Vědci po celá desetiletí sledovali, jak se průměrná poloha rotační osy naší planety, pomyslné tyče, kolem které se náš domov otáčí, mírně odchyluje na jih, od zeměpisného severního pólu směrem ke Kanadě.
Osa však následně udělala prudký obrat a začala směřovat na východ. Časem vědci dospěli k překvapivému zjištění, co se stalo.
Zrychlené tání polárních a horských ledovců změnilo rozložení hmoty kolem planety natolik, že to ovlivnilo její rotaci. Nyní badatelé identifikovali další faktor, který ovlivňuje pohyb zemské osy: kolosální množství vody čerpané z hlubin Země pro zemědělství. K tomuto závěru došli výzkumníci z jihokorejské univerzity v Soulu.
Kritické přečerpání
Odborníci na vodu již dlouho varují před důsledky nadměrného využívání podzemních vod, zejména proto, že voda z podzemních vrstev se stává stále důležitějším zdrojem v oblastech postižených suchem, jako je americký západ.
Když se voda ze země čerpá, ale nedoplňuje, může se půda propadat, což znamená nejen poškození infrastruktury, ale také zmenšení množství podzemních přírodních nádrží, které mohou vodu následně zadržovat.
Bumerangový efekt
Vědci odhadují, že mezi lety 1960 a 2000 se celosvětové vyčerpání podzemních vod více než zdvojnásobilo na přibližně 75 bilionů litrů ročně.
Od té doby satelity, které měří změny zemské gravitace, odhalily ohromující rozsah poklesu zásob podzemní vody v jednotlivých regionech, včetně Indie a centrálního údolí Kalifornie.
Zemská osa se nepohybuje natolik, aby ovlivnila roční období, která jsou určována sklonem planety. Ale jemné odchylky v rotaci planety mají obrovský význam pro družicové navigační systémy, které řídí letadla, rakety a využívají je mapové aplikace.