Skip to content

Ztracený rukopis slavného románu Huckleberry Finn? Skončil v kufru!

Poklady, to nejsou jen truhlice plné zlata a nejsou všechny zakopané na ostrovech pirátů. Nevedou k nim žádné mapy s křížky, přesto se někdy nečekaně objeví. Často jen díky náhodě. Třeba v kufru na půdě.

Hollywoodská knihovnice Barbara Testa zdědí v roce 1961 šest velkých zaprášených kufrů. Jsou plné novin a písemností, které po sobě zanechal dědeček, právník James Fraser Gluck (1852–1897). Barbara je neodnese do sběru, ale uloží na půdu a fascinována minulostí, kterou ukrývají, je postupně, papír po papíru, prochází.

kufr
I starý kufr může ukrývat poklad k nezaplacení.

Ale.. to je Huckleberry Finn!

Trvá třicet let, než se dostane k poslednímu kufru. V něm roku 1990 objeví tlustý fascikl. Nejprve prolétne pár řádek, postupně se však do textu noří. To už tuší, že drží téměř sto let ztracený rukopis slavného románu Huckleberry Finn.

Přesněji 665 listů první poloviny, kterou Mark Twain (1835–1910) začal psát v roce 1876.

Mark_Twain_by_AF_Bradley
Mark Twain patří k nejslavnějším americkým autorům.

Knihovna odpustí zpozdné

Podle dochovaných dokumentů dostal Gluck rukopis od Twaina v roce 1885. Měl se stát součástí sbírek knihovny v Buffalu, záhadně však zmizel. Gluck si ho zřejmě vypůjčil a zemřel dřív než ho mohl vrátit.

„Budeme to považovat za zpožděnou výpůjčku, ale od pokuty upustíme,“ usmívá se kurátor sbírky William H. Loos, když se vzácný rukopis vrací do knihovny. Jeho hodnota je vyčíslena v přepočtu na 30 700 000 korun.

huck1ruk
Rukopis byl ztracen od roku 1885.

Zastlaná Zahradní slavnost

O tom, že podobné poklady můžete najít i vy, svědčí případ z konce roku 2011. Tehdy totiž našel Jiří Kuna originál strojopisu Zahradní slavnosti, první celovečerní hry Václava Havla z roku 1963. Text plný vepsaných poznámek a kreseb, ležel údajně od sedmdesátých let v peřináči, ukryt pod gramofonem, a byl objeven jen náhodou při vyklízení bytu kvůli stěhování.

obr-02-havel-pred-listopadem-1989
Na nečekaném místě se objeví i rukopis divadelní hry Václava Havla.

Foto: emaze.com, czechfolks.com,Wikimedia Commons, vintagelechocolate.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …