Charles Manson (*1934) je hudebník, zlodějíček, pasák a všechny svoje aktivity korunuje šéfováním skupině „Manson Family“, která má na kontě řadu brutálních vražd.
Přestože mu nikdy není přímo vražda prokázaná, odpykává si děsivá legenda krvavých zločinů v Kalifornii doživotní trest.
Manson se rodí 16leté Kathleen Maddoxové (1918–1973) a v prvních týdnech je v nemocnici vedený jako „bezejmenný Maddox“. Krátce po jeho narození si Kathleen bere za manžela dělníka, po němž chlapec dědí jméno – Charles Milles Maddox.
Svého údajného biologického otce, plukovníka Walkera Scotta (1910–1954), Charles nikdy nepozná, ale existují dohady, že je plukovník Scott afroamerického původu.
Už od samého počátku je jen přítěží
Dětství Manson nemá jednoduché. Ve svých pamětech vypráví, že se matka potýká se závislostí na alkoholu, dokonce má své dítě jednou směnit za džbán piva… Když je Mansonovi pět let, jeho matka se se svým bratrem dopouští loupeže, za kterou jdou oba do vězení.
Chlapec se dostává do péče svého strýce a tety a pozdější návrat matky z výkonu trestu označuje jako svůj nejšťastnější den celého dětství. Matka se ho ale obratem snaží udat v dětském domově, nakonec Manson končí v domově pro chlapce v Terre Haute.
Mládí strávené v líhni agrese a samoty
Po deseti měsících života v chlapeckém domově uniká k matce, která o něj ale nejeví zájem.
Tím se kolem něj roztočí kolečko ozbrojených loupeží, krádeží a deliktů, kvůli kterým je ve 13 letech internován v chlapeckém ústavu, kde podle svých slov prožívá řadu znásilnění a brutálních útoků.
Nakonec z instituce uniká, ale po ozbrojeném přepadení putuje do národní vzdělávací školy ve Washingtonu. Zde je mu mimochodem naměřeno IQ 109 bodů a negramotný chlapec je sociálními pracovníky hodnocen jako asociální a agresivní jedinec.
Sňatek jako slepé východisko násilníka
Na základě doporučení psychiatra se pak dostává do tábora s minimální ochranou, kde análně znásilňuje jiného chovance a putuje do polepšovny. Po svém propuštění si za manželku bere Rosalii Jean Willisovou (*1937) a prožívá krátké období klidu.
Se svou, v té době již těhotnou, manželkou ale ukradne další vozidlo a dostává se před federální soud i k psychiatrickému vyšetření.
Následuje tříletý vězeňský trest, v jehož průběhu ho Rosalie s narozeným synem navštěvuje méně a méně… Až si najde jiného muže a s Mansonem se rozvádí.
Další svatba a další rozvod
K dalšímu soudu se Manson dostává v roce 1985. A opět je namočený do různých krádeží, padělání šeků a do kuplířství. U soudu pláče s tím, že nezletilou dívku, kterou měl pást, ve skutečnosti miluje.
A zřejmě aby proti němu nemohla svědčit, si ji bere za manželku. Dostává „pouhou“ desetiletou podmínku, ale po jejím porušení si jde v roce 1960 sednout natvrdo. Ve volném čase se věnuje hudbě, dokonce vydává několik písniček.
Mezitím se s ním rozvádí i jeho druhá manželka, která se také stará o jeho druhého syna.
Zrod Mansonovy krvavé rodiny
Po svém předčasném propuštění z vězení se Manson stěhuje do San Franciska, kde potkává svůj osudový protějšek, Marry Brunnerovou (*1943). Vedle ní se postupně dostane do společnosti mnoha dívek, se kterými sdílí bydlení, lože i život.
A postupně se začíná věnovat utváření náboženské sekty, která vychází ze scientologie, již studoval za katrem. Stává se z něj samozvaný guru Mansonovy rodiny.
