Ivanovi IV. Hroznému ještě není ani 17 let, když se 16. ledna 1547 prohlásí a současně nechá korunovat v moskevské katedrále za cara a samovládce celé Rusi.
O necelý měsíc později se žení, aby tak definitivně dokázal, že je dospělým vládcem nezávislým na bojarech.
Své milence Dianě de Poitiers svěří francouzský král Jindřich II. do opatrování korunovační klenoty, které je oprávněn nosit od 24. července 1547. Darovat je ale Dianě nemůže, jsou majetkem francouzského národa.
Králův akt se ovšem nelíbí Jindřichově manželce Kateřině Medicejské.
Odložený obřad
Spory mezi vyšší šlechtou a zemany při volbě uherského palatina (nejvýznamnější osoba po králi) zkomplikují situaci před korunovací Maxmiliána II. Habsburského uherským králem.
Obřad v Prešpurku (dnešní Bratislava), který se tím stává korunovačním městem, proběhne nakonec až 8. září 1563. Už 26. dubna 1743 přijíždí do Prahy rakouská panovnice Marie Terezie, aby se zde 12. května 1743 stala českou panovnicí.
Slavnostního průvodu se účastní přes 200 českých šlechticů. Zlatem zdobený korunovační kočár najdeme dnes na českokrumlovském zámku.
Bojí se hněvu
Napoleon I. Bonaparte chce být císařem z vůle Boží, a proto na obřad 2. prosince 1804 pozve také papeže Pia VII. Svatý otec nejdřív nechce přijet a události se zúčastnit.
Obává se ale Napoleonova hněvu, a proto slavností akt nakonec posvětí svou přítomností. Obyvatele Prahy budí 7. září 1836 v šest hodin ráno dělové salvy.
Oznamují, že se dnes ve městě bude konat slavnost, při které se Habsburk Ferdinand V. stane českým králem. Během slavnostního ceremoniálu ale nad ním korunu jen chvíli podrží, protože je pro jeho hlavu příliš těžká.
Krvavá veselice
V masakr se v květnu 1896 zvrhne prohlášení Mikuláše II. ruským carem. Panovník slíbí lidem dárky a pohoštění zdarma.
Na moskevské Chodynské pláni se však 18. května 1896 strhne tlačenice, ve které je ušlapáno 1389 osob a dalších asi 1300 těžce zraněno. Dne 2. prosince 1908 je na hlavu sotva tříletého batolete Pchu Iho položena čínská císařská koruna.
Ceremoniál se odehraje v Síni Nejvyšší harmonie pekingského Zakázaného města. Roku 1912 je ale vůbec poslední čínský císař sesazen.