Domů     Povedená rodina Charlese Mansona: Těhotné Sharon Tateové zasadí 16 ran nožem
Povedená rodina Charlese Mansona: Těhotné Sharon Tateové zasadí 16 ran nožem
22.7.2023

Charles Manson (*1934) je hudebník, zlodějíček, pasák a všechny svoje aktivity korunuje šéfováním skupině „Manson Family“, která má na kontě řadu brutálních vražd.

Přestože mu nikdy není přímo vražda prokázaná, odpykává si děsivá legenda krvavých zločinů v Kalifornii doživotní trest.

Manson se rodí 16leté Kathleen Maddoxové (1918–1973) a v prvních týdnech je v nemocnici vedený jako „bezejmenný Maddox“. Krátce po jeho narození si Kathleen bere za manžela dělníka, po němž chlapec dědí jméno – Charles Milles Maddox.

Svého údajného biologického otce, plukovníka Walkera Scotta (1910–1954), Charles nikdy nepozná, ale existují dohady, že je plukovník Scott afroamerického původu.

Už od samého počátku je jen přítěží

Dětství Manson nemá jednoduché. Ve svých pamětech vypráví, že se matka potýká se závislostí na alkoholu, dokonce má své dítě jednou směnit za džbán piva… Když je Mansonovi pět let, jeho matka se se svým bratrem dopouští loupeže, za kterou jdou oba do vězení.

Chlapec se dostává do péče svého strýce a tety a pozdější návrat matky z výkonu trestu označuje jako svůj nejšťastnější den celého dětství. Matka se ho ale obratem snaží udat v dětském domově, nakonec Manson končí v domově pro chlapce v Terre Haute.

Manson měl neobyčejné charisma, kterým ostatní uchvátil.
Manson měl neobyčejné charisma, kterým ostatní uchvátil.

Mládí strávené v líhni agrese a samoty

Po deseti měsících života v chlapeckém domově uniká k matce, která o něj ale nejeví zájem.

Tím se kolem něj roztočí kolečko ozbrojených loupeží, krádeží a deliktů, kvůli kterým je ve 13 letech internován v chlapeckém ústavu, kde podle svých slov prožívá řadu znásilnění a brutálních útoků.

Nakonec z instituce uniká, ale po ozbrojeném přepadení putuje do národní vzdělávací školy ve Washingtonu. Zde je mu mimochodem naměřeno IQ 109 bodů a negramotný chlapec je sociálními pracovníky hodnocen jako asociální a agresivní jedinec.

Sňatek jako slepé východisko násilníka

Na základě doporučení psychiatra se pak dostává do tábora s minimální ochranou, kde análně znásilňuje jiného chovance a putuje do polepšovny. Po svém propuštění si za manželku bere Rosalii Jean Willisovou (*1937) a prožívá krátké období klidu.

Se svou, v té době již těhotnou, manželkou ale ukradne další vozidlo a dostává se před federální soud i k psychiatrickému vyšetření.

Následuje tříletý vězeňský trest, v jehož průběhu ho Rosalie s narozeným synem navštěvuje méně a méně… Až si najde jiného muže a s Mansonem se rozvádí.

Další svatba a další rozvod

K dalšímu soudu se Manson dostává v roce 1985. A opět je namočený do různých krádeží, padělání šeků a do kuplířství. U soudu pláče s tím, že nezletilou dívku, kterou měl pást, ve skutečnosti miluje.

A zřejmě aby proti němu nemohla svědčit, si ji bere za manželku. Dostává „pouhou“ desetiletou podmínku, ale po jejím porušení si jde v roce 1960 sednout natvrdo. Ve volném čase se věnuje hudbě, dokonce vydává několik písniček.

Mezitím se s ním rozvádí i jeho druhá manželka, která se také stará o jeho druhého syna.

Modelka Tateová byla jednou z nejkrásnějších žen Hollywoodu.
Modelka Tateová byla jednou z nejkrásnějších žen Hollywoodu.

Zrod Mansonovy krvavé rodiny

Po svém předčasném propuštění z vězení se Manson stěhuje do San Franciska, kde potkává svůj osudový protějšek, Marry Brunnerovou (*1943). Vedle ní se postupně dostane do společnosti mnoha dívek, se kterými sdílí bydlení, lože i život.

A postupně se začíná věnovat utváření náboženské sekty, která vychází ze scientologie, již studoval za katrem. Stává se z něj samozvaný guru Mansonovy rodiny.

