Domů     4 mýty o mobilech: Vajíčko s nimi neuvaříte, benzinku do vzduchu nevyhodíte
4 mýty o mobilech: Vajíčko s nimi neuvaříte, benzinku do vzduchu nevyhodíte

Na přístrojové desky zběsile blikají kontrolky. „Ztrácíme výšku!“ hlásí kopilot. Všichni v kokpitu mají orosená čela. Zvládnou letadlo zvednout a zachránit cestující i posádku?

Z části pro pasažéry se opět ozve zvonění telefonu. „Blázni, vždyť nás zabijou!“ stihne ještě vykřiknout kapitán, než ztratí úplně kontrolu nad strojem.

Telefon může způsobit pád letadla?

Létáte občas? A pokud ano, stalo se vám, že si telefon zapomenete vypnout či ho shodit do módu letadlo? Kdyby zapnutý mobil reálně ohrožoval letovou bezpečnost, padaly by stroje z oblohy jako hrušky.

„Vypněte si, prosíme, své mobilní telefony,“ uslyšíte přesto někdy v úvodním hlášení. Jak to tedy je? Za vším je třeba hledat extrémní ostražitost leteckých společností.

I když to tak nemusí vypadat, letadlo je statisticky stále nejbezpečnější dopravní prostředek a havárie přežije v celkovém součtu více jak 90 procent pasažérů. Mnoho společností už navíc vypínání telefonu za letu ani nepožaduje.

Míru možného ohrožení zkoumají svého času i hlavní výrobci letadel – Airbus a Boeing. Výsledek? Zapnutý telefon na palubě nepředstavuje žádný problém.

Na druhou stranu, nebudeme si nic nalhávat, mobilní telefon je vysílač jako každý jiný, a tak dokáže ovlivnit funkci elektroniky. Jenže pravděpodobnost, že se s mobilem v ruce dostanete až k „mozku“ letadla, je takřka nulová. Ostatně, máte v letadle signál?

Pokud letíte ve výšce zhruba 10 kilometrů, jste mimo pokrytí. To končí zhruba ve třetině téhle výšky, v polovině možná zachytíte ještě torza signálu. Že si z letadla klidně zavoláte?

Pak má zřejmě stroj na palubě vlastní stanici a povídáte si s mírným zpožděným přes satelit.

Co když si zavoláte? Foto: Pixabay
Co když si zavoláte? Foto: Pixabay

Telefonování na benzince může vést k výbuchu?

Zapálit si u stojanu na benzince, zatímco tankujeme? Slušný hazard. Však nás před tím z každého druhého sloupu varuje samolepka s přeškrtnutou cigaretou. A co takhle v té samé situaci telefonovat?

Ostatně, na některých starších benzinových pumpách ještě uvidíte i varování: Vedle škrtnuté cigarety bývá podobný symbol, ale s mobilním telefonem. Znamená to, že když si zavoláme z benzínky, riskujeme explozi?

Prostředí benzinových pump je přeci prosycené výpary a jde o potenciálně výbušné prostředí…

Podobný zákaz můžete vidět třeba v blízkosti lomů nebo ve vojenském prostoru. Co mají tyhle zákazy telefonů společného? Jsou staré.

Doby, kdy jely telefony na takový výkon, aby představovaly vysílač schopný vyvolat explozi, působí z dnešního technologického pohledu jako cesta do pravěku. Pokud tedy některá benzinka ještě vyžaduje zákaz telefonování, dělá to zbytečně.

Anebo prostě dlouho nerenovovala, a zapomenuté samolepky tam visí již řádku let. Explozi kvůli mobilu by ještě mohla způsobit jiskra – teoreticky to možné je, v elektronice jiskry vznikají, ale muselo by se to stát v opravdu silné koncentraci benzinových par.

A té na otevřených benzinkách nedosáhnete, obzvláště, když je většina z nich vybavena zpětným odvodem výparů z nádrže.

Telefon na jednu stranu, telefon na druhou a za chvíli je snídaně? Foto: Pixabay
Telefon na jednu stranu, telefon na druhou a za chvíli je snídaně? Foto: Pixabay

Za pomoci dvou telefonů uvaříte vajíčko?

Máte chuť na vajíčko natvrdo a není po ruce sporák? Jednoduché řešení! Zapůjčete si od kamaráda jeho mobil, dejte ho vedle toho svého a zavolejte si. A mezi oba přístroje položte vajíčko. Alespoň tak to říká populární hoax. Funguje to? Ne.

Výkon obou mobilů nemá šanci nahradit 10 minut varu. Ani náznakem, i kdyby hovor trval hodinu. Zkuste si malý experiment v mikrovlnce: Vajíčko při nejnižším výkonu kolem 100 wattů připraví zhruba za 15 minut. A mobily vysílají výkonem pod 2 watty.

S vejcem tak neudělají nic. A mimochodem, telefonování na benzince sice explozi nezpůsobí, ale pokud při mikrovlnkovém pokusu vajíčko nenaťuknete nebo nedáte vyklepnuté do misky, tak se komorního výbuchu dočkáte.

Stačí telefon a má jiného majitele? Ale kdepak. Foto: Pixabay
Stačí telefon a má jiného majitele? Ale kdepak. Foto: Pixabay

S mobilem v ruce lze hravě ukrást auto?

Z kapsy vytáhnete smartphone, vyťukáte číselnou kombinaci a centrální zamykání se odblokuje. Anebo prostě přijdete k autu a stačí, aby byl telefon blízko. Tohle všechno dnes není problém a řada lidí tohle jednoduché odemykání používá.

Potřeba je mít na to vybavený vůz se SIMkou nebo třeba technologií NFC, která umožní bezdrátový přenos na malou vzdálenost. Ale je pravda, že lze lehce zabezpečení obejít a dostat se s telefonem do jakéhokoliv elektronikou vybaveného vozu? Ne.

Mobily totiž pracují na jiné frekvenci, než dálkové ovladače centrálního zamykání aut. Ty běží nejčastěji na kmitočet 433,92 MHz. A mobily? Na 800, ale hlavně na 900, 1800, 1900 a 2100 MHz. Průsečík nulový, jde o jiné typy vysílání.

Foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
reklama
lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky