Kdo je autorem zřejmě nejstarší kuchařky na světě? Dá se podle pradávných receptů něco uvařit i dnes? Zřejmě první kuchařku, která se dochová celá, sepisuje Mithaikos ze Syrakus. Pochází z období kolem roku 500 př. n. l.
Brzy se ale kuchařské knihy rozmáhají. Proslaví se hlavně ta od římského gurmána Marka Gavia Apicia z 1. století n. l. V průběhu dalších století dochází k jejímu doplňování.
Zájmu se těší i dnes, kdy se lidé pokoušejí připravit podle ní různé pokrmy. Ukazuje se, že je to problém, hlavně kvůli chybějícím surovinám. Například silfium, rostlina ze severní Afriky, zmizela přibližně kolem roku 400 a v současnosti už nikde neroste.
Některé suroviny však lze připravit i dnes, například rybí omáčku, která se v Římské říši používala dokonce i do sladkých moučníků! Vyrábí se z nasolených makrel smíchaných s malými rybami, vše se uloží na tři měsíce do hliněných džbánů a nechá kvasit.
Játra v medu
Ze které doby pocházejí nejstarší české kuchařky? Dávné recepty prý často uváděly přípravu masa na sladký způsob… Sbírky kuchařských receptů se u nás objevily již v 15. století. A opravdu tehdy vznikala řada receptů pro úpravu masa a vnitřností nasladko.
Jako příklad můžeme uvést jelení játra v medu: „Játra upečeme na roštu, nakrájíme na plátky a vložíme do svařeného medu, který jsme předtím okořenili hřebíčkem a tlučeným zázvorem.“ A proč právě med?
Posloužil totiž jako konzervační látka a pokrm tak bylo možné uchovat i několik týdnů.
Líčí přípravu 400 pokrmů
Na počátku 16. století vydává tiskař Severin první českou kuchařku, která se dochovala do dnešních dnů. Na 92 listech popisuje asi 400 různých pokrmů.
Zřejmě jediný výtisk z prvního vydání objevil v domě českobratrského tiskaře Oujezdského v Litomyšli známý český spisovatel Alois Jirásek (1851–1930). Kniha postrádala desky, titul, datum vydání i jméno autora.
V současnosti se nachází v pražské Národní knihovně.
Z této knihy pak čerpá alchymista Bavor Rodovský mladší z Hustiřan (asi 1526–1591), který roku 1591 vydává u Jiřího Nigrina (†1606) v Praze svoji knihu receptů a nepravdivě tvrdí, že jde o první českou publikaci svého druhu.