Domů     Co jsme zdědili po neandertálcích?
Co jsme zdědili po neandertálcích?
21.2.2024

Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle.

Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách.

Dnes už s jistotou víme, že moderní lidé se s neandertálci setkávali, přátelili, bojovali, a také křížili. Dělo se to pravděpodobně už před více než sto tisíci lety v oblasti Blízkého východu.

Proto si v sobě mnoho z nás nese malou část neandertálské DNA. Máme jí ve svém genetickém kódu až tři procenta. Jaké vlastnosti, ať už pozitivní nebo negativní, nám tyto pozůstatky po našich neandertálských předcích přinášejí?

Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Díky neandertálským genům jsme v Evropě přežili

Křížení s neandertálci nám dalo schopnost se lépe vyrovnat s evropským klimatem. Když se totiž první lidé dnešního typu, kteří vznikli v Africe, začali šířit do Asie a potom do Evropy, narazili při tom na úplně jiný typ podnebí.

Neandertálci byli na evropské podnebí přizpůsobení o několik set tisíc let dříve než my, a tak jejich geny umožnily moderním lidem po příchodu z Afriky snadněji přežít v chladnějším evropském prostředí.

Neandertálské geny zvyšují tvorbu keratinu, což je látka, která tvoří základ vlasů, nehtů a kůže. Díky tomu nás chrání proti zimě, vlhku a patogenům. Keratin na povrchu kůže vytváří odolnou vrstvu, která naše tělo chrání před infekcemi.

A nejen to – kdyby tato vrstva byla zničena, člověk by do 24 hodin zemřel na následky ztráty vody z těla. Světlá pleť neandertálců zase byla schopna absorbovat více slunečního světla a silnější vlasy lépe chránily před mrazem.

Pokud patříte k těm z nás, kteří zdědili geny po neandertálcích, jak to ovlivňuje váš život? Tušili jste, že některá z následujících sedmi vlastností může být odkazem neandertálců?

 

Dělá vám problém ranní vstávání

Pokud jste spíš sova než skřivan, můžou za to možná vaše neandertálské geny. Neandertálci chodili spát pozdě a během dne často podřimovali.

Jestli na vás tenhle popis sedí a máte ve zvyku často ponocovat, probuďte v sobě vnitřního neandertálce a dejte si bez výčitek odpoledního šlofíka!

Máte větší sklony k obezitě

Tahle vlastnost byla pro dávné lidi užitečná, dnes z ní ale většina z nás radost nemá. Neandertálci měli větší schopnost vytvářet si tukové zásoby, což byla pro přežití v chladné Evropě důležitá evoluční přednost.

Jejich geny umožňovaly co nejefektivněji využívat zdroje potravy, které tehdy byly omezené. Proto mělo jejich tělo větší schopnost vytvářet tuky. Pro společnost lovců a sběračů byla tato vlastnost evoluční výhodou, která jim pomáhala přežít.

V dnešní době, kdy máme dostatek jídla na dosah v policích supermarketů, se z téhle dřív užitečné vlastnosti ale stala nevýhoda. V jejím důsledku nositelé neandertálských genů častěji trpí cukrovkou a obezitou.

Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain
Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain

Máte silnější imunitu, ale větší sklony k alergiím

Jedna ze skupin neandertálských genů, označovanou písmeny HLA, se stala součástí našeho imunitního systému. Zvyšuje jeho odolnost především při boji s viry. Tahle vlastnost je ale výhodou a nevýhodou zároveň.

Pro naše předky znamenala schopnost snadněji se vyrovnat s novými nemocemi, na které v Evropě narazili. Dnes nám ale přehnaná imunitní odpověď může způsobovat alergie.

Tělo si myslí, že je v ohrožení, a tak divoce produkuje protilátky, přestože doopravdy žádnou infekcí netrpí.

Máte nižší práh bolesti

Pokud se často probouzíte bolaví, rozlámaní a i malé zranění vám působí nesnesitelné trápení, můžou za to vaši neandertálští předkové!

Výzkumníci ve Velké Británii prozkoumali práh bolesti více než 360 tisíc lidí a zjistili, že buňky lidí, kteří nesou neandertálské geny, silněji přenášejí signály bolesti.

U lidí s neandertálskými geny i bez nich je obecně faktorem, který má největší vliv na vnímání bolesti, věk. Lidé s neandertálskými geny ale prožívali bolest podobně, jako by byli o osm let starší.

Máte zvýšené sklony ke kouření a psychickým poruchám

Jedna část neandertálského genomu způsobuje vyšší riziko závislosti na nikotinu. Je to kuriózní, protože tabák se v Evropě masově rozšířil až před 400 lety.

Očividně je to zvláštnost neandertálského mozku, která kromě skonů ke kouření také způsobuje větší riziko depresí a dalších psychických onemocnění.

Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel
Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel

Máte větší riziko infarktu a trombózy

Neandertálci měli variantu genů, která způsobovala rychlejší srážení krve. To mohla být velká výhoda v případě zranění. Větší srážlivost krve také pomáhala předcházet infekcím.

Dnes nám ale díky těmto vlastnostem hrozí větší riziko infarktu, žilní trombózy a komplikací v těhotenství.

Máte zvýšené riziko výskytu některých nemocí

Výzkum zjistil, že neandertálské geny nám přinášejí i další nevýhody. Jejich nositelé jsou totiž více ohrožení zvýšenou hladinou cholesterolu, revmatoidní artritidou, cukrovkou druhého typu nebo Crohnovou nemocí.

Máte také vyšší riziko těžkého průběhu covidu-19. U nakažených covidem, kteří mají neandertálské geny, je třikrát častější nutnost napojení na plicní ventilaci než u těch, kterým geny po neandertálcích chybí.

Díky křížení s moderními lidmi neandertálci vyhynuli

Neandertálci nám díky svým genům poskytli spoustu evolučních výhod, díky kterým naši prapředci snadněji přežili v prostředí Evropy. Časem se ale z mnohých z nich staly nevýhody. Sami sobě navíc neandertálci naopak uškodili.

Moderní lidé, kteří se díky novým genům stali konkurenceschopnější, je totiž postupně vytlačili. Před zhruba 40 000 lety neandertálci v Evropě úplně vyhynuli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Trougnouf (Benoit Brummer)/Creative Commons/CC BY 4.0
Související články
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
reklama
svět zločinu
Temné stránky Rolfa Harrise: Oblíbený bavič a jeho zneužití důvěry
Rolf Harris, australský rodák, byl jednou z nejznámějších osobností britské zábavní scény. Jako zpěvák, bavič a malíř získal popularitu díky svým dětským pořadům na BBC, hitům jako „Tie Me Kangaroo Down“ a dokonce vytvořil oficiální portrét královny Alžběty II. pod záštitou Buckinghamského paláce. Za lesklým veřejným obrazem se však skrýval muž s pedofilními sklony, který […]
Simona Monyová: Manželství ukončené šesti ranami nožem
Záchranka má toho dne naspěch. Jede k pobodanému muži a ženě. I když jsou lékaři na místě za několik minut, nedokážou už pacientce pomoci. Její od skla pořezaný muž ještě na zdravotníky křičí: „Na mě se vykašlete, hlavně zachraňte ji!“ Záchranáři nevědí, že mrtvá je slavná spisovatelka dámských knížek, a že v péči mají i jejího […]
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“  Nasednou do automobilu a […]
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku. Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.   Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek Je […]
reklama
věda a technika
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Březolupy: Skutečně krutého zámeckého pána odnesl samotný ďábel?
enigmaplus.cz
Zámek Březolupy: Skutečně krutého zámeckého pána odnesl samotný ďábel?
Zámek Březolupy najdeme ve Zlínském kraji v okrese Uherské Hradiště. První zmínka o zdejší vsi pochází z padělané listiny z roku 1261, avšak existence vsi v té době je již zřejmě reálná. Část vsi daro
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
nejsemsama.cz
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
Potkala jsem ji v našem domě a pozvala ji na víno. Myslela jsem, že to je nová podnájemnice. Vřele jsme spolu klábosily. Pak se ale vytratila… Za krásných letních večerů se ráda procházím zahradou, pozoruju noční oblohu a poslouchám všechny tajemné zvuky přírody. Dům, který jsme před pěti lety koupili, je velký a v krásném prostředí. Je to stará vila
Slehla se po ní zem! Co Brodská léčí nyní?
nasehvezdy.cz
Slehla se po ní zem! Co Brodská léčí nyní?
Není to poprvé, co čelí herečka Tereza Brodská (55) ze seriálu ZOO vážným zdravotním problémům, které ji zcela vyřadily z práce. Zdálo se, že z prodělaného zápalu plic už se dostala, ale křehké zdra
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Nový monobrand butik IWC na Madison Avenue
iluxus.cz
Nový monobrand butik IWC na Madison Avenue
V srdci New Yorku, na proslulé Madison Avenue, rozšířil švýcarský hodinářský gigant IWC Schaffhausen svou přítomnost otevřením nového vlajkového obchodu. Nový butik, umístěný na prestižní adrese 64
Zabijácké mykózy jsou na vzestupu
21stoleti.cz
Zabijácké mykózy jsou na vzestupu
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. [
O nočním dušení nemusíte vědět
panidomu.cz
O nočním dušení nemusíte vědět
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro
Měsíc: Ráj pro těžaře!
epochalnisvet.cz
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo,
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
skutecnepribehy.cz
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
Potkala jsem ji v našem domě a pozvala ji na víno. Myslela jsem, že to je nová podnájemnice. Vřele jsme spolu klábosily. Pak se ale vytratila… Za krásných letních večerů se ráda procházím zahradou, pozoruju noční oblohu a poslouchám všechny tajemné zvuky přírody. Dům, který jsme před pěti lety koupili, je velký a v krásném prostředí. Je to stará vila
Zlato posledního inku nespasilo?
historyplus.cz
Zlato posledního inku nespasilo?
Na náměstí do Cajamarcy dorazí početné procesí, v jehož středu se blyští zlatá nosítka. „Zastavte,“ rozkáže incký vládce Atahualpa a přimhouří oči. Vtom se však městem rozlehnou výstřely z mušket. „Za svatého Jakuba!“ vykřikne Francisco Pizarro. Inkové se dají okamžitě na útěk a nechají svého krále napospas Španělům. Na čele velkého inky Huayna Capaca (†1527) se lesknou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc