Domů     Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
11.1.2024

Zamiloval se do muže v době, kdy proti homosexuálním vztahům vystupovaly konvence i samotný zákon. Z obletovaného miláčka společnosti se proto stal vyvrhel, kterého mnozí zatratili.

Literární talent zdědil po matce Jane Wildové, která své básně vydávala pod pseudonymem Speranza.

Narodil se jí 16. října 1854 v Dublinu jako prostřední dítě ze tří sourozenců, z nichž nejmladší – dcera Isola – zemřela už v deseti letech, což její blízké včetně bratra Oscara hluboce zasáhlo.

Spisovatelův otec William byl významným očním a ušním chirurgem, který se dokonce dočkal povýšení do šlechtického stavu. Ještě než se oženil s Jane, narodily se mu tři mimomanželské děti: Henry Wilson, Emily a Mary Wildovy. Uznal je a zajistil jim vzdělání.

Bohužel obě dívky zemřely ve věku čtyřiadvaceti a dvaadvaceti let poté, co na nich vzplály šaty.

Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel
Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel

Rád šokoval okolí

Mladý Oscar Wilde exceloval na dublinské Trinity College, po které pokračoval na Magdalen College v Oxfordu, opět velmi úspěšně. Tam své okolí kromě znalostí a inteligence zaujal také výstředním oblékáním a vystupováním. Byl nespoutaný a svobodomyslný.

Když v roce 1878 dostudoval, pobyl krátce v rodném městě, ale pak se usadil v Londýně, kde schválně provokoval upjatou a puritánskou společnost viktoriánské doby.

Stal se tamní mládeži oblíbeným společníkem, který překypoval řečnickým uměním, dekadentními názory a charismatem podtrženým podkolenkami, které nosil ke krátkým kalhotám, kabátky se šosy i dlouhými kabáty s kožešinou, límci a uvázanými šátky.

Dařilo se mu také na poli spisovatelském. Jeho básně publikovaly časopisy a v roce 1881 mu vyšla i první sbírka Básně. Brzy nato se vydal do Ameriky, kde vystoupil s několika přednáškami o myšlenkách estetického hnutí, jehož byl propagátorem.

Nepovedené manželství

Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, která pocházela z dobře situované rodiny. Jaké myšlenky se mu při obřadu asi honily hlavou, když už si v té době musel být vědom své homosexuální orientace…? Chtěl svou přirozenost potlačit, nebo měl Constance opravdu rád?

Ať už to bylo jakkoli, jejich společná budoucnost neměla být právě růžová.

Narodili se jim dva synové – Cyril a Vyvyan – a Wilde byl prý milujícím otcem. To samé se ovšem nedá říct o vztahu k manželce.

Možná si už plně uvědomoval, že po boku ženy nemůže být šťastný, a navíc potkal sedmnáctiletého Roberta Rosse, který se nebál přiznávat svou náklonnost k mužům, konkrétně i k Wildovi. Pravděpodobně se právě on stal prvním spisovatelovým milencem.

Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain
Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain

Zničující láska

Osudovým mužem Oscara Wilda však nebyl Ross, ale o šestnáct let mladší lord Alfred Douglas, s nímž udržoval poměr od roku 1891. Vztah byl bouřlivý, plný hádek, rozchodů, vášně i udobřování, o čemž svědčí fakt, že na společné dovolené v Alžíru se měl Douglas zahledět do jiného muže a na nějaký čas s ním kamsi odjet.

Přes to všechno se Wilde rozešel s manželkou. Byl Alfredem pravděpodobně okouzlený i znechucený zároveň, protože rozmazlený mladík, který využíval peníze svých rodičů i samotného spisovatele, ho přitahoval jako magnet.

Kniha inspirovaná zakázaným vztahem

Když v roce 1894 vyšel anonymně vydaný román Zelený karafiát, skandál byl na světě. Jak se ukázalo později, byl jeho autorem Robert Hichens.

V příběhu popsal vztah dvou mužů, přičemž předlohami neměl být nikdo jiný než Oscar Wilde a Alfred Douglas, s nimiž Hichens strávil spoustu času.

V následujícím roce byla sice kniha stažená z prodeje, jenže to už bylo pozdě, protože její části byly použity v právě probíhajícím procesu.

Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain
Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain

Žalující obžalovaným

Když se totiž o páru dozvěděl mladíkův otec John Douglas, markýz Queensberry, bylo zle. Pomlouval spisovatele a snažil se ho všemožnými způsoby zostudit, což korunoval špatně čitelnou navštívenkou, na níž ho označil za sodomitu. Zároveň psal svému synovi a vyhrožoval mu vyděděním i ublížením na zdraví.

Nejspíš to byl právě Alfred, kdo následně svého zamilovaného partnera přemluvil, nebo alespoň podpořil v myšlence nenáviděného otce zažalovat pro urážku na cti. A lze říct jen jedno:

kéž by ho Oscar Wilde neposlechl a raději dal na radu přátel, kteří mu říkali, ať to nedělá.

Soudní spor probíhající v roce 1895 totiž nabral nečekaný směr, když se obrátil proti svému strůjci. Markýz Queensberry pohrozil, že má svědectví prostitutů, jejichž služby měl Wilde využívat.

Ten nechtěl dál přiživovat už tak velký skandál, a tak své obvinění stáhl s tím, že musí zaplatit soudní výlohy obou stran. Jenže na základě důkazů byl zatčen kvůli podezření, že páchal sodomii a nemravnosti.

Queensberry předložil několik erotických dopisů, které se mu podařilo sehnat, a Wilde byl odsouzen ke dvěma letům vězení a nucených prací. Dříve tolik oblíbený umělec byl najednou vyvrhelem společnosti.

Nikdo s ním nechtěl mít nic společného, Constance sobě i synům změnila příjmení na Holland.

Téměř sám a bez chuti psát

Po návratu z těžkého žaláře se vydal do Francie. Tvořil jen málo, cestoval a setkával se s hrstkou přátel, kteří mu vypomáhali finančně. Svého času mezi nimi byl i Alfred Douglas, když se snažili oživit svůj vztah.

Jenže veškeré pokusy byly marné a konec měla umocnit i výhrůžka Alfredovy matky, která mu chtěla odepřít dědictví, pokud se bude dál stýkat s Wildem.

Dávná hvězda, které život zničila láska, zemřela 30. listopadu 1900 v bídě na meningitidu v pařížském hotelu za přítomnosti přátel Roberta Rosse a Regieho Turnera.

Pohřeb uhradil Alfred Douglas.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz