Kolik stojí nejdražší šaty světa, které najdeme i v Guinnessově knize rekordů? A kterým svatebním oděvním unikátem se proslavil poválečný rok 1947? EpochaPlus.cz vám navíc prozradí, jakým unikátem se letos zapsala do dějin odívání naše republika!
K oltáři v padáku! – Rok: 1947
Major Claude Hensinger byl druhoválečným pilotem. Roku 1944 jemu a celé posádce nad japonským územím začal hořet motor letounu. Daleko už nedoletí… Major doskočil s padákem na území Číny. Padák se pak promění v jeho spacák i kabát.
A i s ním se časem bezpečně vrátí domů. Začne randit s Ruth, kterou do roka a do dne požádá v kleče o ruku. Je to celkem bizarní záležitost. Do dlaní jí totiž vtiskne onen slavný padák, který ho zachránil, s tím, že z něj by měla mít svatební šaty.
Vezmou se v Pensylvánii 19. července 1947 a ženich svůj padák opět uvidí až v kostele. A šaty jsou nad očekávání!
Božská MM! – Rok: 1962
Úzké a třpytivé šaty, které oslní diváky na těle Marilyn Monroe, když vystupuje na narozeninovém večírku pro prezidenta Johna F. Kennedyho, se stanou nejdražšími šaty, jaké byly prodány v aukci – roku 2016 se prodaly za 4,8 milionu dolarů, jejich dnešní cena již činí zhruba 5 milionů dolarů.
Mohlo by se zdát, že cenu dělají diamanty, kterými jsou pokryté… Jenže ony to nejsou diamanty, je to více než 2 500 kamínků, a to rafinovaně umístěných.
Cena tak není za šaty jako takové, ale za kult, který vytvoří, když celý národ uneseně sleduje hereččino rozkošné: Happy birthday…
Slavíci z Madridu… tedy z Kuala Lumpur – Rok: 2009
The Nightingale of Kuala Lumpur neboli Slavík z Kuala Lumpur je název šatů, které by mohly mít cenovku tak dlouhou, že by div nesahala na zem. Róbu vytvořil malajsijský návrhář jménem Faiyzali Abdullah.
Najdete na nich pestrou skladbu materiálů, v čele ale stojí šifon a hedvábí. A nechybí samozřejmě krystalky Swarovski a k tomu jako bonus 751 diamantů. Šaty berou dech. A hlavně jejich cena: V přepočtu činí 654 000 000 korun! Díky tomu je najdete i v Guinnessově knize rekordů!
Češi, národ pivařů – Rok: 2023
Celý příběh této róby stojí za to odvyprávět od začátku. Látku, ze které jsou šaty ušity, vyrobili v australské firmě Nanollose, zabývající se především produkcí mikrobiologické celulózy z organických materiálů.
Odvážný a revoluční projekt, na jehož konci vzniklo unikátní dílo, se podařil. Po třech měsících prací v laboratořích Nanollose bylo vyrobeno 15 metrů unikátního organického materiálu připomínajícího kůži.
Vědci k jeho vytvoření použili přibližně 300 litrů piva Pilsner Urquell. Využili proces fermentace, který přeměňuje látky obsažené v pivu v hustou “tkaninu” mikrobiální celulózy, což je přírodní polymer podobný bavlně.
Proces výroby začal „naočkováním“ piva speciální přírodní bakterií. Poté se dva týdny čekalo, až bakterie odvedou ve velkoplošných nádobách svou práci a základní surovina bude připravena ke “sklizni”.
V této fázi byla mikrobiální celulóza hrubým, tlustým a vodou nasáklým materiálem připomínajícím želé. Na první pohled bylo patrné, že materiál z piva absorboval hodně přírodních barviv.
Cílená barevnost finální látky však byla podstatně světlejší, a tak musel materiál projít dodatečným procesem zesvětlení. Po vyčištění byla celulóza připravena na další zpracování, tedy změkčení za použití rostlinného změkčovadla.
Pokud by tento krok vědci neprovedli, byl by materiál po usušení příliš tvrdý a křehký pro další zpracování.
Sušení materiálu zabralo 4 dni, v průběhu kterých se vlhký a měkký materiál přeměnil na velmi pevný ale pružný arch. Celý proces úprav, který představoval dohromady až 5 týdnů, vyvrcholil závěrečným voskovaným postřikem.
Unikátní materiál dal vzniknout nádherným šatům, které na svět přišli z rukou předního českého návrháře Jakuba Polanky.