Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů!
Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme mít hotely Hilton i ve vesmíru.
Možná tak brzy, abych ten první mohl otevřít já sám,“ představí své plány a způsobí tím pozdvižení.
Přijde celá řada dopisů, v nichž se lidé ptají na datum dokončení a chtějí si hned udělat rezervaci! Bohužel jim vyhověno není. Myšlenka vesmírného hotelu se objeví v roce 1968 ještě ve filmu 2001: Vesmírná odysea, pak se ale na nějakou dobu odmlčí.
Otevřeme za 5 let
Hned počátek 21. století přinese nový trend – vesmírný turismus. Miliardáři jsou ochotni zaplatit nepřestavitelné částky za pobyt na Mezinárodní vesmírní stanici ISS, ovšem moc místa tam pro ně není. Řešení se zdá snadné, konečně postavit vesmírný hotel!
Plány na ten první přestavuje ruská společnost Orbital Technologies už v listopadu 2010. Jmenovat se má jednoduše Komerční vesmírná stanice a uvnitř mají být 4 pokoje celkem pro 7 hostů.
Ti si vyberou postel buď ve vertikální, nebo v horizontální poloze, a Zemi si budou prohlížet obřími prosklenými okny. Chybět by neměla ani speciálně řešená sprcha.
Nejprve se počítá s otevřením do pěti let, ovšem žádný zájemce se zatím nedočkal.
Platím hned!
„Spouštíme první dostupný vesmírný hotel,“ prohlašuje generální ředitel kalifornské společnosti Orion Span Frank Bunger v dubnu 2018 a představuje koncept vesmírné stanice Aurora.
12denní pobyt by tu měl vyjít na méně než polovinu toho, co dosud zaplatili turisté na ISS, a to na 9,5 milionu dolarů (tedy 18 milionů Kč za noc).
Asi 13 metrů dlouhá vesmírná stanice (ISS měří 109 m) bude mít místo pro 6 lidí. 2 bývalé astronauty a 4 turisty (či vědecké pracovníky). Podmínkou pro připuštění k výcviku je složení zálohy v přepočtu 1,8 milionu Kč. A někteří skutečně zaplatí! Není na co čekat, když se má vyrazit už v roce 2022!
Namísto vypuštění modulu na oběžnou dráhu však v roce 2021 společnost oznámí krach. Zálohy lidem vrátí a sen se zatím odkládá…
Dvě kola na oběžné dráze
Ztroskotaných projektů přibývá a titul prvního vesmírného hotelu stále čeká na svého nositele. Uspět se nyní snaží společnost Orbital Assembly, která chce otevřít hotely rovnou dva, pojmenované podle slavných meziplanetárních sond, Voyager a Pioneer.
Stanice ve tvaru rotujícího prstence si budou otáčením vyrábět vlastní gravitaci. Asi jen šestinovou, oproti gravitaci na Zemi, ovšem dostačující na řadu běžných činností.
Menší Pioneer, s kapacitou pro 28 lidí, by měl vylétnout v roce 2025, vypuštění Voyageru se plánuje o dva roky později.
A pokud to zase nevyjde? V záloze jsou i jiné plány, například hotel texaské společnosti Axiom, a další jistě budou přibývat.
Vzhledem k tomu, že na rok 2030 je plánováno ukončení provozu ISS, tak nejspíš nejen turisté, ale i astronauti brzy budou hledat, kam ve vesmíru složit hlavu.