Domů     O kunách a kohoutech: Jak přišly státy ke svým symbolům?
O kunách a kohoutech: Jak přišly státy ke svým symbolům?
7.9.2023

Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také zvíře! Jak ale vybrat to pravé?

Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže!

Kožešina z drobným šelem je natolik výhodným artiklem, že dají kuny později jméno chorvatské národní měně. A i když dnes už se tu platí eurem, o zvířecím symbolu Chorvatska zatím není pochybností…

Faraonský chrt je symbolem Malty. Plemeno nevyhynulo, jak si dříve všichni mysleli. Foto: Frank Vincentz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Faraonský chrt je symbolem Malty. Plemeno nevyhynulo, jak si dříve všichni mysleli. Foto: Frank Vincentz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

FRANCIE a statečný kohout

Vzdej se!“ vyzývá Julius Caesar (100 – 44 př. n. l.) galského vůdce Vercingetorixe (82-46 př. n. l.), když v roce 52 př. n. l. obléhá město Gergovia.

„V žádném případě, budeme bojovat jako kohouti!“ nedá se dle legendy Vercingetorix a jednoho opeřence dokonce Caesarovi pošle jako symbol své zarputilosti.

Caesar kohouta nechá upéct na víně a Vercingetorixe pozve na večeři. Ten ho však převeze, přijede i s celým vojskem a Galové si vybojují nezávislost na římské republice!

I samotné jméno Galie, prababičky dnešní Francie, mohlo vzniknout právě z latinského slova gallus, což znamená kohout.

A ten na víně se ve Francii s oblibou konzumuje dodnes!

Chlupatí hlodavci ovlivnili historii Kanady. Foto: Elli60 / Pixabay.
Chlupatí hlodavci ovlivnili historii Kanady. Foto: Elli60 / Pixabay.

SKOTSKO a nevinný jednorožec

Jednorožci neexistují! Jenže když si je lidé ve Skotsku vyberou za svůj národní symbol, věří, že jsou skuteční. A dokonce jsou prý tak silní, že dokážou přeprat i mnohem větší slony!

Kresby koní s jedním krouceným rohem se objevují už u Babylóňanů a za symbol síly a zároveň nevinnosti je považují i keltské legendy. Odedávna se také věří, že jejich roh dokáže vyčistit otrávenou vodu.

Jednorožci jsou divocí, nezávislí a je velmi těžké je chytit a ovládnout. Přesně takoví se cítí být Skotové, a už ve 12. století se tak jednorožec objevuje na jejich národním znaku!

Od roku 2015 se slaví i národní den jednorožců – 9. duben.

Jednorožec prý přepere i slona! Foto: Ray_Shrewsberry / Pixabay.
Jednorožec prý přepere i slona! Foto: Ray_Shrewsberry / Pixabay.

MALTA a ztracený faraonský chrt

Jméno neklame – za původem faraónských chrtů musíme do starého Egypta. Tady jsou štíhlí psi věrnými ochránci bohatých pánů, loví pro ně divokou zvěř a po smrti jsou často mumifikováni a ukládáni do honosných hrobek. Pak ale chrti zmizí!

Ať už je pravda, že je královna Kleopatra (69-30 př.n.l.) nechala vyhubit a nahradit kočkami, anebo to bylo jinak, plemeno je dlouhá staletí považováno za vyhynulé.

Dokud se v 60. letech 20. století kdosi nevšimne na Maltě zvláštního psa, který jakoby vypadl ze starých egyptských kreseb!

Faraonští chrti se na Maltě ocitnou nejspíš díky fénickým kupcům, a než se stanou jejím symbolem, slouží tu jako pomocníci při lovu králíků.

Český lev má dva ocasy nejspíš jednoduše proto, že jde o samce. Foto: garden beth / Creative Commons/CC BY-NC 2.0.
Český lev má dva ocasy nejspíš jednoduše proto, že jde o samce. Foto: garden beth / Creative Commons/CC BY-NC 2.0.

KANADA a bobr na klobouky

Když přijdou na území Kanady francouzští kolonisté, narazí tu bobry, velké hlodavce s hustou a lesklou srstí.

„Ta by se skvěle hodila na výrobu plstěných klobouků, které jsou teď v Evropě tak v módě,“ uvědomí si zdatní obchodníci a trh s bobří kůží se na několik století stane centrem koloniální ekonomiky!

Aby měli kolonisté stále dostatek bobrů, nutí je to postupovat dál do nitra kontinentu a osidlovat větší a větší území.

Když se v polovině 19. století bobři ocitnou na pokraji vyhynutí, klobouky z plstěné kůže už se naštěstí nenosí. Bobr symbolem Kanady (oficiálně vyhlášeným v roce 1975) ale zůstává.

A kde se vzal ČESKÝ lev?

Dle pověsti rytíř Bruncvík na svých cestách pomůže lvovi v boji s drakem. Stanou se z nich nerozluční přátelé a Bruncvík si lva vezme domů. Usadí se na státní znaku!

Historici praví, že erb se lvem na červeném poli patrně dostane kníže Vladislav II. (asi 1110-1174) od císaře Fridricha Barbarossy (asi 1122-1190) ke královské koruně. Lev má zatím ocas jen jeden…

Proč přibude lvovi ještě druhý ocas? Podle jednoho z výkladů ocasy znázorňují dvě země (Čechy a Moravu), kterým Přemyslovci vládnou. Možná prý také druhý ocas do znaku získá Přemysl Otakar I. (okolo 1160 – 1230) za pomoc císaři proti Sasům.

Z pohledu heraldiky dva ocasy správně patří samci. Lvice by měla jeden.

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1, 4: Creative Commons 2, 3: Pixabay
Související články
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn