Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
10.11.2023

Nejzávažnější hospodářský výpadek v moderní historii nabourá ekonomiky většiny zemí světa a v mnoha ohledech změní život jejich obyvatel na zbytek století.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. Černý pátek, makléři skákající z mrakodrapů, fronty na polévku, miliony nemajetných putujících za prací.

To všichni znají, existují však i věci a souvislosti, které možná až tak známé nejsou.

Nová země zaslíbená

Co: Aljaška

Během Velké hospodářské krize přijde mnoho rodin o farmu. Na vině není jen ekonomický kolaps, ale také období katastrofálního sucha a silných prachových bouří, známé jako Dust Bowl (psali jsme o něm v Epoše 16/2016).

Mnozí z nich využijí vládní nabídky k přesídlení na Aljašku, kde jsou rozsáhlé plochy úrodné půdy. Každý, kdo se přihlásí, získá půjčku k nákupu 40 hektarů půdy, stavbu farmy a také dopravu na místo. „Bylo to velmi rychle.

Stačili jsme si sbalit oblečení, hrnce, pánve a jeli jsme,“ vzpomínají pamětníci.

Za svůj rozvoj vděčí Anchorage i hospodářské krizi. (Hipkins, US Fish and Wildlife Service National Digital Library, volné dílo, commons.wikimedia)
Za svůj rozvoj vděčí Anchorage i hospodářské krizi. (Hipkins, US Fish and Wildlife Service National Digital Library, volné dílo, commons.wikimedia)

Zlatý věk Hollywoodu

Co: Film

Vypadá to jako paradox. Díky ekonomické krizi se z některých filmů tohoto období staly nevýdělečnější filmy v dějinách kinematografie. Kino se totiž stává dostupným zdrojem levné zábavy, kde lidé nacházejí únik před problémy reálného života.

Úspěch má hlavně romantika a komedie, tedy únikové žánry, které divákům umožňují na chvíli zapomenout na všední starosti. V průběhu krize je natočeno přes 5000 filmů a většina Američanů vidí alespoň jeden týdně.

Měsíční návštěvnost dosahuje až 500 milionů diváků. Filmy jako Čaroděj ze země Oz nebo Sever proti Jihu vidí tolik lidí, že jim i Avatar může závidět.

Alespoň na chvíli uniknout neradostné realitě do říše snů. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)
Alespoň na chvíli uniknout neradostné realitě do říše snů. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)

Žádné ulice plné mrtvol

Co: Sebevraždy

Když se řekne krach akciové burzy, všem naskočí představa masivní sebevražedné vlny zkrachovalých makléřů, kteří se vrhají z oken svých kanceláří. Ve skutečnosti se nic takového nekoná. Vlastně skočí jen dva.

Několik dalších se později oběsí nebo zastřelí, ale obecně jsou sebevraždy jako reakce na krach burzy spíše výjimkou. Podle statistik jich bylo dokonce méně než ve stejném období předchozího roku.

Mýtus přiživuje tisk, který jednotlivé případy rozmazává na titulních stranách, a také několik černohumorných sloupků o tom, jak se obyvatelé New Yorku brodí mezi rozbitými těly zoufalých makléřů a řidiči se ve Wall Street musí dívat nejen doleva a doprava ale také nahoru.

Ačkoli je v roce 1930 New York plný mrakodrapů, rozhodně neslouží tisícům zoufalých k tomu, aby z nich skákali (U.S. National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)
Ačkoli je v roce 1930 New York plný mrakodrapů, rozhodně neslouží tisícům zoufalých k tomu, aby z nich skákali (U.S. National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)

Jako kostky domina

Co: Příčiny krize

Američané propadli akciové burze. Akcie stále stoupají, a protože banky půjčují doslova každému, mohou poprvé investovat do akcií i dělníci nebo ženy v domácnosti. Když bublina 29. října 1929 rupne, spirála se roztočí opačným směrem.

Čím více se investoři snaží prodat své akcie, tím víc jejich cena klesá. Za jediný den klesne hodnota akcií o 14 miliard dolarů! Miliony lidí přijdou o životní úspory. Jenže krach burzy krizi nespustí.

To až následující týdny, kdy se všichni v panice rozběhnou do banky, aby vybrali vše co jim ještě zůstalo. Vyluxují z účtů všechno a odstartují druhé kolo dominového efektu. Jedna po druhé se banky pokládají a vyhlašují bankrot.

A po nich následují podniky, které nemají na provoz. Tisíce zaměstnanců přichází o místo. A už to jede.

Někteří, jako třeba John Rockefeller, dokážou vydělávat majlant i za nejhlubší krize (Scientific American Compiling Dep't, Volné dílo, commons.wikimedia)
Někteří, jako třeba John Rockefeller, dokážou vydělávat majlant i za nejhlubší krize (Scientific American Compiling Dep’t, Volné dílo, commons.wikimedia)

I za krize se dá vydělat

Co: Rozsah krize

Ačkoli to vypadá jako by v době Velké hospodářské krize všichni zchudli, hladověli a marně hledali práci, ve skutečnosti postihne krize jen kolem 40 procent USA. Řada podniků prosperuje a někteří podnikatelé se dokonce na krizi a neštěstí ostatních pořádně napakují.

Jako třeba John Rockefeller (1839-1937).

Foto: commons.wikimedia titulka: (National Archives Photo - Social Security History Site, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz