Domů     Stalin Klementu Gottwaldovi vlastní socialistickou cestu nedovolil
Stalin Klementu Gottwaldovi vlastní socialistickou cestu nedovolil
15.10.2023

Radost z „vítězství pracujícího lidu nad reakčními silami“ z února 1948 začíná Klementu Gottwaldovi v dalších letech postupně trochu hořknout. Stále více si uvědomuje, že je jenom loutkou ve Stalinových službách a tenhle pocit zmaru utápí v alkoholu. Jenže to mohl tušit už dávno…

Opojení z nově nabyté svobody kombinované s rozpaky, kam vlastně má poválečné Československo v roce 1945 patřit. Západním mocnostem českoslovenští demokraté nemohou zapomenout podpis Mnichovské dohody. A Sovětský svaz?

Rudá armáda se sice lvím podílem zasadila o vyhnání okupantů, jenže ti znalejší, kteří východního souseda třeba navštívili nebo se o sovětskou politiku zajímali, vědí o bolševicích své. Zaznívají proto slova o jakémsi mostu mezi Východem a Západem.

Ve skutečnosti si demokratičtí politici moc nevědí rady. Tím, kdo ale perfektně ví, co chce, jsou zdejší komunisté v čele s Klementem Gottwaldem (1896–1953). Chtějí získat moc a připravují si pro to živnou půdu.

Košický vládní program z března 1945 je víceméně jejich dílem. Vítězí ve volbách v roce 1946, získávají více než 40 % hlasů. Demokracie v Československu už to má tehdy spočítáno.

Gottwald chtěl vlastní řešení, ale měl smůlu. FOTO: ČTK/Unknown authorUnknown author, Public domain
Gottwald chtěl vlastní řešení, ale měl smůlu. FOTO: ČTK/Unknown authorUnknown author, Public domain

Odmítnutí na Stalinův rozkaz

Gottwald usedá 2. července 1946 do premiérského křesla. Kurz politiky otáčí doleva. Poslední kapkou, která definitivně rozhodne o tom, kam bude po dalších čtyřicet let Československo směřovat, se stává odmítnutí Marshallova plánu.

Program, který má zajistit pomoc válkou zbídačené Evropě Spojené státy v roce 1947 velkoryse nabídnou všem evropským státům.

Počáteční úvahy vlády, že by ho Československo mělo přijmout, se ale v červenci 1947 radikálně mění na přímý rozkaz Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953). Sovětský vůdce si pozve čs.

vládní delegaci do Moskvy, kde jí dá co proto. Do těla dostane i sám Gottwald.  Na plnou pusu vývoj situace vylíčí ministr zahraničí Jan Masaryk (1886–1948):

„Jel jsem do Moskvy jako ministr zahraničí samostatného státu, vracím se jako Stalinův pacholek!“

Jan Masaryk se označí za Stalinova pacholka. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain
Jan Masaryk se označí za Stalinova pacholka. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain

Chtějí uplatit demokraty

Pokud Gottwald do této chvíle sázel na nějakou vlastní socialistickou cestu, v dalších měsících rychle pochopí, že Stalin žádá jiný styl.

Převzít moc v co nejkratší době, protože komunisté v některých evropských státech ztrácejí dobyté pozice, například ve Francii a Itálii přicházejí o ministerská křesla ve vládě.

Stalin ale za žádnou cenu nedopustí, aby se jeho vize komunistického světa rozplynula v nenávratnu. Gottwalda proto tlačí k radikálnější cestě. Ten souhlasí. Stalinovi není radno odporovat. Jak posílit svůj vliv?

Postup komunistů během podzimu a zimy roku 1947 asi nejlépe vystihuje Machiavelliho heslo:

„Účel světí prostředky.“ „Vedení KSČ slíbilo úplatným a mocichtivým, zároveň však třetiřadým politikům v nekomunistických stranách ministerská křesla…, budou-li komunisty informovat o tom, co se v ostatních stranách děje a připravuje,“ uvádí publicista Pavel Tigrid (1917–2003).

Václav Nosek se na jednání vlády nedostaví. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain
Václav Nosek se na jednání vlády nedostaví. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain

Obratný manipulátor

Demokraté ukolébaní iluzí svobody zůstávají v klidu, i když vnímají nebezpečí komunistů. Za to Gottwaldova aktivita sílí. Pracuje na tom, aby ovládl tisk, rozhlas a bezpečnostní složky států – klíčové body pro převzetí moci.

Slovo kompromis je pro něj nepřípustné. Stalin do něj nahustil, že politickou dohodou nic nezíská. Ke slovu se brzy dostane síla. Termín voleb se zatím kvapem přibližuje.

Komunistické vedení je přesvědčeno, že jejich strana shrábne absolutní většinu hlasů a díky tomu sestaví svoji vládu. Jenže volební průzkum, který proběhne v lednu 1948 nic takového nenapovídá. Hovoří o pouhých 28 %. Gottwald si uvědomuje, že je třeba zabrat. Kritiky KSČ označuje za „reakční síly“ a šikovně manipuluje s lidmi.

Petr Zenkl žádá prezidenta Beneše o vyjádření. FOTO: unknown, taken in 1938/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Petr Zenkl žádá prezidenta Beneše o vyjádření. FOTO: unknown, taken in 1938/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Odvolaní velitelé

Vývoj ale nakonec bude ještě rychlejší. Gottwaldovi nahrají sami demokraté.

Když se 12. února 1948 dozvědí o tom, že Jan Dybal, zemský velitel Sboru národní bezpečnosti z funkcí právě odvolal osm posledních pražských velitelů, kteří ještě neměli stranickou knížku KSČ, zvoní na poplach.

Den poté se situace probírá na jednání vlády. Nařízení je pozastaveno do chvíle, než se vrátí nemocný ministr vnitra, komunista Václav Nosek (1892–1955), aby se k situaci vyjádřil.

Ovšem 17. února 1948, kdy vláda znovu jedná, se Nosek opět nedostaví. Premiér Gottwald se vymlouvá, že neví, co se vlastně na ministerstvu vnitra v ožehavé otázce podniklo.

Pro ministry z demokratických stran (národně socialistická, lidová a slovenská demokratická strana) jde o jednoznačný pokyn podat demisi.

Celá vláda nepadne

Komunisté mají v demokratických stranách svoje špiony a díky tomu se dozvědí, co se děje. Co na to Gottwald? Přemlouvá předsedu sociálních demokratů Bohumila Laušmana (1903–1963) k vytvoření společné vlády.

Ten se ale k ničemu nemá, tak mu začne vyhrožovat. Demokratičtí ministři Petr Zenkl (1884–1975) a Hubert Ripka (1895–1958) se sejdou s prezidentem Edvardem Benešem (1884–1948).

O demisi zatím nemluví, ale prosí ho o vyjádření k situaci. Beneš je žádá o opatrnost. Myslí si, že si Gottwald není svými úmysly jistý. Demokratickým ministrům ale dojde trpělivost. Dvanáct z nich opravdu podává 20. února 1948 demisi.

S Janem Masarykem a třemi dalšími sociálnědemokratickými ministry ale svůj postup neprobírali a tito čtyři proto zůstávají. V 26členné vládě to znamená, že sice 12 ministrů odchází, ale 14 zůstává (trojka s Masarykem a komunisté). Demokraté ale věřili, že padne celá vláda.

Foto:
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz