Devatenáctiletá Mercy Lena Brown umírá v roce 1892, krátce po tom, co zesnula také její matka Mary Brown a sestra Mary Olive…
Ve vsi Exeter na Rhode Islandu, kde žije rodina Brownových, však vůbec začíná řádit ruka smrti více, než je obvyklé. A nemůže prý za to pouze probíhající epidemie tuberkulózy.
Když se vesničané rozhlíží, na koho ukázat obviňujícím prstem, zastaví se právě u rodiny Brownových. Nehledě na smutek Charlese Browna, otce a manžela mrtvých žen, sousedé požadují, aby nebožky byly exhumovány a bylo vyloučeno upírství.
Všechna tři těla tedy sám Brown vykope z hrobů 17. března 1892, tedy dva měsíce po smrti Mercy. Zatímco těla matky i sestry jsou již v rozkladu, tělo Mercy zůstává zcela neporušeno!
Možná za to může mráz
Vesničané šílí. Srdce dívky je údajně plné čerstvé krve, což úplně postačí jako důkaz o tom, že Mercy je „nemrtvá“. Je proto potřeba se s ní vypořádat jednou pro vždy. „Někteří lidé říkají, že srdce Mercy bylo spáleno na kameni u jejího hrobu.
A někteří jdou ještě dále a tvrdí, že kámen tu stále vyčnívá poblíž hrobu,“ tvrdí současný americký spisovatel J. W. Ocker. Ale něco tu nesedí.
Za svého života se prý dívka projevovala velmi bohabojně a nikdy nebažila po krvi nebo úhoně svého okolí. Co tedy mohlo způsobit podivný posmrtný stav Mercy? Vysvětlení může být celkem prozaické.
Sychravé počasí Nové Anglie na severovýchodě Ameriky zřejmě způsobilo, že tělo dívky bylo uchováno ve velmi studeném, či dokonce zmrzlém stavu v nadzemní kryptě rodiny Brownových. Z tohoto pohledu by nebyl stav těla mladé ženy až tak šokující.
Pokud to však byl mráz, co udrželo tělo Mercy neporušené, proč se totéž nestalo i s mrtvolami její matky a sestry? Je snad možné, že v těle Mercy opravdu dřímal démon vampyrismu a projevil se až po její smrti?