Jen pouhé čtyři roky před Hitlerovým vpádem do Sovětského svazu zcela zásadním způsobem oslabil tehdejší první generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Josif Vissarionovič Džugašvili, zvaný Stalin, obranyschopnost SSSR.
Od konce 20. let 20. století byl J. V. Stalin (1878-1953) fakticky diktátorem ve své zemi.
Popravou tehdejšího ministra obrany Michaila Tuchačevského 12. června 1937 začala skutečně rozsáhlá čistka v řadách tehdejší sovětské armády… Stalin se tak tehdy údajně zbavil dvaceti až pětatřiceti tisíc vysokých armádních důstojníků, na jejichž místa nastoupili jeho oddaní, avšak rovněž i nezkušení vojenští nováčci, což způsobilo, že výchozí vojenská pozice Sovětského svazu pro válku s Německem byla oslabená…
Proč zemřel Tuchačevskij?
Michail Nikolajevič Tuchačevskij (1893–1937), ruský a následně pak sovětský vojenský velitel a jeden z hlavních reformátorů Rudé armády, jehož obviněním ze zrady tato čistka v podstatě začala, bojoval už v 1. světové válce.
Upadl do německého zajetí a teprve jeho pátý pokus o útěk byl úspěšný. Po návratu do Ruska se přidal k Rudé armádě a vzhledem k využití svých dlouholetých vojenských zkušeností poměrně rychle postupoval ve vojenské hierarchii.
Tuchačevskij se zalíbil tehdejšímu vládci Ruska Vladimiru Iljiči Uljanovovi, který přijal přezdívku Lenin (1870–1924), ale Tuchačevskij si vytvořil velice nebezpečného nepřítele, jenž na svou příležitost teprve čekal…
Stalinova pomsta?
V roce 1920 byla bolševická armáda během rusko-polské války poražena v bitvě u Varšavy a schopný vojevůdce Tuchačevskij, nazývaný též Rudý Napoleon, upozornil na chyby ve velení tehdy politického komisaře a člena vojenské rady – Stalina.
Ten na to se svou pomstychtivou, tvrdou povahou ani za 17 let nezapomněl. Stalin tak tedy velice pravděpodobně svojí pomstychtivostí nacistickému Německu zřejmě velmi usnadnil útok na Sovětský svaz v roce 1941…