Domů     Jaká je podle vědců optimální délka pracovní doby? Budete se divit!
Jaká je podle vědců optimální délka pracovní doby? Budete se divit!

Žijeme ve velice hektické době, kdy se neustále za něčím ženeme. A to hlavně v práci. Jaká je tedy nejvhodnější délka pracovní doby? Vědci přišli se zajímavým výsledkem!

Čas strávený v práci se v průběhu historie neustále měnil. Ještě na počátku 18. století dělníci pracovali až 16 hodin denně, později se doba zkracovala.

Už v první polovině 19. století to bylo 12 až 14 hodin a před první světovou válku se pracovalo ve většině států 10 až 12 hodin.

Klasická osmihodinová délka pracovní doby vznikla v Československu v roce 1918 a ani nástup moderních technologií na ní nic nezměnil.

Kratší doba díky technologiím

Odpůrci osmihodinové pracovní doby tvrdí, že se jedná o přežitek, jelikož dnes mají lidé úplně jiné potřeby než lidé v 18. nebo 19. století.

S dnešními moderními technologiemi se totiž zvyšuje produktivita práce a není tak potřeba držet zaměstnance v práci tak dlouho.

Už v roce 1930 přišel britský ekonom John Maynard Keynes s tvrzením, že za 100 let bude mít pracovní týden díky technologiím jen 15 hodin.

Moderní technologie změnily způsob, jakým by se mělo nahlížet na produktivitu zaměstnanců. Podle všeho se obrovským tempem zvyšuje.
Moderní technologie změnily způsob, jakým by se mělo nahlížet na produktivitu zaměstnanců. Podle všeho se obrovským tempem zvyšuje.

Nová studie

Vědci z Cambridgeské univerzity se pokoušeli zjistit, kolik bychom toho měli za den odpracovat, abychom byli psychické zdraví. Mnoho psychologů se totiž shodlo na tom, že člověk není schopen se koncentrovat plných osm hodin v kuse.

Podle švédského psychologa Anderse Ericssona se člověk může plně soustředit maximálně dvě hodiny. I proto podle něj lidé větší množství času v zaměstnání nepracují.

Co zaměstnanci dělají?

Nezávisle na švédském psychologovi totiž proběhl v roce 2006 ve Spojených státech výzkum společnosti Workfront, který ukázal, že zaměstnanci tráví prací v průměru jen 39 % pracovní doby.

Více než tři hodiny procházejí sociální sítě, čtou zprávy, hledají si nové zaměstnání, telefonují nebo si dopřávají cigaretu.

Podle britského ekonoma Johna Maynarda Keynese bude mít za 100 let pracovní týden jen 15 hodin.
Podle britského ekonoma Johna Maynarda Keynese bude mít za 100 let pracovní týden jen 15 hodin.

Správné načasování

Povinnost být v práci 8 hodin denně bez ohledu na objem vykonané práce může ale častokrát končit syndromem vyhoření.

Podle Alexe Panga, autora knihy „Why You Get More Done When You Work Less“ (Odpočinek, tajná zbraň vítězů), by měli lidé pracovat ideálně čtyři hodiny denně.

Všichni se ale shodují na tom, že není důležité to, kolik času lidé v práci tráví, ale to, jak si tento čas rozloží.

Více práce, více nemocí

Proto mají nezanedbatelný význam pravidelné přestávky, které výrazně zvyšují produktivitu. Podle dalších studií by mělo po 52 minutách práce následovat 17 minut odpočinku, přičemž nezbytností je se úplně odpoutat od svých pracovních povinností.

Pokud lidé dlouhodobě překračují stanovenou dobu, může se vyskytnout vyšší riziko cukrovky, infarktu, ale také poruchy spánku nebo deprese.

Zlepšení pracovních podmínek

Některé společnosti se proto snaží najít nové způsoby, jak zefektivnit zaměstnancům pracovní dobu. Stále častěji tak mají zaměstnanci možnost pracovat z domova, je jim dopřáno více dnů dovolené nebo jim zaměstnavatelé snižují denní objem práce.

Pracovat osm denně je totiž v naprostém rozporu s tím, jak funguje naše tělo. Vědci zjistili, že jsme produktivnější v určitých částech dne, intelektuálně i fyzicky.

Abychom předešli úplnému vyčerpání, je důležité si dělat pravidelné přestávky.
Abychom předešli úplnému vyčerpání, je důležité si dělat pravidelné přestávky.

Dva vrcholy

Během dne jsme nejschopnější ve dvou fázích. První se odehrává v polovině dopoledne až do jedné odpolední, poté následuje období, kdy se naše mozková aktivita utlumuje.

Její maximální činnost pak nastává kolem 17. až 18. hodiny, zatímco vrchol kreativity kolem 21. hodiny. To se může lišit člověk od člověka, jejich spánkovém rytmu či kvalitě stravování.

Švédský experiment

Proto ve Švédsku vznikl experiment se šestihodinovou pracovní dobou. Tento pokus proběhl v domově pro seniory. Celkem 68 sestrám na 18 měsíců zkrátili pracovní dobu z 8 hodin na 6, a to se stejným platem. Pracovnice vykazovaly vyšší produktivitu, byly šťastnější a méně nemocné.

Zároveň se zlepšila i jejich péče o pacienty. Experiment měl ale i stinnou stránku, protože domov musel najmout další pracovnice, aby dokázal pokrýt provoz, což vedlo ke zvýšeným nákladům v hodnotě 12 milionů švédských korun.

Foto: pxfuel, wikipedia (černobílá fotografie, volný autor, neznámé dílo)
Související články
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
reklama
historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn