Při návštěvě Karlových Varů v říjnu 1712 se ruský car Petr I. Veliký chopí kovářského kladiva a zručně uková tyč a podkovu. Předvede také, jak ovládá truhlařinu, a vyrobí tři nohy ke karetnímu stolku.
Léčba v našich lázních svědčí už v 18. století mnoha slavným osobnostem, a ne náhodou se jim přezdívá salony Evropy…
Český král a později i císař Karel IV. (1316–1378) podnikne kolem roku 1350 loveckou výpravu do rozlehlých lesů v okolí západočeského města Loket. V nich narazí na termální prameny, a proto zde založí lázně.
14. srpna 1370 „svým věrným poddaným v Karlových Varech“ daruje privilegium loketského městského práva a obec u vřídla dokonce povýší na královské město. Díky tomu se zde lázeňství velice rychle rozvíjí.
Voda se má pít
Nově vzniklé lázně navštíví Karel IV. během let 1370–1376 hned třikrát, pokaždé tu přitom zůstane několik dnů. Zdejší pobyty mu velice prospívají, protože trpí dnou a koupá si zde svoje nemocné nohy.
Místo proslaví natolik, že v roce 1522 dokonce vznikne o léčivých vlastnostech karlovarských pramenů odborná kniha od lékaře Václava Payera (asi 1488–1537). Doktor vyslovuje navíc docela převratný názor, že se karlovarská voda má také pít.
Vychvaluje vřídlo
Během jejich více než 600leté existence navštíví lázně spousta významných osobností. Zdejší pobyty ovlivní jejich tvorbu. Básník a spisovatel Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic (1461–1510) sepíše ódu „Na lázně Karla Čtvrtého“.
Kromě vychvalování vlastností vřídla v ní nechybí ani odborné postřehy, například si myslí, že pramen má vulkanický původ. Všímá si i drobných organismů, sinic ve vodě. Ty způsobují barevné odstíny kolem vývěru pramenů.
Car pomáhá se zedničinou
K nejslavnějším lázeňským hostům patří ruský car Petr I. Veliký (1672–1725), který se zde poprvé objeví 24. září 1711, už po letní sezoně. Protože mu léčba svědčí, přijede za rok znovu.
Ukáže zde i svou zručnost, když pomůže zedníkům na stavbě domu U páva.
Jako zdatný sportovec zvládne také jízdu na neosedlaném selském koni na vrchol Jeleního skoku (dnešní Petrova výšina) a vyhraje dokonce soutěž ve střelbě na terč (jeho terče se nacházejí v karlovarském muzeu).