Je 12. května 1961. V krizovém centru pro mládež sedí Johnny Allen Hendrix (1942–1970), kterého časem svět bude znát pod jménem Jimi coby jednoho nejvlivnějších kytaristů rocku.
„Fakt jsem ty auta neukrad,“ hájí se. Vyzvedne ho otec. Jenže o čtyři dny později se situace opakuje. Aby Jimi nemusel do chládku, upíše se na tři roky armádě. Je sice hippie, ale armádu má v úctě. A dokonce se zdá, že je v ní na základně Fort Ord v Kalifornii spokojen.
Klubovnou základny Fort Campbell ležící na hranici Kentucky a Tennessee rezonuje zvuk kytary. Hendrix cvičí. Přidá se k němu William Cox (*1939) a vznikne doživotní přátelství. Založí pětičlennou kapelu, ale stabilní jádro tvoří jen oni dva.
Pojmenují ji The Kasuals. Má to háček – Jimimu zbývají dva roky v armádě. A tak začne předstírat závislost na masturbaci, pomočování, homosexualitu i bolesti na prsou. Trik se vydaří, armáda ho nechá jít.
Brzy však naletí na trik promotéra a odjede za slávou do New Yorku. Tady ale není nic zařízeno a Hendrix má co dělat, aby se protloukl. Vystřídá tolik kapel, že je ani nedokáže vyjmenovat.
Zamiluje se do 16leté prostitutky Diany Carpenterové – a ta s ním otěhotní. Jimi se jí marně snaží přesvědčit, ať pověsí nejstarší řemeslo světa na hřebík. Nakonec mu vypoví nervy a děvčeti naseká řemenem. Vztah zkrachuje a Jimi dcerku nikdy neuvidí.
Náladu mu spraví rok 1966. Zakládá totiž úspěšnou kapelu The Jimi Hendrix Experience.
Zemřel v nemocnici, nebo doma?
Fehmarn je ostrov ležící v Baltském moři, třetí největší z těch, které patří Německu. Tady odehraje Jimi 6. září 1970 poslední velký koncert. Je to propadák a Jimi to ví. 17. září ještě zahraje v londýnském Jazz klubu Ronnieho Scotta.
Pak se zastaví na párty, nadopuje tělo amfetaminy a vrátí se na Notting Hill Gate do hotelu Samarkand, kde na něj čeká německá krasobruslařka a malířka Monika Dannemannová (1945–1996).
Tráví s ní poslední čtyři dny, zatímco jeho snoubenka, dánská modelka Kirsten Neferová, odlétla kvůli práci z Londýna. Jimi ještě spolyká prášky na spaní. Monika ho najde dopoledne v bezvědomí a volá sanitku. A tady začíná hra plná rozporů:
Oficiálně Jimi umírá 18. září v 12:45, přesně 78 minut po příjezdu sanitky. Jenže jiné verze tvrdí, že muzikant je mrtvý již v době příjezdu lékařů.
Zubaté za zády
Pitva ukazuje, že příčinou smrti je zadušení se zvratky po mixu amfetaminu a prášků na spaní. Jenže v plicích i kolem krku má Jimi velké množství červeného vína. Pokusil se ho někdo udusit?
Podezření padá nejdřív na Moniku, ta se ostatně ještě po letech soudí, zda zavolala sanitku včas. Vždy je ale osvobozena. Ve hře je také Jimiho manažer Michael Jeffery (1933–1973), a to kvůli tučné pojistce, která by mu mohla připadnout.
To ale vylučuje uznávaný patolog Robert Teare (1911–1979), který má Jimiho případ na starost. „Jimi Hendrix nebyl zavražděn, zemřel nešťastnou náhodou,“ vyvrací spekulace.