Domů     3 nejtajemnější loupeže: Podaří se je někdy vyřešit?
3 nejtajemnější loupeže: Podaří se je někdy vyřešit?

Existují loupeže, které vešly do dějin. Zločinci je totiž provedli tak důmyslně, že nikdy nebyli dopadeni. Navíc jejich akce dodnes fascinují vyšetřovatele.

Ti nemohou pochopit, jak lupičům jejich smělé plány mohly vyjít a jakým způsobem se jim tak dokonale podařilo zahladit stopy. Budou tyto zločiny někdy vyřešeny?

Není krádež jako krádež. Když se na počátku 20. století ztratí irské korunovační klenoty, ostuda sahá až do nejvyšších míst.

Poté, co ve Spojených státech amerických v 60. letech minulého století proběhne největší loupež v hotovosti všech dob, nastane všeobecná panika.

A jakmile se v médiích roku 1971 objeví zpráva o zločinci, který přepadl letadlo a unikl zdánlivě nejabsurdnějším způsobem, jakým mohl, lidé nevěří svým očím a uším. Poznejte s Enigmou tři mysteriózní, dodnes nevyřešené loupeže!

ZLOČIN V SRDCI PEVNOSTI

Loupež: ukradené irské korunovační klenoty

Kdy: červenec 1907

Kde: Dublinský hrad, Dublin, Irsko

Když je irská chlouba – odznaky vlády a moci známé jako korunovační klenoty – roku 1903 převážena do Dublinského hradu, snad každý by za bezpečnost tohoto místa dal ruku do ohně.

Před nedávnem zde byl totiž vybudován nový trezor, kde budou tyto poklady zaručeně v bezpečí. Jenže to by věci musely jít podle plánu. Komplikace nastanou hned v momentě, kdy klenoty dorazí do hradu.

Zjistí se totiž, že sejf, v němž jsou insignie uloženy, je příliš velký na to, aby prošel trezorovými dveřmi.

V Dublinském hradu byl sice vybudovaný nový trezor, ale nastaly nečekané komplikace. Foto: Jowaria-CC BY-SA 4.0
V Dublinském hradu byl sice vybudovaný nový trezor, ale nastaly nečekané komplikace. Foto: Jowaria-CC BY-SA 4.0

Arthur Vicars (1862–1921), heraldik (specialista na erby) působící na Dublinském hradě, proto rozhodne, že budou uloženy v jeho kanceláři. Sedm klíčů od dveří střeží on a jeho spolupracovníci a vrata jsou navíc chráněna západkou.

Od samotného sejfu jsou klíče dva, a i ty opatruje Vicars. Ovšem jak se brzy ukáže, skrýš, která byla zvolena, právě bezpečná není.

Národní ostuda

Dne 10. července 1907 má zemi navštívit král Velké Británie a Irska Eduard VII. (1841–1910) s královnou Alexandrou (1844–1925). Velkolepá událost je napjatě očekávána a jakákoliv chyba je nemyslitelná.

Jenže k ní bohužel dojde. Čtyři dny před návštěvou královského páru se ze sejfu v Dublinském hradu ztratí irské korunovační klenoty! Jak uvádí současný americký spisovatel a novinář J. M. Pressley:

„Naposledy byly viděny na počátku června 1907, když je Vicars ukazoval knihovníkovi. 6. července, několik dní před královskou návštěvou, bylo zjištěno, že celý set odznaků a šperků chybí.“ Jak se něco takového mohlo stát?

Věděl Vicars o celé krádeži předem? Foto: CC-George Grantham Bain Collection (Library of Congress)-Public Domain
Věděl Vicars o celé krádeži předem? Foto: CC-George Grantham Bain Collection (Library of Congress)-Public Domain

Opilec na stráži

Vyšetřování se ubírá zajímavým směrem. Je totiž známým faktem, že Vicars po nocích rád popíjí. Traduje se dokonce, že je jednoho rána nalezen ve své kanceláři se šperky kolem krku. Dostal se snad někdo do sejfu bez jeho vědomí, když byl opilý?

Anebo klenoty vyndal sám Vicars? Spekuluje se dokonce, že právě tato událost možná byla jakýmsi tréninkem neznámého lupiče. Proč ale bylo tehdejší podivné vyndání šperků ze sejfu přehlédnuto bez větší pozornosti?

„Následné vyšetřování ukázalo, že se jednalo o práci zevnitř, sejf byl otevřen klíčem,“ uvádí Pressley. Nabízí se tedy různé možnosti. Byla loupež naplánovaná některým z pracovníků Dublinského hradu? Věděl o ní snad sám Vicars? Důkazy chybí, a dopátrat se viníka je proto téměř nemožné.

Věděl o všem?

Pak ale Vicars přijde s podivným svědectvím. Za lupiče označí druhého nejvyššího velitele Dublinského zámku, Francise Shackletona (bratra známého cestovatele Ernesta Shackletona, 1874–1922).

Zároveň odmítne rezignovat na svou funkci. Věděl snad Vicars o celé krádeži předem? Umožnil její hladké provedení svému kolegovi? Pádné důkazy bohužel chybí. Shackleton je zproštěn viny a nikdo jiný za viníka označen není.

Irské korunovační klenoty se až dodnes nenavrátily. Kde je jim konec?

Poštovní dodávka vezla 1,5 milionu dolarů. Foto: Unsplash
Poštovní dodávka vezla 1,5 milionu dolarů. Foto: Unsplash

ČISTÁ MAFIÁNSKÁ PRÁCE?

Loupež: přepadení poštovní dodávky, vezoucí 1,5 milionu dolarů

Kdy: srpen 1962

Kde: Plymouth, Massachusetts, USA

Jedná se na tu dobu o největší loupež hotovosti všech dob. Dne 14. srpna roku 1962 je přepadena poštovní dodávka, která veze 1,5 milionu dolarů (asi 28,5 milionu korun) v malých bankovkách do bostonské banky ve státě Massachusetts.

Ve městě Plymouth ji zastaví dva muži v policejních uniformách. Jenže se nejedná o běžnou silniční kontrolu. Jak uvádí spisovatel J. M. Pressley: „Když dodávka zastavila, dva muži ozbrojení brokovnicemi se prodrali do kabiny.

Strážci byli odzbrojeni a spoutáni.“ Neznámí únosci sednou za volant a uhánějí neznámo kam i s vyděšenou posádkou. Asi o 40 kilometrů dále vůz opouštějí a lup překládají do několika aut. Pak již nikdo nikdy nespatří ani zločince, ani ukradené peníze. Kdo má tuto loupežnou akci na svědomí?

Byla to práce zevnitř?

Přestože se vyšetřovatelé zprvu chvástají, že dopadnout viníky nebude žádný problém, vyřešit zločin se jim nedaří. Léta na případu marně pracuje FBI (Federální úřad pro vyšetřování) i poštovní inspektoři.

Dokonce nabízejí vysokou finanční odměnu každému, kdo přinese relevantní stopu. Média spekulují o možných vinících, ale obviňují zřejmě nepravé. Po skutečných lupičích není ani památky. Byl to snad někdo „zevnitř“, kdo věděl o tom, kdy a co bude dodávka převážet?

Práce protřelých gangsterů?

Už to vypadá, že loupež zůstane věčným mystériem, ovšem když v roce 1973 vyjde kniha bostonského gangstera Vincenta Teresy (1930–1990) Můj život v mafii (My Life in the Mafia), přijde i zajímavá stopa, která vede právě k uloupeným penězům z poštovní dodávky v Plymouthu.

Teresa ve své knize totiž tvrdí, že za loupeží stál mafián John J. Kelley, který měl mít na svědomí dokonce hned několik loupežných přepadení. Kelley se proto ihned dostává pod tlak vyšetřovatelů.

„Obtěžovali mou manželku a vystrašili moje siamské kočky,“ otiskne tehdy magazín Newsweek jeho prohlášení. Najme si právního zástupce F. Lee Baileyho (*1933) a ten ho zbaví všech obvinění.

Měl loupež na svědomí opravdu Kelley a jeho gang, nebo někdo docela jiný? Proč se to policistům nikdy nepodařilo objasnit? A měla vůbec policie skutečný zájem na dopadení věhlasných a vlivných mafiánů?

JAKO ZLÝ JAMES BOND

Loupež: neznámý pachatel ukradne 200 000 dolarů

Kdy: listopad 1971

Kde: v letadle na trase Portland–Seattle, USA

Motory se rozeřvou a letadlo v americkém Portlandu odstartuje na svou cestu do Seattlu. Lidé jsou přikurtováni na svých sedadlech a očekávají rutinní let. Jenže to netuší, že na palubě s nimi je i člověk, který se zanedlouho postará o pořádný poprask.

Dan Cooper – tak se tajemný, asi pětačtyřicetiletý muž prokáže svými doklady na letišti, než nastoupí na palubu. Následně se posadí do zadní části letadla, před sedadla, která jsou vyhrazena letuškám.

Na sobě má černý oblek, bílou košili, kravatu a černé sluneční brýle. Když stroj vzlétne, vyndá z kapsy obálku a podá ji letušce za sebou. Ta se bláhově domnívá, že jí dává své telefonní číslo a vzkaz automaticky strčí do kapsy.

Jenže tajemný pasažér ji vyvede z omylu: „Slečno, myslím si, že byste se měla na ten vzkaz podívat. Mám bombu,“ říká prý Cooper, a letuška proto obálku ihned otevře. Zpráva, kterou obsahuje, jí vyrazí dech: „Ve svém kufříku mám bombu.

Použiju ji, pokud to bude nutné. Chci, abyste seděla vedle mě. Toto je únos.“

 

Plakát FBI hledající D. B. Coopera. Foto: CC-U.S. Federal Government-Public Domain
Plakát FBI hledající D. B. Coopera. Foto: CC-U.S. Federal Government-Public Domain

Mění své plány

Únos, který 24. listopadu 1971 provádí tajemný Dan Cooper (někdy uváděn rovněž jako D. B. Cooper), vejde do dějin jako jeden z těch nejsmělejších. Jeho plán je odvážný.

Nejprve letušce Tině Mucklow sdělí své požadavky – výkupné 200 000 dolarů (necelé 4 miliony korun) v neoznačených bankovkách a celkem 4 padáky. Zásilka mu má být předána na letišti v Seattlu.

Letuška jeho instrukce ihned předá dál a okamžitě je zalarmována FBI. Jelikož vyšetřovatelé netuší, co má Cooper za lubem, rozhodnou se všem jeho požadavkům vyhovět. Když letoun přistane, pasažéři a část posádky je propuštěna.

Zůstat musí pouze pilot, druhý pilot, technik a letuška Mucklow. Poté, co únosce dostane, oč žádal, přikáže znovu vzlétnout a zamíří do Mexico City. Piloti jej však upozorní, že tato destinace je za stávajících podmínek nedosažitelná.

Cooper proto rozhodne letět do bližšího Rena v Nevadě. Na co má ale ty 4 padáky? Donutí snad posádku vyskočit z letounu?

Tajemné bankovky u řeky

Když unesený Boeing 727 znovu vzlétne, přikáže Cooper posádce, aby zašla do kabiny stroje. Letuška Mucklow tehdy ještě spatří, že si únosce k zápěstí přivazuje jakési lano.

Pak si čtveřice všimne jeho snahy otevřít zadní dveře letounu, a dokonce mu nabídne pomoc. Uslyší však jen ostré „Ne!“. Následně je v kabině znát změna tlaku vzduchu a je jasné, že Cooper vyskočil ven.

Jelikož je ale v tu dobu špatné počasí, a tudíž i špatná viditelnost, nikdo únosce venku nespatří. Po tomto okamžiku jako by se po něm slehla zem, či spíše oblaka. Mohl takový manévr přežít?

Teorií o tom, zda se neznámému muži podařilo dokončit svůj plán, je mnoho. FBI se však přiklání k názoru, že Cooper svůj skok z letadla nepřežil.

V roce 1980 je u řeky Columbia River u Vancouveru (stát Washington) nalezeno 5880 dolarů, které prokazatelně pocházely z lupu. Dostaly se sem snad peníze po proudu řeky? Nebo byly na místě zanechány až po několika letech po únosu?

Vyšetřovatelé se nedokážou jednomyslně shodnout. Jisté je, že zbytek peněz nikdy objeven není, stejně jako tělo údajného Coopera či jeho padák. Kdo byl tento muž a jak nakonec dopadl?

Foto: Viz popisky
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz