Doslova revoluci ve vojenské technice přináší 1. světová válka. Zatímco do této chvíle se vojáci přesouvali pomocí koňské síly, s železnými obludami se situace zcela změní. A naplno to tanky rozjedou během 2. světové války.
Koně se využívali za první světové války, i když už tehdy se kladl stále větší důraz na tanky a dělostřelectvo.
Ani během druhé světové války ještě koně zcela z bitevního pole nevymizeli, například u Němců tvořili 8. SS jízdní divizi Florian Geyer nebo 22. SS dobrovolnickou jízdní divizi Maria Theresia. Na ruské straně existoval 2. jízdní gardový sbor Rudé armády.
Nasazení železných strojů
V 1. světové válce jsou ve vývoji tanků vpředu Britové.
Konstrukční Práce na tanku přezdívaném Little Wille ukončili v prosinci 1915. Do výroby se pak dostává britský tank s označením Mark I. Vůbec poprvé v dějinách válek zasáhnou tanky do bojů v bitvě na Sommě.
Stane se tak 15. září 1916. „Z mlžného ranního oparu se na naše překvapení vojáky valily rachotící obludy, zdánlivě naprosto netečné vůči palbě z pušek a kulometů.
Tupě se sunuly kupředu a nepřetržitě střílely z děl a kulometů,“ líčí jeden z německých důstojníků svůj údiv nad strašidelnou zbraní. Tato monstra však byla pomalá a velmi poruchová, a proto byl jejich efekt především psychologický.
Zvrat v bitvě na Sommě (neměla jednoznačného vítěze) tanky nepřinesou, nicméně jejich počet na bojišti ještě v průběhu první světové války roste. Skutečně obávanou zbraní se ale stávají v druhé světové válce.
Největší příležitost
V průběhu 2. světové války už se tanky stávají samozřejmostí.
Svoji největší příležitost dostanou v bitvě u Kurska, která odstartuje 5. července 1943. Němci do ní pošlou 2700 strojů, Sověti 3600. Kromě toho Němci vsadí na zbrusu nové modely tanků Panther a Tiger.
Nakonec ale Hitlerův plán, že tyto tanky budou pro něj znamenat válečný triumf a zvrat ve vývoj na frontách 2. světové války nevyjde.
Neohrabaní šikulové
Na novinky vsadili i Britové, kteří stále drželi krok s dobou. Součástí výzbroje britské armády během 2. světové války byly pěchotní tanky pojmenované Churchill.
Stroje sice vypadaly trochu neohrabaně a konstrukčně odkazovaly spíše na 1. světovou válku, nakonec se ale v bojích osvědčily. Díky šikovně řešenému podvozku dobře zvládaly jízdu v náročném terénu, například i v zákopech a kráterech.
Převodovka se třemi diferenciály jim zajistila dokonalou pohyblivost, tank se zvládl otočit téměř na místě. Zároveň tyto stroje vynikaly dobrým pancéřováním s největší tloušťkou 102 mm v čele. Proto byly velmi odolné. Věž tanku byla vybavena kanonem ráže 40 mm a kulometem ráže 7,92 mm.