Domů     Největší z největších: Po bitvě u Kurska zůstane na pláni jen hromada šrotu!
Největší z největších: Po bitvě u Kurska zůstane na pláni jen hromada šrotu!
9.10.2023

V potemnělé místnosti by se atmosféra dala krájet. Hitler čte každé hlášení, ale na informaci, která se před chvíli donese k jeho uším, není ani zdaleka připraven. Jeho milovaná armáda prohrává u Kurska a do toho se Spojenci vyloďují na jihu Itálie. Cesta nacistického konce právě začíná!

Ve světě čísel se jedná o dvouměsíční vřavu, do níž se zapojí kolem 3 milionů vojáků. Pozadu nezůstává ani technika, protože jen Sověti vysílají do bitvy u Kurska, od níž letos uplyne 80 let, na 10 000 tanků!

Nervozita v nacistickém vedení

Rok 1943 není pro Adolfa Hitlera (1889-1945) vůbec dobrý. V bitvě u Stalingradu mocně krvácí a ztráty wehrmachtu dosahují 900 tisíc vojáků! Sověti na tom nejsou o moc lépe, protože jich u strategicky nevýznamného místa umírá přes milion.

I tak žene Rudá armáda Němce směrem na západ, a to k městu Kursk. To se má stát svědkem dalšího dějství brutální války. Sověti totiž postupují v některých částech fronty daleko rychleji, a tak vzniká klín, který je hluboký 150 kilometrů.

Na šířku má ještě o dalších 50 kiláků víc. A Hitler dumá, jak by mohl ze situace vyždímat úspěch. „Musíme jim vrátit úder,“ říká mužům, s nimiž konzultuje vojenská tažení. Řada osobností ale s plánem nesouhlasí.

Takový Heinz Guderian (1888-1954) tvrdí, že nové tanky, které Hitler plánuje použít proti Sovětům, jsou mnohem důležitější na západní frontě. „Neobratný a těžkopádný útok, který povede k velkým ztrátám,“ utrousí generálporučík Kurt Zeitzler (1895-1963).

Němečtí vojáci narazí na tvrdý sovětský odpor, nakonec berou nohy na ramena! (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Němečtí vojáci narazí na tvrdý sovětský odpor, nakonec berou nohy na ramena! (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Problémy v ráji

Jejich hlasy ale utichají v lomozu fabrik, ty totiž začnou chrlit tanky Tiger a také novinku jménem Panter. Ty jsou mnohem lepší než sovětské stroje, protože dokáží pálit z větší vzdálenosti.

Ofenziva má proběhnout už na jaře, Hitler však narazí na ekonomické mantinely, Německo je finančně vyčerpané. „Kdybychom zaútočili v březnu, máme šanci na úspěch,“ nechá se slyšet velitel Walther Model (1891-1945).

Termín se několikrát odkládá, Hitler mluví o květnu, poté ho přesouvá na 15. červen. Nakonec si vojáci budou muset ještě 14 dní počkat. Führer totiž čeká na tanky, jenže generálové přichází s tvrzením, že čas svědčí Sovětům.

I oni vyrábí děla a tanky, zároveň vytváří opevnění. A na Hitlera prší jedna katastrofa za druhou, v Africe přichází Tunisko, do toho Italové ztrácí zbytky bojeschopnosti. Poraženecká morálka vládne také u Maďarů a Rumunů.

I přesto představí operaci Citadela a generálům slíbí nové lehčí tanky typu Ferdinand.

Půl milionu min v akci

Ve zkratce počítá s tím, že předsunuté jednotky Rudé armády obklíčí. Z jihu na území vpadne Erich von Manstein (1887-1973), severní útok bude mít na starosti armáda Walthera Modela. Když sovětské oddíly odříznou od zbytku území, udělají s nimi krátký proces.

Hitler dokonce počítá s tím, že by nenáviděný rival mohl přijít až o pětinu vojáků! Zároveň předvídá, že Stalin (1878-1953) nenechá atak bez odpovědi, proto nashromáždí tankové divize.

Sověti s podobným plánem počítají, o Hitlerovo záměru se díky špionům dozví ani ne 48 hodin poté, co o nich Vůdce promluví. Maršál Georgij K. Žukov (1896-1974) vypracuje plán obrany a zároveň sovětského protiútoku, který nazve operace Kutuzov.