Její učení tkví v představě, že členové jsou potomci křesťanů, sám Manson se považuje za nástupce Ježíše Krista. Se svými následovníky cestuje v dodávce po Americe a v roce 1968 mu Marry přivádí na svět třetího syna.
Seance Helter Skelter
V roce 1968 se Manson seznamuje s Dennisem Wilsonem (1944–1983), hudebníkem z kapely The Beach Boys. Wilson je Mansonovou sektou fascinovaný a nabízí jí nejen své bydlení, ale nějakou dobu ji kompletně dotuje.
Zfanatizované dívky ze skupiny dokonce oběma mužům slouží jako sexuální otrokyně. Experimenty s LSD, pravidelné užívání marihuany a Mansonova vzrůstající agrese vede k potyčce mezi oběma muži.
A tak Charles Manson své ovečky stěhuje na Spahnův ranč v Topanga Canyonu, kde je začne připravovat na blížící se apokalypsu světa.
Brutální vraždy věští další krev
Právě tady při divokých seancích nazývaných „Helter Skelter“ u ohně vzniká plán na vyvolání války mezi bílými a černými Američany. Záminkou se mají stát vraždy prominentních a slavných osob, které budou svedeny na Afroameričany.
Běloši se pak mají snadněji ujmout nadvlády. Vražedná mašinerie začíná 18. května 1969, kdy Mansonova zvířata vraždí drogového dealera. O měsíc později, ve jménu smrti bílých prominentů řečených „prasat“, vnikají do domu hudebníka Garyho Hinmana (1934–1969).
Ten jim ale nechce vyzradit, kde schovává peníze. Dva dny jej vězní, pak mu odříznou ucho a čekají na jeho vykrvácení. Nakonec ho ubodají a na zdi nechají nápis „Politické prase“ spolu s tlapou pumy.
Slavná vražda v Hollywoodu
Manson posílá své nohsledy do domu hudebního producenta Terrence Melchera (1942–2004) s úkolem zabít každého, kdo v něm bude. V té době si dům pronajímá režisér Roman Polanski (*1933).
Poslední týdny před porodem tu ve společnosti přátel tráví jeho neméně slavná manželka Sharon Tateová (1943–1969). Po půlnoci 9. srpna 1969 Mansonovi lidé nejdříve chladnokrevně zastřelí mladíka, který přijíždí k domu.
Pak vnikají do budovy, kde ke své nespokojenosti nenacházejí žádné peníze. Nedříve sedmkrát bodnou mladého kadeřníka, který pomalu umírá na vykrvácení.
Další rodinný přítel je nejdříve pobodán do nohou, při útěku z domu pak několikrát bodnut do trupu a dvakrát postřelen. Jedna z přítomných žen se snaží uniknout na zahradu, ale po cestě ji zastavují hned dva útočníci, kteří jí zasadí 28 bodných ran.
Jako poslední umírá druhá žena, těhotná Sharon, která do poslední chvíle prosí o život pro své dítě. A stejný osud čeká i rodinu majitele blízkého supermarketu.
Oheň Mansonovy rodiny zhasíná
Policie tuší, kdo za vraždami stojí, ale chybí jí důkazy. Mansona i jeho partu ještě v srpnu zatýká, ale bez usvědčujících argumentů je opět pouští. Vyplatí se až nátlak na jednu z bývalých členek klanu, která přizná několik zajímavostí o aktivitách skupiny.
Jedna z dívek Mansonovy rodiny zkouší vyměnit vražedná přiznání za mírnější trest. A nakonec jsou z místa činu potvrzeny i otisky patřící vrahům. Pod tíhou důkazů dochází k usvědčení celé sekty.
Charles Manson je včetně svých čtyř nejbližších odsouzen k trestu smrti, který je později překvalifikován na doživotní trest. O podmínečné propuštění žádá naposledy v roce 2007, další možnost bude mít až 15 let nato, tedy ve věku 88 let.