Domů     Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo

Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo.

Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat?

Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, onemocněním moderní doby. Lidé jimi trpěli, a to především ženy, už v dávné historii. Asi nejznámější anorektičkou historie byla císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898) přezdívaná Sissi.

Choroba byla poprvé popsána v roce 1694 anglickým lékařem Richardem Mortonem (1637–1698). Další anglický lékař, William Gull (1816–1890), pak zachytil na dvou fotografiích ženu, pojmenovanou Miss A., která se léčila s mentální anorexií.

Na snímku z roku 1866 je zobrazena vyhublá, se strhanými rysy tváře. Na fotografii z roku 1870 je pak tatáž žena, již zdravě vyhlížející po úspěšné léčbě.

Odpírání si jídla, nebo naopak přejídání se

Mezi poruchy příjmu potravy se řadí mentální anorexie, pro kterou je charakteristický strach z tloustnutí a úmyslné snižování váhy vedoucí až k odmítání potravy. Dále mentální bulimie, pro kterou je typické přejídání se následované vyzvracením přijaté potravy.

A dále záchvatovité přejídání, k němuž dochází během na psychiku náročných okamžiků. Nenásleduje po něm zvracení, takže vede k tloustnutí.

Vyskytovat se mohou i atypické formy anorexie a bulimie, noční záchvatovité přejídání, pika neboli jezení nepoživatelných věcí či syndrom vybíravosti v jídle u dětí.

Mentální anorexie

Základním příznakem mentální anorexie je strach z váhy, z tloušťky a s tím spojené odmítání jídla.

Onemocnění postihuje především dívky, ale vyskytuje se i u chlapců, a to v poměru 1: 10. Postižený je přesvědčen o tloušťce některých partií těla, u žen a dívek dominují hýždě, břicho a stehna, a tuto představu mu nelze vyvrátit, ačkoliv nemá žádnou reálnou vazbu na hmotnost.

Vnímání vlastního těla je tak chorobně změněné, blíží se bludu.

Pacientky se snaží snížit hmotnost odmítáním jídla, vynecháváním určitých druhů jídel s tvrzením o preferenci zdravé výživy, v extrémních případech jí nemocná jen nepatrné množství jídla či několik dnů hladoví.

Nadměrné cvičení, projímadla a zvracení

Počáteční pocit hladu je zaháněn nadměrným příjmem tekutin, někdy až v trojnásobku doporučeného denního množství, dalším průběhem nemoci pocit hladu postupně mizí.

Pokud je postižený nucen jíst, ze strachu z vlivu požitého jídla a jeho kalorické hodnoty se následně přijaté energie snaží zbavit zvracením, používáním projímadel či diuretik, případně nadměrným cvičením.

Existují dvě podoby mentální anorexie, u jedné se nevyskytuje zvracení a užívání projímadel, u druhé dochází k záchvatům přejídání a následného zvracení či vypuzení.

Od hladovění k myšlenkám na sebevraždu

Pro pacienty s mentální anorexií je typické nejen určité jídelní chování, ale i psychické projevy nemoci. Jedná se o změny nálad, plačtivost, depresívní stavy, v některých případech vedoucí až k sebevražedným sklonům.

Rozvíjí se nespavost, nesoustředěnost s poklesem výkonnosti a nadměrná únava.

Vlivem nedostatečného přijmu energie je nemocí postižen i trávicí trakt, zpomalí se činnost střev a rozvíjí se zácpa, oslabeny jsou kosti, hrozí vznik osteoporózy a zvýšené kazivosti zubů.

Jak vypadá anorektička?

Dostavuje se extrémní vyhublost, viditelná pro okolí, nemocná ji ale nevidí a dále si poklepává na „tučná“ stehna. Její vlasy jsou slabé, lámavé a bez lesku, pleť zažloutlá.

Postižená je slabá, trpí bolestmi hlavy a pocity na omdlení, její obranyschopnost je oslabená. Rozvíjí se problémy se srdcem, které mohou být až život ohrožující, a anémie neboli chudokrevnost.

Snižuje se u ní množství pohlavních hormonů, a proto dochází k vynechání menstruace (amenorea), muži trpící anorexií se zase potýkají se ztrátou potence.

Postižena je i centrální nervová soustava, nemocného trápí křeče, citlivost na chlad a nadměrný růst ochlupení.

Kdo trpí anorexií?

K vzestupu počtu případů mentální anorexie došlo ve Spojených státech v sedmdesátých letech minulého století, u nás od devadesátých let.

Dříve se typicky objevovalo u dívek a žen ve věku 15 až 30 let, intelektově nadprůměrných, pocházejících ze středních a vyšších vrstev industrializovaných zemí.

Dnes se však vyskytuje bez omezení věkem, už v raně školním věku či naopak v dospělosti, u osobností s intelektem průměrným i podprůměrným a napříč společenskými vrstvami.

Perfekcionisté toužící po dokonalosti

Nejpostiženějšími jsou ale stále dívky v období puberty, mezi 13 a 18 lety věku, které jsou vystaveny velkému tlaku společnosti, zesílenému sociálními médii, které se snaží dostát společenskému diktátu krásy.

Vyskytují se však i případy u dívek na prvním stupni základních škol, existuje i takzvaná infantilní mentální anorexie, tedy odmítání jídla či extrémní vybíravost v jídle u malých dětí.

Stále častěji se však lze setkat i se čtyřicátníky trpícími touto formou poruchy přijmu potravy, většinou se jedná o perfekcionisty, kteří nemoci podlehnou ve snaze být dokonalí.

Mentální bulimie

Oproti tomu mentální bulimie byla popsána koncem padesátých let minulého století jako součást chování obézních jedinců, v šedesátých a sedmdesátých letech jako průvodní jev některých forem mentální anorexie.

Až nyní je definována jako samostatná porucha, přičemž až u 50 % pacientek jí může skutečně předcházet anamnéza mentální anorexie, zejména v pubertálním věku. Onemocněním trpí 1-3 % žen, nejčastěji studentek ve věku od 14 do 25 let. Přibližně desetkrát méně často se nemoc vyskytuje u mužů.

Přejídání se následované zvracením

Mentální bulimie se nejčastěji projevuje nepřekonatelným puzením ke konzumaci značného množství jídla v co nejkratším čase. V některých případech jde o zcela náhodně zvolenou stravu, jindy je předem připravená.

K ukončení jezení dochází v okamžiku bolesti břicha z důvodu přílišného zvětšení žaludku, případně spontánně vyvolaným zvracením. Někdy pacient upadne do spánku.

Smutek a pocit selhání

Před spuštěním záchvatu jezení se u pacienta může projevovat smutek, deprese, úzkostné stavy, pocity samoty, prázdnoty.

Po záchvatu se dostaví pocit selhání, nezvládnutí situace, za což je potřeba se potrestat, například pořezáním, někdy může dojít až k pokusu o sebevraždu.

Kvůli potřebě opatřit si velké množství jídla může docházet, hlavně u adolescentek, ke krádežím peněz na potraviny nebo jídla samotného.

Hrozí až ruptura žaludku!

Ačkoliv onemocnění provází strach z tloušťky a přibírání na váze, často si při něm pacientky uchovají svoji původní hmotnost s pocitem nespokojenosti s vlastním tělem, někdy dojde ke snížení váhy.

Mentální bulimie vede, v důsledku častého zvracení, ke zvýšené kazivosti a vypadávání zubů či nehtů, otokům slinných žláz, bolestem břicha a hlavy, závratím a únavě. Může způsobit i úplnou slepotu. Při extrémním přejedení hrozí až protržení stěny žaludku.

Narušený postoj k vlastnímu tělu

K rozvoji nemoci dochází ve snaze řešit tímto způsobem různé duševní či emocionální problémy, například v rodině, nepřijetí vrstevníky či touhu o dokonalé postavě.

Může být i snahou o vytěsnění nepříjemných a traumatizujících zážitků, jakými jsou šikana, smrt blízké osoby, zanedbávání či sexuální zneužívání. Zejména oběti sexuálního násilí mívají narušený vztah k vlastnímu tělu.

Záchvatovité přejídání

Další poruchou příjmu potravy je záchvatovité přejídání, pro které je charakteristická konzumace velkého množství jídla v krátkém čase bez pocitu hladu, po němž nenásleduje zvracení. Občas se přejí každý, ale záchvatovité přejídání má svoje specifika.

Ke snězení velkého objemu dochází v čase pod dvě hodiny, přičemž postižený není schopen přestat a ztrácí kontrolu nad tím, co jí. Hltá a pokračuje v jedení, i když už nemá hlad a cítí se plný. Potraviny si schovává a následně je tajně pojídá.

Obezita jako vedlejší důsledek

V přítomnosti ostatních lidí jí normální, nebo stravu odmítá, jakmile je ale sám, dochází k záchvatu. Při něm nemůže dosáhnout pocitu nasycení bez ohledu na množství snědeného jídla. Jezením snižuje pocity stresu a úzkosti, které ho ovládají.

Takovéto záchvaty přejídání přepadají postiženého minimálně jednou za týden po dobu alespoň tří měsíců. Až 50 % lidí trpících touto poruchou je obézních, protože při záchvatech přijmou velké množství energie, které se nijak nezbaví.

Stejné jako drogová závislost

Dlouhodobé záchvatovité přejídání vede k postupnému snížení hladiny dopaminu, což má za následek ztížené dosažení pocitu uspokojení a odměny.

Kvůli tomu je nemocný člověk nucen jíst více než normálně, a to až do okamžiku, kdy už opravdu není schopen pozřít ani sousto, nikoliv do okamžiku nasycení.

Snížená schopnost dosažení pocitu uspokojení, tedy nasycení, vede k začarovanému kruhu dalších a dalších záchvatů žravosti, během kterých jsou libé pocity intenzivnější. Podobné procesy lze přitom pozorovat i u drogové závislosti.

Jak se léčí poruchy přijmu potravy?

Léčba poruch příjmu potravy není jednoduchá, u každého jedince probíhá jinak v závislosti na okolnostech a potřebách nemocného. V každém případě je nezbytnou součástí terapie spolupráce pacienta s psychiatrem, případně psychologem.

Během společných sezení se snaží identifikovat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a postupně uzdravit mysl. Součástí léčby je rovněž farmakoterapie, tedy podávání léčiv, nejčastěji antidepresiv.

Samozřejmá je také spolupráce s nutričním specialistou a nastavení vhodného stravovacího režimu.

Hospitalizace při ohrožení života

K hospitalizaci dochází nejčastěji u pacientů trpících mentální anorexií, a to v případně extrémního váhového úbytku v důsledku dlouhodobého hladovění.

Nejprve na jednotce intenzivní péče, poté na psychiatrickém oddělení nebo jednotkách specializovaných na léčbu poruch příjmu potravy. U bulimiček dochází k hospitalizaci, jen pokud u nich hrozí riziko spáchání sebevraždy.

Léčba je doprovázena rodinnou terapií, psychoterapií a kognitivně behaviorální terapií. Pomoci se nemocným může dostat i prostřednictvím skupin na sociálních sítích.

Naděje na normální život

Až 44 % pacientek trpících mentální anorexií se z nemoci uzdraví, kolem 28 % dosáhne částečné remise, zatímco u 24 % se nemoc překlopí do chronické.

U 5 % pacientek dojde k úmrtí v důsledku srdeční zástavy, elektrolytové dysbalance či následkem banální infekce, případně k sebevraždě. Při dlouhém průběhu nemoci se toto číslo zvyšuje na 20 %.

U pacientek s mentální bulimií dojde k úplnému uzdravení u 27 % z nich, u 40 % k neúplnému uzdravení, do chronické fáze přechází nemoc u 33 % z nich.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
věda a technika
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Tvar vesmíru: Může ovlivnit, jak vesmír zanikne!
Zdá se, že vesmír je nekonečný prostor. Ale může mít nějaký tvar? Může. A není to zanedbatelná věc, protože právě od jeho podoby se podle vědců budou odvíjet další osudy kosmu včetně způsobu jeho zániku. Zjistěte, k čemu astrofyzikové došli a co se podle nich jednoho dne stane s vesmírem. Jaké jsou vyhlídky? Vesmír pravděpodobně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz