V anglickém Cheltenhamu je jaro roku 1959. 17letá Valerie Corbettová právě svému klukovi sdělila, že čekají dítě. Lewis Brian Hopkins Jones (1942–1969) ji marně přesvědčuje o potratu. Děvče dítko donosí a dá k adopci. A Brian?
Ve škole sklízí posměch, tak vezme do zaječích. Toulá se po severní Evropě a přivydělává si hraním. Ukázkový otec z něj nebude nikdy – a to s dalšími ženami zplodí ještě tři děti.
V květnu 1962, již zpět v rodné Anglii, dá Brian Jones dohromady kapelu. Vznikají legendární The Rollin’ Stones. Zamlčené „G“ v oficiálním názvu přibude až časem.
Zpěvák Mick Jagger (*1943), Brian a kytarista Keith Richards (*1943) – který je mimochodem Mickův spolužák – žijí v jednom bytě.
Brian ozvláštňuje muziku nástroji jako je třeba drnkací sitár nebo marimba, u nás takřka neznámý bicí xylofon s rozsahem až pět oktáv. Jones je lídrem šestičlenného uskupení a bere si za to také vyšší honorář. A to je první mráček na slunném nebi.
Jekyll a Hyde
Frontman se chová odtažitě – na turné cestuje po vlastní ose, hledá si i jiné hotely. S Keithem se nemůže ani cítit. Brianova hvězda začne padat definitivně s příchodem producenta Andrewa Looga Oldhama (*1944), který nechá dominantní místo Mickovi.
Jones navíc vrší jednu sexuální aféru na druhou a polyká prášky, bere LSD, zřejmě i pervitin, kouří marihuanu a to vše zapíjí alkoholem. Kolabuje mu zdraví. V jednu chvíli je laskavost sama, v druhou je nesnesitelný cholerik. V červnu roku 1969 kapelu opouští. Do konce života mu nezbývá už ani měsíc…
Vyklopí do sebe další skleničku a polkne tabletu. Potáhne z jointa. Co se stane v noci z 2. na 3. července? To neví ani Brianova přítelkyně, švédská tanečnice Anna Wohlinová (*1946).
Jediný, kdo by možná znal odpověď, je architekt Frank Thorogood, který má na starost rekonstrukci Jonesova domu na farmě Cotchford v obci Hartfield. Kolem půlnoci se Brianovo tělo najde v bazénu. „Cítím puls! Je živý!“ křičí Anna.
Když dorazí lékaři, mohou ale už jen konstatovat smrt. Pitva potvrdí notnou dávku nelegálních látek a alkoholu. „Šlo o smrt nešťastnou náhodou,“ napíše koroner do spisu. Od začátku se ale pracuje i s verzí, že jde o vraždu. Tomu věří celé roky i Wohlinová.
EPOCHAplus.cz zubaté za zády:
Poslední, kdo vidí Briana naživu, je Thorogood. Dostal za práci 18 000 liber, chce ale dalších 6000. Jones se mu vysměje. „Brian Jones byl jednoznačně zavražděn,“ tvrdí detektiv Terry Rawlings, který po 30 letech případ přezkoumá.
Místní policie prý zpackala vyšetřování a nadřízení ji kryli z obav ze skandálu. Sussexská policie tedy případ roku 2009 znovu otevře, vraždu ale neprokáže.