K dispozici má Konstantina K. Rokossovského (1896-1968) společně s Nikolajem F. Vatutinem (1901-1944). Dvojici dělá společnost také Ivan S. Koněv (1897-1973). V oblasti vybudují opevnění a nastraží na půl milionu min! Plán rovněž počítá s podporou 2 500 letadel.

Překvapení!

Rovinaté pláně jsou jako stvořené pro bitvu gigantů, a přestože má první krok udělat nacistické Německo. Oficiální útok je naplánován na pátou ráno 5. července 1943, jenže Sověti wehrmacht nepříjemně překvapí.

Žukov nechá jejich pozice hodinu před útokem bombardovat! Ani to nezastaví 900 tisíc mužů a 3 000 tanků, aby se pokusili sevřít Rudou armádu do kleští. Při prvních hodinách se Němcům daří. „Bez výraznějších ztrát,“ stojí v hlášení.

Velkou měrou se na tom podílí také Luftwaffe. Letectvo obsadí nebe a útočí na Rudou armádu. Do toho všeho ale mají pomáhat s postupem pěchoty. Oblast kolem Kursku se ale vyznačuje významnou prašností, a tak piloti nemohou své kolegy podporovat. Němcům také dochází palivo, a tak výhoda jménem Luftwaffe přestává fungovat.

Ztráty na obou stranách jsou hrozivé, trpí zejména materiálně. (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Ztráty na obou stranách jsou hrozivé, trpí zejména materiálně. (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Šrumec na Sicílii

Situace na bojišti se mění každým okamžikem, což si s hrůzou uvědomí i nacistické velení. Po srážce s realitou už tuší, že Hitlerovy cíle byly přehnané. Sověti vysílají do boje lehké tanky T-34, k nimiž ještě přidají spojenecké stroje typu M3 Lee.

Do nejtužších konfliktů má být pro změnu nasazen cvalda typu KV-1. Společnost jim dělají také protitanková děla a na 2 000 000 vojáků! Na takovou sílu brzy narazí Model, jeho armáda dokáže urazit pouhých 20 kilometrů.

To Manstein zaznamená více úspěchů, ukořistí několik tanků a zajme na 25 tisíc sovětských vojáků. Do vřavy ale promluví události z prosluněné Sicílie, kde se 9. července 1943 vylodí Spojenci.

Zaskočený Hitler pod tlakem ukončuje operaci Citadela a přesouvá část svých jednotek do Itálie.

Další zastávka: Berlín

O dva dny později přebírá iniciativu Stalin a zahajuje vlastní ofenzivu. Svou troškou do mlýna přispějí i partyzáni, kteří operují v německém týlu a vyhazují do vzduchu železnici. Díky tomu mají nacisté problémy se zásobováním.

A zatímco Modelův útok končí v troskách, Manstein se bije jako lev. Čelí dokonce až sedminásobné přesile. „Země se šíleně třásla,“ popisuje salvu z tanků jeden z pamětníků.

Manstein dokonce chce pokračovat v operaci, jenže Hitler mu opakovaně hází klacky pod nohy. Nedoplní jeho jednotky, zamítne také řadu žádostí o důležitý materiál.

Polní maršál pokračuje na vlastní pěst, než mu Hitler sebere část vojáků, a tak je donucen 22. července německou ofenzivu ukončit. Sovětská odpověď je tvrdá, protože Rudá armáda získá většinu území zpět.

Obsadí města Orel a Bělgorod, což nastartuje další postup vpřed. A s trochou nadsázky se po úspěchu u Kursku Rudá armáda zastaví až v Berlíně.

Na jednu z největších tankových bitev upozorňuje celá řada pomníků. (Shiva16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Na jednu z největších tankových bitev upozorňuje celá řada pomníků. (Shiva16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Výhoda na sovětské straně

Lidské i materiální ztráty jsou i na poměry druhé světové války obrovské. Němci přichází jen během operace Citadela o 55 tisíc mužů. Celkově wehrmacht zchudne o 200 tisíc vojáků.

Sověti mají ztráty ještě vyšší, jenže Stalin dokáže mezery v armádě rychle zaplnit. Nedaleko Kursku zůstávají ležet hromady hořícího šrotu. Rudá armáda si podle některých historiků odepíše z tabulek na 6 tisíc tanků!

Nacisté jsou na tom sice lépe, vítězství v bitvě u Kurska je však připsáno sovětské straně. Čísla se však liší, protože ani jedna strana nechce přiznat citelnější ztráty.

Historici jedním dechem dodávají, že jedna z největších bitev druhé světové války má nedozírné následky na psychiku vojáků.

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
reklama
lifestyle
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn