Domů     Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
16.2.2024

Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem.

O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už ale známe téměř sto let.

Tento termín poprvé použili američtí lékaři ve 30. letech minulého století, ale teprve v roce 1988 se odborníci shodli na definici diagnostických kritérií.

Podle nich je tak chronickým únavovým syndromem vracející se únava trvající déle než půl roku a způsobující snížení životní aktivity nejméně na polovinu.

Chřipka, při které se nepohnete

Typickými příznaky chronického únavového syndromu (chronic fatigue syndrome neboli myalgická encefalomyelitida) je vyčerpání tak silné, že mnohdy znemožňuje téměř jakoukoliv fyzickou činnost.

K tomu se přidává bolest hlavy, poruchy spánku a paměti, nervozita a deprese. Nemoc bývá provázena chřipkovými stavy, zvýšenou teplotou a bolestmi svalů a kloubů, typické bývají i zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží.

Padesát tisíc pacientů

Pokud zjistíme, že trpíme únavovým syndromem, možná nás budeme zajímat, že v tom nejsme zdaleka sami. Na celém světě se s tímto onemocněním potýkají miliony lidí.

V některých zemích pacienty evidují, takže víme, že například v USA je osob s únavovým syndromem kolem 2,5 milionu.

V České republice prozatím žádný registr pacientů nemáme, protože diagnózy se u jednotlivých specialistů liší a pacient je pak občas zařazen do nesprávné škatulky. Odhaduje se ale, že chronický únavový syndrom u nás trápí zhruba 50 tisíc pacientů.

Čím dříve k lékaři, tím lépe

Přesto statistiky existují. Vyplývá z nich, že únavový syndrom postihuje častěji ženy než muže, a to dokonce až čtyřikrát, a nejvíce ohroženi jsou lidé mezi čtyřicítkou a padesátkou.

Co nás ve statistických ročenkách nepotěší, je fakt, že úplného vyléčení se dočká maximálně desetina pacientů. Řada lidí svůj problém nedokáže odhalit včas, spatřuje v něm pouhé projevy běžné jarní únavy.

Pokud se ale na chorobu nepřijde brzy, může se stát dokonce až příčinou invalidity. protože vlivem únavového syndromu může postupně dojít k vyvolání dalších chorob jako jsou nemoci srdce a cév, artróza nebo autoimunitní onemocnění.

Přitom pacienti, jimž byl chronický únavový syndrom diagnostikován do dvou let od chvíle, kdy se poprvé objevil, mají výrazně vyšší šanci na uzdravení.

Bez pomoci okolí to nepůjde

Příčin, proč lidé s chronickou únavou váhají s návštěvou lékaře, je víc. Někteří únavu podceňují a připisují ji jen krátkodobému fyzickému či psychickému vypětí, které, jak předpokládají, brzy odezní. Jiní se obávají stigmatizace od svého okolí.

Mají strach, že pokud přiznají svou únavu a neschopnost vyvíjet náročnější aktivitu, budou považováni za líné, což může ohrozit i jejich postavení v zaměstnání a způsobit tedy jim i celé rodině existenční problémy.

Odmítání diagnózy pak často přetrvává i ve chvíli, kdy už únavový syndrom ohrožuje nejen pracovní nasazení, ale i rodinné a společenské vztahy. Přitom právě podpora partnera a rodiny je pro pacienta s chronickým únavovým syndromem v jeho boji zásadní.

Infekce, životospráva a genetika

Nejtěžší případy chronického únavového syndromu pacienta naprosto vylučují z běžného života.

Nejen že nejsou schopni pracovat či pokračovat ve studiu, ale nedokážou se ani scházet s jinými lidmi, protože vlastně není v jejich silách se zvednout a přinutit se k jakékoliv fyzické aktivitě.

Ani po desetiletích výzkumů stále nejsme o moc moudřejší v odpovědi na otázku, jak vlastně chronický únavový syndrom vzniká. Postihuje pacienty téměř v jakémkoliv věku, nevynechává ani do té doby nadprůměrně fyzicky aktivní jedince a sportovce.

Vědci prozatím spekulují o vlivu infekce, odhalení konkrétního viru je ale ještě v nedohlednu. Vliv na propuknutí únavového syndromu může mít také životospráva a všudypřítomný stres.

Podílet se na vzniku syndromu mohou i nezdravé potraviny nebo znečištěné ovzduší, vyloučena není určitá genetická dispozice.

Pomoc pro tělo i pro duši

A pokud neznáme příčinu, nevíme ani, jak správně tuto chorobu léčit. Umíme pouze omezovat její příznaky. Pacient tak alespoň trochu zmírní projevy syndromu, ale především se musí naučit, jak v nové situaci fungovat. Musí přijmout svá fyzická omezení a přizpůsobit jim svůj režim.

Léčba se potom omezuje na nasazení antibiotik k potlačení odhaleného zánětu, na podávání léků tišících bolest či přípravků na nespavost. Nezbytná je podpora imunitního systému.

Stav pacienta mnohdy provází i psychická únava, jejíž řešení se často neobejde bez odborné psychologické terapie. Výjimkou není ani nasazení homeopatik či použití akupunktury.

Zdravý životní styl je hlavní zbraní

Z předchozích řádků jednoznačně vyplývá, že ze všeho nejlepší je chronickému únavovému syndromu předejít. Základem je zdravý životní styl zahrnující vyváženou stravu, dostatek vitaminů i minerálů a správný pitný režim.

Samozřejmostí by měl být dostatek pravidelného pohybu a omezení stresu. Zvláště poslední položka ovšem u mnoha lidí vyžaduje zcela zásadní změnu životního tempa, které je někdy možné dosáhnout například změnou zaměstnání.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Lifestyle
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Lifestyle
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Lifestyle
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
lifestyle
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Brian Jones: Zakladatel a sólový kytarista kapely The Rolling Stones utonul v bazénu
Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele. Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 […]
Kariéra Brittany Murphy: Strmý vzestup a tragický pád
V životě Brittany Murphy, oblíbené americké herečky a zpěvačky, nebyl nikdy nedostatek energie a vášně. Narodila se 10. listopadu 1977 v Atlantě ve státě Georgie a svými talenty si rychle získala pozornost nejen Hollywoodu, ale i milionů fanoušků po celém světě. Její kariéra se rychle rozvíjela, ale tragický konec přišel až příliš brzy. Smrt ve […]
Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky: Tři skandály slavných celebrit
Hollywoodské celebrity nejsou imunní vůči skandálům, které mohou zničit kariéru nebo osobní život. Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky jsou příklady toho, jak se veřejné skandály mohou dotknout lidí z různých profesí. Hugh Grant byl v roce 1995 přistižen kalifornskou policií v autě s prostitutkou Divine Brownovou. Až po letech přiznal, že k tomuto […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí  jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn