Domů     Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
11.1.2024

Zamiloval se do muže v době, kdy proti homosexuálním vztahům vystupovaly konvence i samotný zákon. Z obletovaného miláčka společnosti se proto stal vyvrhel, kterého mnozí zatratili.

Literární talent zdědil po matce Jane Wildové, která své básně vydávala pod pseudonymem Speranza.

Narodil se jí 16. října 1854 v Dublinu jako prostřední dítě ze tří sourozenců, z nichž nejmladší – dcera Isola – zemřela už v deseti letech, což její blízké včetně bratra Oscara hluboce zasáhlo.

Spisovatelův otec William byl významným očním a ušním chirurgem, který se dokonce dočkal povýšení do šlechtického stavu. Ještě než se oženil s Jane, narodily se mu tři mimomanželské děti: Henry Wilson, Emily a Mary Wildovy. Uznal je a zajistil jim vzdělání.

Bohužel obě dívky zemřely ve věku čtyřiadvaceti a dvaadvaceti let poté, co na nich vzplály šaty.

Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel
Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel

Rád šokoval okolí

Mladý Oscar Wilde exceloval na dublinské Trinity College, po které pokračoval na Magdalen College v Oxfordu, opět velmi úspěšně. Tam své okolí kromě znalostí a inteligence zaujal také výstředním oblékáním a vystupováním. Byl nespoutaný a svobodomyslný.

Když v roce 1878 dostudoval, pobyl krátce v rodném městě, ale pak se usadil v Londýně, kde schválně provokoval upjatou a puritánskou společnost viktoriánské doby.

Stal se tamní mládeži oblíbeným společníkem, který překypoval řečnickým uměním, dekadentními názory a charismatem podtrženým podkolenkami, které nosil ke krátkým kalhotám, kabátky se šosy i dlouhými kabáty s kožešinou, límci a uvázanými šátky.

Dařilo se mu také na poli spisovatelském. Jeho básně publikovaly časopisy a v roce 1881 mu vyšla i první sbírka Básně. Brzy nato se vydal do Ameriky, kde vystoupil s několika přednáškami o myšlenkách estetického hnutí, jehož byl propagátorem.

Nepovedené manželství

Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, která pocházela z dobře situované rodiny. Jaké myšlenky se mu při obřadu asi honily hlavou, když už si v té době musel být vědom své homosexuální orientace…? Chtěl svou přirozenost potlačit, nebo měl Constance opravdu rád?

Ať už to bylo jakkoli, jejich společná budoucnost neměla být právě růžová.

Narodili se jim dva synové – Cyril a Vyvyan – a Wilde byl prý milujícím otcem. To samé se ovšem nedá říct o vztahu k manželce.

Možná si už plně uvědomoval, že po boku ženy nemůže být šťastný, a navíc potkal sedmnáctiletého Roberta Rosse, který se nebál přiznávat svou náklonnost k mužům, konkrétně i k Wildovi. Pravděpodobně se právě on stal prvním spisovatelovým milencem.

Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain
Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain

Zničující láska

Osudovým mužem Oscara Wilda však nebyl Ross, ale o šestnáct let mladší lord Alfred Douglas, s nímž udržoval poměr od roku 1891. Vztah byl bouřlivý, plný hádek, rozchodů, vášně i udobřování, o čemž svědčí fakt, že na společné dovolené v Alžíru se měl Douglas zahledět do jiného muže a na nějaký čas s ním kamsi odjet.

Přes to všechno se Wilde rozešel s manželkou. Byl Alfredem pravděpodobně okouzlený i znechucený zároveň, protože rozmazlený mladík, který využíval peníze svých rodičů i samotného spisovatele, ho přitahoval jako magnet.

Kniha inspirovaná zakázaným vztahem

Když v roce 1894 vyšel anonymně vydaný román Zelený karafiát, skandál byl na světě. Jak se ukázalo později, byl jeho autorem Robert Hichens.

V příběhu popsal vztah dvou mužů, přičemž předlohami neměl být nikdo jiný než Oscar Wilde a Alfred Douglas, s nimiž Hichens strávil spoustu času.

V následujícím roce byla sice kniha stažená z prodeje, jenže to už bylo pozdě, protože její části byly použity v právě probíhajícím procesu.

Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain
Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain

Žalující obžalovaným

Když se totiž o páru dozvěděl mladíkův otec John Douglas, markýz Queensberry, bylo zle. Pomlouval spisovatele a snažil se ho všemožnými způsoby zostudit, což korunoval špatně čitelnou navštívenkou, na níž ho označil za sodomitu. Zároveň psal svému synovi a vyhrožoval mu vyděděním i ublížením na zdraví.

Nejspíš to byl právě Alfred, kdo následně svého zamilovaného partnera přemluvil, nebo alespoň podpořil v myšlence nenáviděného otce zažalovat pro urážku na cti. A lze říct jen jedno:

kéž by ho Oscar Wilde neposlechl a raději dal na radu přátel, kteří mu říkali, ať to nedělá.

Soudní spor probíhající v roce 1895 totiž nabral nečekaný směr, když se obrátil proti svému strůjci. Markýz Queensberry pohrozil, že má svědectví prostitutů, jejichž služby měl Wilde využívat.

Ten nechtěl dál přiživovat už tak velký skandál, a tak své obvinění stáhl s tím, že musí zaplatit soudní výlohy obou stran. Jenže na základě důkazů byl zatčen kvůli podezření, že páchal sodomii a nemravnosti.

Queensberry předložil několik erotických dopisů, které se mu podařilo sehnat, a Wilde byl odsouzen ke dvěma letům vězení a nucených prací. Dříve tolik oblíbený umělec byl najednou vyvrhelem společnosti.

Nikdo s ním nechtěl mít nic společného, Constance sobě i synům změnila příjmení na Holland.

Téměř sám a bez chuti psát

Po návratu z těžkého žaláře se vydal do Francie. Tvořil jen málo, cestoval a setkával se s hrstkou přátel, kteří mu vypomáhali finančně. Svého času mezi nimi byl i Alfred Douglas, když se snažili oživit svůj vztah.

Jenže veškeré pokusy byly marné a konec měla umocnit i výhrůžka Alfredovy matky, která mu chtěla odepřít dědictví, pokud se bude dál stýkat s Wildem.

Dávná hvězda, které život zničila láska, zemřela 30. listopadu 1900 v bídě na meningitidu v pařížském hotelu za přítomnosti přátel Roberta Rosse a Regieho Turnera.

Pohřeb uhradil Alfred Douglas.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Christian Slater: Od divokých skandálů k střízlivosti
Christian Slater, americký herec známý svými rolemi ve filmech jako „Robin Hood: Král zbojníků“ nebo „Jméno růže“, byl kdysi synonymem pro bouřlivé večírky, drogy a skandály. V 90. letech 20. století se jeho kariéra stala stejně známou pro skandály jako pro filmové úspěchy. Sexuální obtěžování, konflikty s policií, a dokonce i útoky na přítelkyni byly […]
Lifestyle
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Lifestyle
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.   Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě. I když bylo evidentní, […]
Lifestyle
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velká postel, velké pohodlí
panidomu.cz
Velká postel, velké pohodlí
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
skutecnepribehy.cz
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
Před lety jsem našla kapesní zrcátko. Líbilo se mi, tak jsem si ho nechala. V odrazu jsem ale vídala tvář cizí vyděšené dívky. Celý život moc ráda chodím do kina. Jednou na sedadle v kinosále zůstalo ležet zdobené kapesní zrcátko. Moc se mi líbilo, tak jsem si ho nechala. Ale to jsem ještě netušila, co mě čeká.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
enigmaplus.cz
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
V americkém státě Texas je od čtyřicátých let minulého století tradován temný duchařský příběh, který začal tragickou srážkou školního autobusu s vlakem. Místem nehody měl být jeden železniční přejezd
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Snaží se Prachař utajit,  že od něj Sandeva utekla?
nasehvezdy.cz
Snaží se Prachař utajit, že od něj Sandeva utekla?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva (26) podle mnohých spekulací nedávno opustila herce Jakuba Prachaře (40). Sice ho milovala, ale údajně neunesla nátlak na založení rodiny. Každý
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
historyplus.cz
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
Velekněz mu vlepil do tváře políček a vytahal ho za uši! Následně babylonský král poklekne před bohem Mardukem, aby se vyznal ze své bezúhonnosti. Když odříká naučený text, velekněz ho potvrdí v královském úřadu. Vrátí mu odznaky jeho moci a ještě jednou ho prudce udeří do obličeje! Rituály doprovázejí lidstvo odnepaměti. Již ve starověku poskytovaly
Vyzkoušejte astrodietu!
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte astrodietu!
Trápí vás kila navíc a nemůžete se jich zbavit? Vyzkoušejte speciální dietu podle slunečního znamení vašeho horoskopu. Sama poznáte, že výsledky se brzy dostaví! Hvězdy vám poradí, jak na to. Zkuste to spolu s námi. Beran 21. 3. – 20. 4. Jste netrpělivá, a když něco nevychází podle vašich představ, rychle ztrácíte zájem. To platí i pro diety. Proto jezte