Domů     5 mýtů o nápojích: Cola vám rozleptá žaludek a mléko nestrávíte. Opravdu?
5 mýtů o nápojích: Cola vám rozleptá žaludek a mléko nestrávíte. Opravdu?
17.1.2024

Kdy se hodí říct „na zdraví“ a u kterého pití vám naopak mozkem hlodá červíček pochybností, zda je vůbec rozumné si ho nalít?

Mléko způsobuje řídnutí kostí a neumíme ho strávit? NE!

Možná jste zaslechli, že kravské mléko způsobuje záněty nebo po něm řídnou kosti. Jak to tedy je? Mléko není vhodné pro osoby s alergií na mléčný cukr nebo mléčnou bílkovinu. S řídnutím kostí je to naopak:

Jde o skvělý zdroj vápníku (který mimochodem díky laktóze a aminokyselinám v mléku lépe vstřebáme), pomáhá zajišťovat správný pohyb svalů, srážení krve a dokonce pozitivně ovlivňuje hybnost spermií.

Krom toho v něm najdete vitaminy A, B1, B2 a D a selen, což je spolubudovatel naší imunity. Ale k čemu to, pokud mléko nestrávíme?

Člověk je jediný savec, který pije mléko i dospělosti.„Většina Evropanů umí mléko strávit, ale v rámci vývoje jde v podstatě o novinku. Přizpůsobili jsme se teprve před 5000 lety,“ vysvětluje antropolog John Hawks z univerzity ve Wisconsinu.

Výjimkou jsou obyvatelé z „teplých krajů“, kde je procento těch, kteří si mohou bezstarostně nalít sklenici mléka nižší. Pokud jde o Sicilany a Kréťany, spočítali byste je na prstech jedné ruky.

A mimochodem, enzym pro zpracování laktózy bychom marně hledali u většiny Asiatů…

Mléko je dnes velmi kontroverzní tekutina... Foto: Pixabay
Mléko je dnes velmi kontroverzní tekutina… Foto: Pixabay

Pití vína snižuje riziko infarktu? ANO!

Cinknutí skleniček, úsměv, družný hovor. Lze chvilkám nad vínem přiřknout i zdravotní pozitiva? Už v roce 1991 publikuje francouzský lékař, profesor a nutriční specialista Serge Renaud (1927–2012) svoji světoznámou studii.

Získá si tím přízvisko „otec francouzského paradoxu“. Nebudeme si nic nalhávat, jeho krajané nežijí zrovna nezdravěji. Navíc v průměru každý dospělý Francouz v době Renaudova výzkumu vypije úctyhodných 67 litrů vína za rok.

Jenže… efekt je, pokud jde o sklony k mrtvici, preventivní. Samozřejmě při konzumaci v rozumné míře. Jak je to možné?

Víno totiž obsahuje antioxidant resveratrol, který podle Renaudovy studie působící proti krevním sraženinám. Platí to zejména pro červené víno, kde litr obsahuje asi 0,2 až 5,8 miligramů resveratrolu, samozřejmě v závislosti na odrůdě.

Bílé víno má jeho obsah nižší. Důvod není překvapivě v odrůdě, ale faktu, že se lisuje kratší dobu a tudíž slupka a dužnina hroznu nejsou tak dlouho pospolu. Resveratrolu se také přičítají skvělé preventivní účinky, pokud jde o rakoviny prostaty.

Průkazné studie ale zatím chybějí. A když jsme u červeného a bílého vína, přidáme ještě jeden mýtus: Řada lidí si myslí, že se růžové víno vyrábí smícháním těchto dvou. To ale z většiny není pravda. Růžové se vyrábí z modrých hroznů krátkou macerací.

Cola vám rozleptá žaludek a sklovinu. NE!

Coca-Cola je zprvu inzerovaná jako léčivo. Dodá prý sílu mužům, ženám i dětem. Není se co divit, obsahuje totiž dvě ingredience, které v ní dnes už nenajdete: kokain a víno! Do kampaně za její skvělé účinky na tělo i duši se zapojí řada lékařů.

Z dnešního pohledu je naprosto šokující, že alkohol a návyková droga používaná jako lokální anestetikum jsou doporučovány i mladičkým konzumentům.

Alkaloid z jihoamerického keře rudodřevu koky (Erythroxylon coca) z nápoje mizí už roku 1929. Namísto něj vás v Cole povzbudí kofein. Je ale pravda, že jde o tekutinu tak agresivní, že do 24 hodin vše rozpustí?

Cola obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou – a všeobecně asi nejvyšší podíl kyselin mezi běžnými nápoji. Mohla by nám rozleptat žaludek? Ne.

Koncentrace je natolik malá, že takovou paseku způsobit nedokáže, ostatně, jinak by rozleptala i plechovku, ve které se prodává. Paradoxně, studená Cola-Cola podávaná po lžičkách naopak pomáhá zklidnit žaludek.

Může za to kyselina fosforečná, která v něm potlačuje působení cukrů. Pokud jde o zuby, Cola jim neprospívá. Jeden litr obsahuje až 108 gramů cukru, tedy více než 27 kostek!

Kávička? Proč by ne, je zdravá. Ale všeho s mírou! Foto: Pixabay
Kávička? Proč by ne, je zdravá. Ale všeho s mírou! Foto: Pixabay

Káva je zdravá. ANO! Pokud to nepřeháníte…

Extrémně zvyšuje tlak a je rakovinotvorná. Také jste to o kávě slyšeli? Kofein skutečně těm, kteří kávu nepijí často, dokáže zamávat s krevním tlakem. Ovšem jen krátkodobě. Trvalé zvýšení krevního tlaku rozhodně nezpůsobuje.

Kávová zrna obsahují na 200 složek a to včetně zdraví prospěšných přírodních antioxidantů. Ze čtyř šálků kávy denně jich překvapivě vaše tělo získá srovnatelně až více, než z půl kilogramu ovoce a zeleniny. A pokud jde o rakovinu, to je už úplný nesmysl…

„Káva je zázračná. Je to lék, který dokáže zachraňovat životy,“ domnívá se profesor medicíny z Harvardovy univerzity Sanjiv Chopra (*1949). Jak je to tedy s rakovinou a kávou? Přesně naopak! Čtyři šálky kávy denně u žen snižují riziko rakoviny o 25 procent!

A samozřejmě, jako vždy platí, že všeho s mírou. „Zdravotní přínos kávy jistojistě závisí na dávce. Rozumná spotřeba se pohybuje do čtyř šálků denně,“ dodává Australan, doktor Vance Matthews (*1935), jeden z autorů studie.

Jaké je tajemství čajovníků? Foto: Pixabay
Jaké je tajemství čajovníků? Foto: Pixabay

Zelený a černý čaj jsou z různých rostlin. NE

Padá na vás únava a kávu nepijete? To je jednoduché, udělejte si čaj! Na rozdíl od kávy má trvalejší účinky. Neplatí ale úplně, že čím déle budete čajové lístky louhovat, tím účinnější čaj si připravíte.

Pokud to přeženete, výsledkem bude hořký nálev nevábné chuti. Čím temnější čaj, tím efektivnější? Ani to není pravda. Černočerný čaj vás nemusí zdaleka tak nabudit, jako zelený, nebo dokonce bílý či žlutý. A jak to vlastně s těmi „odrůdami“ je? Je černý čajovník, zelený …?

Oproti zažité představě pochází zelený a černý čaj ze stejné rostliny. Stejně jako u čaje bílého, žlutého nebo červeného, jde stále o tentýž čajovník. Tak kde se berou všechny ty druhy čaje? Úpravou. Sušením, fermentací a oxidací.

Díky nim získávají čaje různou barvu i chuť. Onou rostlinou je čajovník čínský (Camellia sinensis), ze kterého se používají poupata a listy, výjimečně také větvičky a stonky, pokud se někdo rozhodne pro přípravu kukiči. Jde o u nás nepříliš známý japonský čaj s lehce oříškovou chutí.

Foto: Pixabay
Související články
Lifestyle
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Lifestyle
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.   Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě. I když bylo evidentní, […]
Lifestyle
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
Lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
reklama
záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
věda a technika
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Březolupy: Skutečně krutého zámeckého pána odnesl samotný ďábel?
enigmaplus.cz
Zámek Březolupy: Skutečně krutého zámeckého pána odnesl samotný ďábel?
Zámek Březolupy najdeme ve Zlínském kraji v okrese Uherské Hradiště. První zmínka o zdejší vsi pochází z padělané listiny z roku 1261, avšak existence vsi v té době je již zřejmě reálná. Část vsi daro
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
nejsemsama.cz
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
Potkala jsem ji v našem domě a pozvala ji na víno. Myslela jsem, že to je nová podnájemnice. Vřele jsme spolu klábosily. Pak se ale vytratila… Za krásných letních večerů se ráda procházím zahradou, pozoruju noční oblohu a poslouchám všechny tajemné zvuky přírody. Dům, který jsme před pěti lety koupili, je velký a v krásném prostředí. Je to stará vila
Slehla se po ní zem! Co Brodská léčí nyní?
nasehvezdy.cz
Slehla se po ní zem! Co Brodská léčí nyní?
Není to poprvé, co čelí herečka Tereza Brodská (55) ze seriálu ZOO vážným zdravotním problémům, které ji zcela vyřadily z práce. Zdálo se, že z prodělaného zápalu plic už se dostala, ale křehké zdra
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Nový monobrand butik IWC na Madison Avenue
iluxus.cz
Nový monobrand butik IWC na Madison Avenue
V srdci New Yorku, na proslulé Madison Avenue, rozšířil švýcarský hodinářský gigant IWC Schaffhausen svou přítomnost otevřením nového vlajkového obchodu. Nový butik, umístěný na prestižní adrese 64
Zabijácké mykózy jsou na vzestupu
21stoleti.cz
Zabijácké mykózy jsou na vzestupu
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. [
O nočním dušení nemusíte vědět
panidomu.cz
O nočním dušení nemusíte vědět
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro
Měsíc: Ráj pro těžaře!
epochalnisvet.cz
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo,
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
skutecnepribehy.cz
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
Potkala jsem ji v našem domě a pozvala ji na víno. Myslela jsem, že to je nová podnájemnice. Vřele jsme spolu klábosily. Pak se ale vytratila… Za krásných letních večerů se ráda procházím zahradou, pozoruju noční oblohu a poslouchám všechny tajemné zvuky přírody. Dům, který jsme před pěti lety koupili, je velký a v krásném prostředí. Je to stará vila
Zlato posledního inku nespasilo?
historyplus.cz
Zlato posledního inku nespasilo?
Na náměstí do Cajamarcy dorazí početné procesí, v jehož středu se blyští zlatá nosítka. „Zastavte,“ rozkáže incký vládce Atahualpa a přimhouří oči. Vtom se však městem rozlehnou výstřely z mušket. „Za svatého Jakuba!“ vykřikne Francisco Pizarro. Inkové se dají okamžitě na útěk a nechají svého krále napospas Španělům. Na čele velkého inky Huayna Capaca (†1527) se lesknou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc