Výlety na hranici vesmíru (10 minut a výška cca 100 km nad Zemí) začaly pravidelně nabízet společnosti Blue Origin a Virgin Galactic. Kolik takový výlet stojí? A kdo už se stal vesmírným turistou?
Do kosmu se zatím vydalo celkem 574 lidí ze 41 zemí světa. Stanovení jejich přesného počtu má však jeden háček, a tím je určení, kde vlastně vesmír začíná.
Podle Mezinárodní letecké federace (FAI) je hranicí vesmíru výška 100 km nad Zemí, ovšem podle ministerstva obrany Spojených států je to už výška 80 km nad Zemí, do níž se dostalo celkem 587 lidí.
Vždy se však jednalo o více či méně profesionální astronauty, neboť lety do vesmíru jsou složité a drahé.
Bohatí průkopníci vesmírného turismu
Až mezi roky 2001 a 2009 se do vesmíru, přesněji na Mezinárodní vesmírnou stanici, vydalo celkem sedm turistů, které tam dopravila ruská loď Sojuz. Jednalo se o bohaté podnikatele či úspěšné vědce, tedy ne o úplně běžné smrtelníky.
Doprava těchto turistů byla možná díky tomu, že jeden ze tří astronautů se na ISS dopravil pomocí raketoplánu, a tak v Sojuzu zbylo volné místo. Za 5–7 dní trvající pobyt v kosmu zaplatili tito turisté 20–25 milionů dolarů (cca půl miliardy českých korun).
Jenže raketoplány dolétaly, a tím byla na nějakou dobu učiněna přítrž i vesmírné turistice.
Třídenní výlet do vesmíru
Naděje svitla až se vstupem soukromých firem do přepravy lidí na oběžnou dráhu. Posádku ISS začala do vesmíru přepravovat loď Crew Dragon společnosti Space X, vlastněné miliardářem Elonem Muskem.
V září 2021 se pak uskutečnila její třídenní mise Inspiration4, kterou absolvovala posádka bez profesionálního astronauta.
Celou ji uhradil podnikatel Jared Isaacman, který byl rovněž jedním z členů posádky, a byla součástí charitativní sbírky pro dětskou výzkumnou nemocnici St. Jude v Memphisu a americkém Tennessee.
8 dní v kosmu za miliardu korun
Mise odstartovala dne 16. září 2001 na nosné raketě Falcon 9 z Kennedyho vesmírného střediska. Kosmická loď byla vybavena speciální třívrstvou průhlednou kupolí, jež umožňovala nevídaný výhled.
Posádka během letu rovněž provedla několik medicínských experimentů, týkajících se vlivu letu na lidské zdraví.
Let skončil bezproblémovým přistáním v Atlantiku nedaleko mysu Canaveral na Floridě dne 18. září 2021. Na březen 2022 plánuje společnost další let, tentokrát zahrnující osmudenní pobyt na ISS, za který každý účastník zaplatí 55 milionů dolarů.
Výlet na hranici vesmíru pro „chudé“
To je ovšem částka, kterou si nemůže dovolit jen tak někdo. To si uvědomili i dva excentričtí miliardáři, Richard Branson a Jeff Bezos. Ti proto začali nabízet levnější variantu, spočívající v letu na hranici vesmíru.
Během něj spatříte zakulacenou Zemi a krátce zažijete i stav beztíže, abyste se po pár minutách vrátili zpátky. Výhodou je, kromě toho, že nemusíte balit na cestu, i příznivější cena výletu, pohybující se kolem 500 000 dolarů, tedy 10,5 milionu korun. K prvním letům s vesmírnými turisty došlo už v létě roku 2021.
Kdo s koho
Dne 11. července vzlétl do vesmíru na palubě raketoplánu VSS Unity svojí společnosti Virgin Galactic miliardář s titulem sir, Richard Branson.
Krátce opustil atmosféru Země, čímž o devět dní předstihl svého konkurenta ve vesmírné turistice, šéfa Amazonu Jeffa Bezose. Po devadesátisekundovém stoupání se raketoplán dostal do výšky téměř 90 km nad Zemí.
V tom okamžiku si čtyřčlenná posádka užívala několikaminutový stav beztíže. Po úpravě polohy křídel a bez pomoci motoru klesal pak raketoplán Unity zpátky k zemskému povrchu po dobu 15 minut.
Branson ve vesmíru nebyl!
Jeff Bezos popřál Bransonovi před letem hodně štěstí, následně si ale neodpustil uštěpačnou poznámku, že vzhledem k tomu, do jaké výšky se raketoplán Unity dostal, se hranici vesmíru ani nepřiblížil.
To modul Bezosovy rakety New Shepard, která odstartovala do kosmu poprvé s posádkou dne 20. července 2021, se dostal až nad Kármánovu hranici (obecně uznávanou hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem), a to do výšky 107 km nad zemským povrchem.
Na rozdíl od Bransonova letu byl ten Bezosův plně automatizovaný, pro let vzhůru, sestup ani přistání nebyl zapotřebí žádný profesionální personál na palubě.
Turistický výlet na výročí přistání na Měsíci
Raketa New Shepard, pojmenovaná po Alanu Shepardovi, který jako první Američan překonal Kármánovu hranici, vzlétla v den 52. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci, v 15:12 našeho času. Po necelých třech minutách se od ní odpoutal modul s posádkou.
Tu vedle Bezose samotného tvořil jeho bratr Mark, Wally Funková a Oliver Daemen. Další dva lety se uskutečnily v říjnu a prosinci 2021. Bude zajímavé sledovat, kdo do vesmíru zavítá v průběhu roku 2022.