Domů     V diktátorské kuchyni: Mussolini miluje česnek, Husajn zase klasiku
V diktátorské kuchyni: Mussolini miluje česnek, Husajn zase klasiku

Po tváři se mu rozlévá blaženým úsměv. Irácký diktátor má dobrou náladu, a tak vaří! Jenže po pár minutách se jeden z hostů rozkašle a další se přidávají. Kuchař, který připravil ingredience, má v hlavě černé scénáře. Nakonec se z otravy vyklube jen kanadský žertík šprýmaře Saddáma!

Hlavně nedýchat

Kdo: Benito Mussolini

Zajímavost: Chce nahradit těstoviny rýží

Stolovat s Benitem Mussolinim (1883-1945) není žádná výhra. Duce ujíždí na česnekovém salátu, který mnohdy spořádá za pár minut. Na dobré víno zapomeňte, protože italský vůdce uznává jen vodu a mléko!

Bez brambor, prosím

Od malička ho vedou ke skromnosti, což se promítá i do stravování. K tomu všemu ho od roku 1925 trápí nepříjemný vřed. Salát s nasekaným česnekem, olivovým olejem a citrónem údajně na nemoc působí jako balzám.

Aromatickou dobrotu zapíjí čistou vodou, na nápojovém lístku bychom ale našli také mléko. Toho Mussolini spořádá i několik litrů za den! Za svou náklonnost ke kravskému produktu se však stydí a považuje ho za nefašistický.

Speciální dieta se stává ještě zarputilejší po roce 1926, kdy ho vřed málem pošle na onen svět. Kuchařům zakáže kupovat brambory, protože ty mu způsobují nadýmání a bolesti břicha. Ostatně u stolu tráví minimum času, během deseti minut je po jídle!

Novinka v psí misce

Salátovou nadvládu čas od času naruší rýže a ryby. Mussolini zcela zanevře na tradiční těstoviny, to stejné chce i po svém národu. Jenže v tomto případě hodně přestřelí.

Duce řeční o soběstačnosti, a tak přesvědčuje obyvatele, aby jedli zdravější a chutnější rýži. Skutečnou příčinu najdeme v ekonomice, jelikož rýži se daří levně pěstovat na severu Itálie, zatímco mouku Italové dováží z Turecka.

V roce 1928 dokonce vzniká Národní rýžová rada, jenž zodpovídá za propagaci. Venkov křižují kamiony s novou pochutinou, všude jsou vidět také recepty, jenže kýžený výsledek se nedostaví.

Italové na jihu dávají rýži raději svým psům, a tak snaha o změnu návyků přichází vniveč. Nezdarem končí také Mussoliniho život. Milovníka česneku, který mimochodem označí francouzskou kuchyni za zbytečnou, popraví a potupně pověsí na milánskou čerpací stanici.

Propagátor rýže nakonec skončí zavěšený na čerpací stanici, těstoviny však vládnou Itálii dál. (Vincenzo Carrese / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Propagátor rýže nakonec skončí zavěšený na čerpací stanici, těstoviny však vládnou Itálii dál. (Vincenzo Carrese / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Je libo Tabasco?

Kdo: Saddám Husajn

Zajímavost: Před smrtí jí tyčinky Bounty a Mars

Když američtí vojáci prohledávají úkryt někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna (1937-2006), nestačí se divit. Všude plechovky od limonád a obaly od čokoládových tyčinek – jako v pokoji puberťáka.

Ryba na usmířenou

Husajn se postupně vypracuje na důležitého člověka a svého souputníka objeví v Abu Alim. Nenápadný kuchař vaří budoucímu diktátorovi ještě v armádě, poté se přesouvá na ministerstvo, kde jeho pochoutky velebí vládní špičky.

Husajnovi uhrane, když mu daruje několikapatrový dort, na nějž zobrazí motivy starověké Mezopotámie. Tím odstartuje dlouholeté zvláštní přátelství. A mírně řečeno, Ali to nemá vůbec jednoduché. Impulzivního vládce si získá zlodějskou rybí polévkou.

Stačí osmažit kusy ryb, poté přidat petržel rajčata a sušené meruňky. Následně pánev zalít horkou vodou a dobrota je na světě! Husajnovi imponuje také to, že pokrm pochází z jeho rodné oblasti.

Husajn sice nedá dopustit na tradiční pokrmy, často ale sahá také po sladkých limonádách. (Government photos / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Husajn sice nedá dopustit na tradiční pokrmy, často ale sahá také po sladkých limonádách. (Government photos / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

50 dinárů v mínusu

Služba pro diktátora není zalitá sluncem. Ali sice často dostává odměnu v podobě 50 dinárů (irácká měna), což je koncem 80. let týdenní mzda. Zároveň když něco přesolí, Husajn ho stejnou částkou trestá.

Hlava Iráku má slabost pro produkty ze západu, zcela propadá Tabascu, které dává téměř do všeho. „Jednou připravoval špízy, lidé počali hrozně kašlat a slzet,“ popisuje Ali zážitky s bláznivým diktátorem.

Tehdy ho podezřívá, že chce osazenstvo otrávit, následně zjistí, že jen do jídla přidal celou lahvičku pálivé omáčky! Sklony k nezdravému jídlu mu vydrží až do posledních dnů života.

Tehdy se ukrývá před postupujícím americkým komandem, při té příležitosti přežívá jen za pomoci párků v rohlíku a tyčinkách Bounty a Mars. Dobroty splachuje lahodnou citronovou limonádou 7 Up. Po odhalení končí Husajn na šibenici.

Ani konec iráckého gurmána nepatří mezi nejšťastnější, protože ho dopadnou a popraví američtí vojáci. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Ani konec iráckého gurmána nepatří mezi nejšťastnější, protože ho dopadnou a popraví američtí vojáci. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz