Napětí stoupá. Velká časomíra odtikává poslední minuty zápasu. Muž u stolu si lízne kartu. Diváci zatají dech. Trvá jen okamžik, než ji zahraje. Soupeř zklamaně odhodí karty. Ozývá se potlesk. Svět má nového šampióna!
Karty, to už dlouho není jen mariáš, kanasta a poker. Jsou tu totiž sběratelské karetní hry. I když se ta první, The Base Ball Card Game, objeví už v roce 1905, rozhodující průlom nastává v roce 1993, kdy se v obchodech objeví hra Magic:
The Gathering. Od jejího obrovského úspěchu se objevují stále další podobné hry. Hrají je miliony hráčů po celém světě. Od malých kluků až po ctihodné univerzitní profesory. Hrají se vysoce dotované světové turnaje, jejichž vítězové získávají milionové prémie.
Současně jde o výnosný byznys. Jen karet hry Yu-Gi-Oh! už se ve světě prodalo za více než 80 miliard korun! Pro mnohé jsou karty sběratelskou vášní. Třeba „magicová“ karta Black Lotus podepsaná autorem hry je v roce 2008 vydražena v přepočtu za 500 000 korun!
Nekonečné množství herních variant
„Každý z hráčů si postaví vlastní balíček karet s nimiž hraje a má určitý počet životů,“ vysvětluje princip hry americký rozhodčí Daniel Green.
„Kdo přijde o všechny životy nebo vyčerpá karty z balíčku, ten prohrál.“ Pro balíček si přitom hráči mohou vybírat z tisíců existujících karet, což teoreticky vytváří téměř nekonečné množství variant.
Hra samotná, stejně jako šachy, stojí na logickém uvažování a strategii. Ovšem představte si šachy, které neomezuje 64 polí, a pro které si můžete vybírat z tisíců figur, z nich každá má specifické vlastnosti.
A přitom je základní mechanika hry tak srozumitelná, že jio velkých přestávkách mohou hrát miliony školáků.
Karetním hrám vládne Magic: The Gathering
Je první a stále nejúspěšnější hrou tohoto typu. Jejím autorem je americký student matematiky Richard Garfield (*1963) a zájem o ni v roce 1992 projeví Peter Adkison (*1961) a společnost Wizards of the Coast.
První sada karet se začne prodávat v roce 1993 a úspěch předčí všechna očekávání. Je vyprodáno během šesti týdnů. Zájem se šíří jako lavina, jsou vydávány další řady.
Dnes existuje kolem 20 000 různých druhů karet a Magic se hraje po celém světě od USA přes Japonsko až po Sumatru. Specializované herny najdete také v Praze, Brně i dalších českých městech.
Yu-Gi-Oh! – z Japonska do Guinessovy knihy rekordů!
Sběratelská karetní hra s tematikou tradičních japonských comicsů manga se objevuje v roce 1999, kdy ji vytváří ilustrátor Kazuki Takashi (*1961). Původně je zamýšlena jako jednorázová sada, vedlejší produkt úspěšných knih.
Vydavatelství však dostává tolik nadšených ohlasů, že se rozhodne pokračovat. V současné době patří k vůbec nejprodávanějším karetním hrám a 7. července 2009 se dokonce dostává do Guinessovy knihy rekordů. Ve světě se totiž prodalo přes 22 miliard karet!
Do karet zakletá počítačová hra World of Warcraft
Třetí nejúspěšnější sběratelská karetní hra vychází ze slavné počítačové hry, která je také zapsána v Guinnessově knize rekordů. Jako nejpopulárnější MMORPG (hra na hrdiny pro více hráčů) ji totiž v roce 2009 hraje 12 000 000 platících hráčů.
Díky tomu má karetní verze od počátku mohutnou hráčskou základnu, kterou ještě posilují tisíce těch, kterým učarovala, přestože původní počítačovou hru nehrají. Je totiž graficky nejvyvedenější.
Ke světu Warcraftu odkazuje i počítačová karetní hra Heartstone, ale to už je, jiná kapitola.