do bitvy, jiní vystřelí do vzduchu a dávají se na útěk.

Příčinou je jak strach, tak to, že řada z nich je dlouhé měsíce bez výplaty. Levé křídlo se rozpadá, česká armáda je v chaosu. Odvážný kníže Anhalt mladší, syn vrchního velitele, se se svou jízdou a tisícovkou pěšáků pouští do brutálního útoku a slaví úspěch.

Když katolíci vidí zápal útočícího knížete a stále více mrtvých spolubojovníků, část z nich se stahuje. Anhaltovi muži křičí „Victoria“ a vrhají se vstříc německé katolické pěchotě, kterou drtí.

Karta se obrací a už i ti, kteří utíkali, cítí kořist a vracejí se zpátky. Do válečné vřavy se ovšem vrhají italští jezdci a polští kozáci.

Třicetiletá válka, která je teprve na svém počátku, nakonec skončí bez vítěze. Počet obyvatel v Evropě se během ní ovšem sníží až o třetinu.
Třicetiletá válka, která je teprve na svém počátku, nakonec skončí bez vítěze. Počet obyvatel v Evropě se během ní ovšem sníží až o třetinu.

Pohroma na Bílé hoře

Situace se opět mění, kozáci bojující za císaře zatlačují některé stavovské jednotky až do Vltavy, kde se mnoho vojáků utopí. Mladý Anhalt mezitím ztrácí dech a padá do zajetí. Do boje k tomu přicházejí posily katolické Ligy.

S českými šancemi to nevypadá dobře. Kdo může, utíká. Císařským se daří přitlačit zbytky žoldnéřů moravského pěšího pluku ke zdi obory Hvězda a masakrují ho. Rozvášnění katolíci vtrhávají do obory a pobíjejí zbylé nepřátele. Bitva je po dvou hodinách u konce.

Při samotné bitvě zahynulo kolem 1200 vojáků a další tisíce jsou pobity na útěku. Český král Fridrich tentýž večer prchá z Prahy a české země čeká dalších 300 let pod nadvládou Habsburků.

Třicetiletá válka, která je teprve na svém počátku, nakonec skončí bez vítěze. Počet obyvatel v Evropě se během ní ovšem sníží až o třetinu.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
reklama
svět zločinu
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena: […]
Slavný moderátor Wallace Souza: Vraždy v zájmu sledovanosti
Každý týden usedají před obrazovku statisíce brazilských diváků, aby sledovaly nejoblíbenější pořad o kriminalitě. Jmenuje se Canal livre a vysílá se už dvacet let. A jeho moderátor, ten ví o zločinu snad všechno. Možná až moc…   Není divu, že moderátor Wallace Souza (1958-2010) je v kriminalistice tak kovaný. Vždyť býval policistou, a kdyby nebyl […]
Temné stránky Rolfa Harrise: Oblíbený bavič a jeho zneužití důvěry
Rolf Harris, australský rodák, byl jednou z nejznámějších osobností britské zábavní scény. Jako zpěvák, bavič a malíř získal popularitu díky svým dětským pořadům na BBC, hitům jako „Tie Me Kangaroo Down“ a dokonce vytvořil oficiální portrét královny Alžběty II. pod záštitou Buckinghamského paláce. Za lesklým veřejným obrazem se však skrýval muž s pedofilními sklony, který […]
Simona Monyová: Manželství ukončené šesti ranami nožem
Záchranka má toho dne naspěch. Jede k pobodanému muži a ženě. I když jsou lékaři na místě za několik minut, nedokážou už pacientce pomoci. Její od skla pořezaný muž ještě na zdravotníky křičí: „Na mě se vykašlete, hlavně zachraňte ji!“ Záchranáři nevědí, že mrtvá je slavná spisovatelka dámských knížek, a že v péči mají i jejího […]
reklama
svět zločinu
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“  Nasednou do automobilu a […]
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku. Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.   Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek Je […]
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nebylo to silné kamarádství
skutecnepribehy.cz
Nebylo to silné kamarádství
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly,
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Omrzelo Paulovou snad manželství?
nasehvezdy.cz
Omrzelo Paulovou snad manželství?
Jana Paulová (69) ze seriálu Jedna rodina nedávno říkala, že už ji herectví netěší a ráda by změnu. Mnozí si tak mysleli, že se přestěhuje za dcerou do zahraničí a bude si chvíli užívat klid a také v
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
21stoleti.cz
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozo
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
enigmaplus.cz
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civil
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
iluxus.cz
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
V srdci Dubai South se skví Azizi Venice, unikátní projekt, který přináší dokonalý soulad moderního městského života a idylického pobytu u vodní hladiny. Rezidenční komplex nabízí širokou škálu bytový
Děsil Angličany Černý Douglas?
historyplus.cz
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů,
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
nejsemsama.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
epochanacestach.cz
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby největšího rozkvětu lázní. „Jako akcionáři cítíme, že k vlastnictví
K vlasům bez lupů pomůže příroda
panidomu.cz
K vlasům bez lupů pomůže příroda
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smažené závitky s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Smažené závitky s vepřovým masem
Suroviny 300 g mletého vepřového masa kulatý rýžový papír (8–10 kusů) 75 g rýžových nudlí 2 stroužky česneku hrst hub – Jidášovo ucho 1 větší mrkev 1 cibule 1 malé vejce sůl, pepř Postup