Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.
Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i s rodiči do londýnského Dagenhamu. Oni zde žijí dodnes, on se časem vydá vlastní cestou, ačkoli proslulé britské metropoli zůstane věrný.
Přibližně ve 30 letech si naplno uvědomí, že jej přitahují muži. Ačkoli se vypracuje až na pozici šéfkuchaře, od lidí kolem sebe se nijak zásadně neliší. Tedy alespoň na první pohled.
Čtyři muži už se nikdy neproberou
Stephen Port je totiž ve skutečnosti brutálním sériovým vrahem! Zaměřuje se na mladé muže se stejnou sexuální orientací, jakou má on sám. Seznamuje se s nimi na sociálních sítích a internetových seznamkách pro homosexuály.
Ve většině případů postupuje de facto totožně. Nejprve pozve nic netušící oběť k sobě domů a do pití jí přimíchá takzvanou hydroxymáselnou kyselinu, známou i pod zkratkou GHB. Tu lékaři předepisují pacientům, kteří trpí poruchami spánku.
Vychytralý zvrhlík si však její dávkování upravuje tak, aby svého hosta omámil a následně bez větších potíží znásilnil. Celkem ve čtyřech případech se však vytipovaný mladík už nikdy neprobere.
Oběť vydává za opilce
Pravděpodobně prvním mužem, který schůzku s Portem nepřežije, se stane Anthony Walgate (23). Jedná se o studenta oděvnictví, který si příležitostně přivydělává v rámci eskortních služeb.
Výrazně starší muž chce být jeho klientem a nabídne mu za erotické služby 800 liber (asi 27 500 korun). Sejdou se 17. června 2014. „Někdo zkolaboval nedaleko mého domu. Muselo se mu něco stát, možná je opilý.
Přijeďte, prosím!“ volá zabiják o dva dny později vystrašeným hlasem první pomoc. Mladíkovi už tou dobou není pomoci a je prohlášen za mrtvého.
Náramek ho nezastaví!
Kriminalistům se nepodaří Porta s těžce vysvětlitelnou tragédií spojit. Zpětně to dokonce tak trochu vypadá, že se o to ani moc nesnažili. Přesto skončí v březnu roku 2015 za katrem, údajně kvůli blíže nespecifikovaným obscénnostem.
Vyfasuje 8 měsíců natvrdo, ale po čtvrt roce je venku na podmínku. Strážci zákona mu sice nařídí, aby nosil náramek informující patřičné úřady o jeho pohybu, ale to mu v dalším ukájení svých zvrácených tužeb nezabrání.
Dnes už je jisté, že mezi srpnem 2014 a zářím 2015 zavraždí minimálně tři další lidi.
Slovák hledá toleranci
Jako první z nich se ztratí 22letý Slovák Gabriel K. Do Londýna se přestěhuje kvůli tomu, že mu obyvatelé malé země ve středu Evropy připadají příliš konzervativní a málo tolerantní. Uchytí se jako prodavač v jednom obchodu.
U Porta krátce žije jako jeho spolubydlící. „Zemřel na infekci ve Španělsku,“ tvrdí chladnokrevný zabiják svým sousedům poté, co Gabriela sprovodí ze světa pomocí bezbarvé kyseliny.
Podobný osud šéfkuchař připraví také svému kolegovi Danielu Whitworthovi (21) a řidiči vysokozdvižného vozíku Jacku Taylorovi (25).
Dvě mrtvoly najde stejný člověk
Těla všech těchto tří obětí Port pohodí v okolí stejného hřbitova. Dvě z nich najde v rozmezí několika týdnů shodou okolností tentýž člověk. U Whitwortha zanechá vrah falešný vzkaz na rozloučenou, ve kterém se má doznávat k zabití Slováka Gabriela.
Sám pak podle svých posledních slov spáchá sebevraždu kvůli nesnesitelným výčitkám svědomí. Patologovi však nedá velkou práci zjistit, že nejen těmto třem mladým mužům, ale také Anthonymu Walgateovi se stalo osudným právě GHB.
Kriminalisté dělali chyby
Soudce zabijákovi částečně uvěří, že jeho přímým úmyslem nebylo vraždit. „Neodhadl dávku uspávadla, kterou svým obětem míchal do pití. To však rozhodně neomlouvá skutečnost, že toho nenechal poté, co přišel o život první člověk,“ nechá se slyšet.
Stephen Port vyfasuje 23. listopadu 2016 doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění. Nejen za mordy, ale i za velké množství znásilnění. Své musí zástupcům justice vysvětlit také policisté, kteří během vyšetřování opakovaně pochybili.