V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.
Když někdo nemá prachy, dívá se na kalendář a počítá dny do výplaty. Proč se vlastně penězům hovorově říká prachy?A pokud už jsme u kalendáře, připomeneme si, jak dlouhý může být uherský rok.
Zjistíme, odkud se vzalo slovo hypochondr a na počasí se podíváme hned dvakrát: na to psí i na říjnové.
… uherský rok
Když určité časové období vnímáme subjektivně delší, než ve skutečnosti je, často ho přirovnáváme k uherskému roku. „Přijedeš jednou za uherský rok,“ stěžují si například rodiče u svých dospělých dětí.
Není to tím, že by v někdejších Uhrách (tedy dnešním Maďarsku) měli jiný kalendář. A aby to nebylo málo komplikované, u zrodu tohoto spojení stojí Turci. Abychom přišli záhadě na kloub, musíme se vrátit o kus v čase.
Epocha dodává:
V roce 1453 vtrhnou turecké síly do Konstantinopole, hlavního města Byzantské říše, a ovládnou ji. Tam se ale nezastaví, pokračují na Balkán i do Evropy a snaží se dobýt co největší část území.
Evropské panovníky tak stojí spoustu peněz i úsilí, aby se Turkům ubránili. Ti řádí zejména okolo Dunaje a v Uhrách. V uherské armádě slouží i hodně našich vojáků. A přestože se původně dali naverbovat na určitou dobu, válečná tažení ji protáhnou. A „uherský rok“ je na světě!
… říjnové pranostiky
Dávní hospodáři i současní zemědělci vědí, že říjnové srážky jsou důležité pro závlahu polí a mohou v dobrém či horším významu ovlivnit úrodu v příštím roce.
Ale naši předkové sledují i jiné ukazatele, které dnes s rozvojem moderních technologií ustoupily do pozadí. Čeho všeho si tedy dříve zemědělci všímají?
Epocha připomíná:
Říkají třeba, že „Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.“ nebo „Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí.“ A co tvrdí o počasí?
„V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.“, „Kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti.“ a „Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.“ Tak, a jak to tedy bude letos?
… prachy
„Nemám prachy.“ Když tohle někdo vysloví, znamená to, že na tom teď není dobře s penězi. Lidový výraz pro peníze má souvislost s německým slovem (der) Staub, který je označením pro prach a zároveň také pro drobné mince.
V češtině je možné vysledovat toto hovorové označení pro peníze už v mladoboleslavské smolné knize z roku 1597, tedy před 426 lety.
Epocha doplňuje:
Smolné knihy jsou středověké spisy, které vede soud vybavený hrdelní pravomocí. Obsahují záznamy výpovědí osob podezřelých z nejzávažnějších zločinů, které se trestají smrtí, a také zápis o provedené popravě.
Nejstarší dochované smolné knihy pocházejí z 1. čtvrtiny 16. století a s jejich vedením se končí za vlády císařovny Marie Terezie (1717-1780). Mladší knihy přitom obsahují rozsáhlejší zápisy.
… psí počasí
Podzim s sebou přináší změny počasí, ochladí se a přibývá srážek. Dalo by se říct, že nastává psí počasí. Stejně jako u jiných přirovnání, kde se slovo „psí“ objevuje, i tady platí, že nejde o nic příjemného. Psí počasí je tedy špatné, nevlídné a protivné.
Ostatně, existuje i jiné zhodnocení takového nečasu, které tvrdí, že do takového počasí by člověk „ani psa nevyhnal“.
Epocha přibližuje:
Dříve se dalo setkat i s jednoslovným výrazem „psota“. A kde ještě se můžeme setkat s vyjádřením těžkého psího údělu v minulosti, kdy nebyl blízkým lidským parťákem, ale čekalo se od něho, že bude hlavně hlídat dům a majetek svého pána?
Tak třeba když slyšíme, že někdo lamentuje nad „psím životem“ nebo že je „zima jako v psinci“. Také se můžeme dozvědět, že někdo má „náladu pod psa“, tedy že na něho dolehla mrzutost, splín a chmury a rozhodně mu není do smíchu.
… hypochondr
Bývá nemocný, i když je zdravý. Člověk trpící hypochondrií je přesvědčený, že má jedno či více závažných onemocnění, která se zhoršují. Stejně tak interpretuje každou malou anomálii ve svém zdravotním stavu jako projev mnohem horší choroby.
Vyšetření nic neprokážou, ale on na svém názoru nic nezmění. Vždyť je to hypochondr! Technicky vzato má ale pravdu: jednu nemoc má.
Epocha vysvětluje:
Není to však žádná z těch, kterou si „našel“. Netrpí jeho tělo, ale duše. Hypochondrie je psychická porucha, jejíž název vychází z řeckého slova hypochondrium (podžebří).
Právě tam se podle starověkých lékařů nacházel zdroj obtíží pacientů, trpících nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.
Hypochondrie a nadměrné sebepozorování se často objevuje u hrdinů knih i filmů a známá je tím například divadelní hra Zdravý nemocný, kterou napsal slavný francouzský dramatik Molière (1622-1673).