Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu?
Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento den tak málo, že někde mají oddávající volno. Proč?
Úterky totiž ovládá ještě podle tradic Starého Řecka Áres (či, chcete-li, starořímský Mars), bůh zuřivé války. A domácnost pak podle toho vypadá. Může být hůř. A to, jde li o úterý 13. Takový svazek je prý rovnou odsouzen k nezdaru.
Aby ženich neutekl
Ženich by měl nevěstu podle tradice vidět až před oltářem. Proč by to jinak mělo přinést smůlu? Historická vysvětlení jsou hned dvě. První odkazuje na rovnováhu. Pokud muž spatří nastrojenou nevěstu dřív, než má, „bere“ dopředu, co není jeho.
A ve svazku pak musí být zase někde ubráno. Druhá možnost je mnohem pragmatičtější. V dobách, kdy je většina svazků domluvena rodiči, často spatří ženich svou budoucí družku až ve chvíli, kdy je už na pozdě vzít nohy na ramena…
Štěstí v neštěstí? Černá kočka
Černá kočka přes cestu, to je zkažený den. Vždyť už papež Řehoř IX. (1145–1241) prohlásí kočky za ďáblovy služebnice.
To Japonci by se nestačili divit. Černá kočka znamená štěstí – zahání totiž démony a zlé duchy.
Černým kočkám ve středověku holduje i Velká Británie. Pokud jsou obtloustlé, znamenají peníze v domě. A tak se tlusté kočky dávají i jako svatební dar!