Nový rok znamená, že se letopočet posune zase o jednotku výš. Kdy jak a proč ale kalendáře vlastně vznikaly? Pojďme se vydat proti proudu času do minulosti do okamžiku jejich zrodu.
Počítat čas podle astronomických jevů uměly už starověké národy. Slovo „kalendář“ pochází od starých Římanů, kde šlo o knihu, do které se zaznamenávaly dluhy (podle „calare“ – vyvolávat). Slovem kalenda se označovaly význačné dny.
Ve Starém Římě se roky nečíslovaly, ale pojmenovávaly podle konzulů. Svůj letopočet Římané počítali od tzv. ab urbe condita – od založení města Říma v roce 753 př. n. l.
Pátý římský král Tarquinius Priscus (616–579 př. n. l.) zavádí desetiměsíční časový běh a dva doplňkové měsíce (Januarius a Februarius). Měsíce měly lichý počet dní (29 nebo 31), protože Římané se báli sudých čísel.
Počítání ale bylo nepřesné a kalendář se stal předmětem machinací vlivných kněží. Ti za úplatek měnili délku doplňkových měsíců, aby se prodloužila lhůta k placení daní, nebo funkční období úředníků.
Řídí se olympiádami
Všechno změnily teprve reformy císařů Julia Caesara (100 př. n. l. – 44 př. n. l.) a Augusta (63 př. n. l. – 14 n. l.). Rok juliánského kalendáře měl od té doby 365,25 dne a skládal se z 12 měsíců o 30 nebo 31 dnech.
Zavedl se i přestupný rok, a to každý čtvrtý rok, kdy se přidával den před 24. únor. Kalendář dostane jméno po Juliovi – juliánský. Na podobném principu je založený i staroegyptský kalendář.
Zajímavý je kalendář starých Mayů, kteří dokázali provádět astronomické výpočty neuvěřitelně přesně. Rok stanovili na 18 měsíců po 20 dnech. Řekové zase dávali přednost počítání Olympiád (čtyřleté periody od roku 776 př. n. l.). Řecký rok měl 12 – 13 měsíců po 29 nebo 30 dnech.
Od stvoření světa
Podle hebrejského kalendáře právě probíhá rok 5784. Jak k tomuto číslu Židé došli? Hebrejský letopočet se počítá od stvoření světa, které je stanoveno na 6. září 3760 př. n. l. Měsíce židovského kalendáře začínají novem, prvním srpkem nového měsíce.
Rok a letopočet se mění v prvním dni měsíce tišri (připadá na září či říjen). Kalendář založený na přesných výpočtech se používá od poloviny 4. století n. l. Dnes platný židovský kalendář je stejný od 10. století.