Domů     Co jsme zdědili po neandertálcích?
Co jsme zdědili po neandertálcích?
21.2.2024

Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle.

Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách.

Dnes už s jistotou víme, že moderní lidé se s neandertálci setkávali, přátelili, bojovali, a také křížili. Dělo se to pravděpodobně už před více než sto tisíci lety v oblasti Blízkého východu.

Proto si v sobě mnoho z nás nese malou část neandertálské DNA. Máme jí ve svém genetickém kódu až tři procenta. Jaké vlastnosti, ať už pozitivní nebo negativní, nám tyto pozůstatky po našich neandertálských předcích přinášejí?

Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Díky neandertálským genům jsme v Evropě přežili

Křížení s neandertálci nám dalo schopnost se lépe vyrovnat s evropským klimatem. Když se totiž první lidé dnešního typu, kteří vznikli v Africe, začali šířit do Asie a potom do Evropy, narazili při tom na úplně jiný typ podnebí.

Neandertálci byli na evropské podnebí přizpůsobení o několik set tisíc let dříve než my, a tak jejich geny umožnily moderním lidem po příchodu z Afriky snadněji přežít v chladnějším evropském prostředí.

Neandertálské geny zvyšují tvorbu keratinu, což je látka, která tvoří základ vlasů, nehtů a kůže. Díky tomu nás chrání proti zimě, vlhku a patogenům. Keratin na povrchu kůže vytváří odolnou vrstvu, která naše tělo chrání před infekcemi.

A nejen to – kdyby tato vrstva byla zničena, člověk by do 24 hodin zemřel na následky ztráty vody z těla. Světlá pleť neandertálců zase byla schopna absorbovat více slunečního světla a silnější vlasy lépe chránily před mrazem.

Pokud patříte k těm z nás, kteří zdědili geny po neandertálcích, jak to ovlivňuje váš život? Tušili jste, že některá z následujících sedmi vlastností může být odkazem neandertálců?

 

Dělá vám problém ranní vstávání

Pokud jste spíš sova než skřivan, můžou za to možná vaše neandertálské geny. Neandertálci chodili spát pozdě a během dne často podřimovali.

Jestli na vás tenhle popis sedí a máte ve zvyku často ponocovat, probuďte v sobě vnitřního neandertálce a dejte si bez výčitek odpoledního šlofíka!

Máte větší sklony k obezitě

Tahle vlastnost byla pro dávné lidi užitečná, dnes z ní ale většina z nás radost nemá. Neandertálci měli větší schopnost vytvářet si tukové zásoby, což byla pro přežití v chladné Evropě důležitá evoluční přednost.

Jejich geny umožňovaly co nejefektivněji využívat zdroje potravy, které tehdy byly omezené. Proto mělo jejich tělo větší schopnost vytvářet tuky. Pro společnost lovců a sběračů byla tato vlastnost evoluční výhodou, která jim pomáhala přežít.

V dnešní době, kdy máme dostatek jídla na dosah v policích supermarketů, se z téhle dřív užitečné vlastnosti ale stala nevýhoda. V jejím důsledku nositelé neandertálských genů častěji trpí cukrovkou a obezitou.

Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain
Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain

Máte silnější imunitu, ale větší sklony k alergiím

Jedna ze skupin neandertálských genů, označovanou písmeny HLA, se stala součástí našeho imunitního systému. Zvyšuje jeho odolnost především při boji s viry. Tahle vlastnost je ale výhodou a nevýhodou zároveň.

Pro naše předky znamenala schopnost snadněji se vyrovnat s novými nemocemi, na které v Evropě narazili. Dnes nám ale přehnaná imunitní odpověď může způsobovat alergie.

Tělo si myslí, že je v ohrožení, a tak divoce produkuje protilátky, přestože doopravdy žádnou infekcí netrpí.

Máte nižší práh bolesti

Pokud se často probouzíte bolaví, rozlámaní a i malé zranění vám působí nesnesitelné trápení, můžou za to vaši neandertálští předkové!

Výzkumníci ve Velké Británii prozkoumali práh bolesti více než 360 tisíc lidí a zjistili, že buňky lidí, kteří nesou neandertálské geny, silněji přenášejí signály bolesti.

U lidí s neandertálskými geny i bez nich je obecně faktorem, který má největší vliv na vnímání bolesti, věk. Lidé s neandertálskými geny ale prožívali bolest podobně, jako by byli o osm let starší.

Máte zvýšené sklony ke kouření a psychickým poruchám

Jedna část neandertálského genomu způsobuje vyšší riziko závislosti na nikotinu. Je to kuriózní, protože tabák se v Evropě masově rozšířil až před 400 lety.

Očividně je to zvláštnost neandertálského mozku, která kromě skonů ke kouření také způsobuje větší riziko depresí a dalších psychických onemocnění.

Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel
Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel

Máte větší riziko infarktu a trombózy

Neandertálci měli variantu genů, která způsobovala rychlejší srážení krve. To mohla být velká výhoda v případě zranění. Větší srážlivost krve také pomáhala předcházet infekcím.

Dnes nám ale díky těmto vlastnostem hrozí větší riziko infarktu, žilní trombózy a komplikací v těhotenství.

Máte zvýšené riziko výskytu některých nemocí

Výzkum zjistil, že neandertálské geny nám přinášejí i další nevýhody. Jejich nositelé jsou totiž více ohrožení zvýšenou hladinou cholesterolu, revmatoidní artritidou, cukrovkou druhého typu nebo Crohnovou nemocí.

Máte také vyšší riziko těžkého průběhu covidu-19. U nakažených covidem, kteří mají neandertálské geny, je třikrát častější nutnost napojení na plicní ventilaci než u těch, kterým geny po neandertálcích chybí.

Díky křížení s moderními lidmi neandertálci vyhynuli

Neandertálci nám díky svým genům poskytli spoustu evolučních výhod, díky kterým naši prapředci snadněji přežili v prostředí Evropy. Časem se ale z mnohých z nich staly nevýhody. Sami sobě navíc neandertálci naopak uškodili.

Moderní lidé, kteří se díky novým genům stali konkurenceschopnější, je totiž postupně vytlačili. Před zhruba 40 000 lety neandertálci v Evropě úplně vyhynuli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Trougnouf (Benoit Brummer)/Creative Commons/CC BY 4.0
Související články
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
Historie
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry. Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost. Události podle umělé inteligence Atentát na Abrahama Lincolna: […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz