Vzpomenete si, kteří krajané mají Nobelovu cenu? Jistě, Jaroslav Heyrovský a Jaroslav Seifert. Na to, že jsme relativně malou zemí, jde o úspěch. Je však výčet celý? Pokud budeme třídit podle občanství ve chvíli udílení cen, tak ano. Ale…
Ona se narodí do židovské rodiny chemika a ředitele cukrovaru Otty Radnitze v Petrské ulici na Novém městě.
On pro změnu v Salmovské ulici v rodině právníka, zoologa a budoucího rektora pražské Německé univerzity Carla Isidora Coriho (1865–1954) a jeho ženy, o 10 let mladší akademičky Marie Luisy Coriové.
Gerty Radnitzová (1896–1957) a Carl Ferdinand Cori (1896–1984) se ale potkají až na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Jiskří to mezi nimi, už když si podávají zkumavky během výzkumných projektů.
Promují roku 1920 a přes protesty rodičů balí kufry a mizí do Vídně, kde se vezmou.
Nobelovka pro tři experty
Gerta je expertka na štítnou žlázu, Carl je farmakolog pendlující mezi univerzitami ve Vídni a Štýrském Hradci. Nad Evropou se pomalu začínají stahovat protižidovské mraky. Vědecký páreček opět balí kufry.
Tentokrát míří až do newyorského Buffala, kde je rádi přivítají ve Státním ústavu pro výzkum zhoubných nemocí. Roku 1931 se v Praze otvírá zoologická zahrada, v New Yorku mrakodrap Empire State Building a manželé se stěhují do Saint Louis v Missouri.
Až se na kalendářích objeví číslovka 1947, dočkají se nejvyššího možného uznání – Nobelovy ceny za objev funkce hormonů předního laloku podvěsku mozkového při metabolismu cukrů. O cenu se napůl dělí s argentinským fyziologem Bernardem Houssayem (1887–1970).