Vejminkem se pro bývalého rakouského císaře Ferdinanda V. Dobrotivého stává Pražský hrad. Nezahálí tu, i když se o velkou politiku nestará. Pouze jednou jedinkrát je okolnostmi donucen se velmocenským světem zabývat.
„Jeho Veličenstvo car Mikuláš dorazí ve středu 10. května ve 12 hodin do Prahy, přeje si poobědvat u Jeho Veličenstva císaře Ferdinanda a má v úmyslu ve 4 hodiny odpoledne pokračovat v cestě,“ dostane Ferdinand I. Dobrotivý (1793–1875) v roce 1852 telegram z vídeňského dvora.
Jinak se věnuje především svým zálibám. Velmi se zajímá o botaniku a nechává na Hradčanech zřídit skleník. Sám na zahradě s oblibou pracuje. Dokonce si jednou při práci přivodí infekci lýtka a vytvoří se mu několik vředů, které se musejí chirurgicky odstranit. Pěstování rostlin je ale nadále jeho vášní.
Chemik o něm mluví s respektem
Také si zve k sobě umělce a vědce. Útočiště na Ferdinandově dvoře nachází například francouzský chemik Louis Pasteur (1822–1895). O císařových znalostech v oblasti chemie, fyziky a biologie se vyjadřuje s velkým respektem.
Ferdinand má velkou vědeckou knihovnu a umí vynikajícím způsobem pracovat s mikroskopem – sám zhotoví řadu mikroskopických preparátů. Nevyhýbá se ale ani společenskému životu, od roku 1852 začíná organizovat dvorní plesy.
Jinak žije v poklidu, který zpestřují návštěvy rodiny. Poměrně častými hosty jsou v Praze František Josef I. se svou ženou Alžbětou (1837–1898) nebo arcivévoda František Karel s manželkou Žofií (1805–1872).
Návštěva u spícího starce
V průběhu jara 1874 dostane Ferdinand plicní katar. Od té doby se už úplně nevyléčí. Projevuje se to i tím, že ztratí zájem o pravidelné vyjížďky, které předtím patřily mezi jeho oblíbenou zábavu.
Přestává také chodit na procházky, nechává se jenom vozit v pojízdném křesle. Stejně tak už ho nebaví hrát na klavír. 28. června 1875 do Prahy přijíždí František Josef I. Stařec ale zrovna spí v pojízdném křesle.
Proto ho nechce budit a hned se vrací zpět do Vídně. Další den Ferdinand vstane až v 11 hodin a sní talíř slepičí polévky. V půl druhé za ním přijde profesor z pražské konzervatoře, aby mu přehrával skladby na klavír jako obvykle. Jenže císař upadne do bezvědomí.
Milion odkáže synovci
„Náhle se projevil nedostatek dechu a ochrnutí plic, na což Jeho Veličenstvo císař ve tři čtvrtě na tři odpoledne tiše zemřel,“ popisuje poslední chvilky monarchy jeho osobní lékař Franz Ehmig.
Na Ferdinandově smrti nejvíce vydělá František Josef I. Právě jemu totiž připadne obrovský majetek, který zvládl jeho strýc v Čechách nashromáždit.
„Zanechal svému synovci nejen výborně prosperující statky v Čechách, nýbrž i milion zlatých,“ poznamenává Holler.
4. července 1875 se Praha v pohřebním průvodu rozloučí s posledním korunovaným českým králem, jehož si oblíbila a který neprávem získal pověst prosťáčka.