Její učení tkví v představě, že členové jsou potomci křesťanů, sám Manson se považuje za nástupce Ježíše Krista. Se svými následovníky cestuje v dodávce po Americe a v roce 1968 mu Marry přivádí na svět třetího syna.

Seance Helter Skelter

V roce 1968 se Manson seznamuje s Dennisem Wilsonem (1944–1983), hudebníkem z kapely The Beach Boys. Wilson je Mansonovou sektou fascinovaný a nabízí jí nejen své bydlení, ale nějakou dobu ji kompletně dotuje.

Zfanatizované dívky ze skupiny dokonce oběma mužům slouží jako sexuální otrokyně. Experimenty s LSD, pravidelné užívání marihuany a Mansonova vzrůstající agrese vede k potyčce mezi oběma muži.

A tak Charles Manson své ovečky stěhuje na Spahnův ranč v Topanga Canyonu, kde je začne připravovat na blížící se apokalypsu světa.

Děsivé události byly i několikrát zfilmovány, například i ve snímku Tenkrát v Hollywoodu režiséra Tarantina.
Děsivé události byly i několikrát zfilmovány, například i ve snímku Tenkrát v Hollywoodu režiséra Tarantina.

Brutální vraždy věští další krev

Právě tady při divokých seancích nazývaných „Helter Skelter“ u ohně vzniká plán na vyvolání války mezi bílými a černými Američany. Záminkou se mají stát vraždy prominentních a slavných osob, které budou svedeny na Afroameričany.

Běloši se pak mají snadněji ujmout nadvlády. Vražedná mašinerie začíná 18. května 1969, kdy Mansonova zvířata vraždí drogového dealera. O měsíc později, ve jménu smrti bílých prominentů řečených „prasat“, vnikají do domu hudebníka Garyho Hinmana (1934–1969).

Ten jim ale nechce vyzradit, kde schovává peníze. Dva dny jej vězní, pak mu odříznou ucho a čekají na jeho vykrvácení. Nakonec ho ubodají a na zdi nechají nápis „Politické prase“ spolu s tlapou pumy.

Slavná vražda v Hollywoodu

Manson posílá své nohsledy do domu hudebního producenta Terrence Melchera (1942–2004) s úkolem zabít každého, kdo v něm bude. V té době si dům pronajímá režisér Roman Polanski (*1933).

Poslední týdny před porodem tu ve společnosti přátel tráví jeho neméně slavná manželka Sharon Tateová (1943–1969). Po půlnoci 9. srpna 1969 Mansonovi lidé nejdříve chladnokrevně zastřelí mladíka, který přijíždí k domu.

Pak vnikají do budovy, kde ke své nespokojenosti nenacházejí žádné peníze. Nedříve sedmkrát bodnou mladého kadeřníka, který pomalu umírá na vykrvácení.

Další rodinný přítel je nejdříve pobodán do nohou, při útěku z domu pak několikrát bodnut do trupu a dvakrát postřelen. Jedna z přítomných žen se snaží uniknout na zahradu, ale po cestě ji zastavují hned dva útočníci, kteří jí zasadí 28 bodných ran.

Jako poslední umírá druhá žena, těhotná Sharon, která do poslední chvíle prosí o život pro své dítě. A stejný osud čeká i rodinu majitele blízkého supermarketu.

Oheň Mansonovy rodiny zhasíná

Policie tuší, kdo za vraždami stojí, ale chybí jí důkazy. Mansona i jeho partu ještě v srpnu zatýká, ale bez usvědčujících argumentů je opět pouští. Vyplatí se až nátlak na jednu z bývalých členek klanu, která přizná několik zajímavostí o aktivitách skupiny.

Jedna z dívek Mansonovy rodiny zkouší vyměnit vražedná přiznání za mírnější trest. A nakonec jsou z místa činu potvrzeny i otisky patřící vrahům. Pod tíhou důkazů dochází k usvědčení celé sekty.

Charles Manson je včetně svých čtyř nejbližších odsouzen k trestu smrti, který je později překvalifikován na doživotní trest. O podmínečné propuštění žádá naposledy v roce 2007, další možnost bude mít až 15 let nato, tedy ve věku 88 let.

Foto: Shutterstock
Související články
Svět zločinu
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku. Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.   Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek Je […]
Svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
reklama
záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,