Kde se ve skutečnosti vyvinula lidská rasa? Pocházíme opravdu z jiného místa ve vesmíru, pravděpodobně z dosud neznámé planety s nízkou gravitací? Kde přesně ve vesmíru máme svůj domov?
Speciál SVĚTA NA DLANI vás zavede na dobrodružnou cestu vesmírem i historií naší planety, aby na tyto otázky odpověděl.
Jsme na této planetě mimozemšťané? Přicestovalo lidstvo na Zemi ve vesmírných lodích?
Přesně toto tvrdí přední americký enviromentalista Ellis Silver, který k této provokativní teorii, že lidský domov není na této planetě, shromáždil mnoho pádných vědeckých argumentů.
Silver je přesvědčen, že s největší pravděpodobností pocházíme z planety s nízkou gravitací.
Proč nejíme syrové maso
Předpokládá se, že lidé jsou nejdokonaleji vyvinutým živočišným druhem planety, přesto jsme pro život na ní překvapivě špatně vybaveni. „Země lidským životním potřebám docela vyhovuje – ale není pro ně ideální,“ popisuje Ellis Silver.
Škodí nám sluneční záření, nechutná nám syrová potrava běžně se vyskytující v přírodě. „Země přibližně splňuje naše požadavky jako živočišného druhu, ale pravděpodobně ne až tak dobře, jak si ten, kdo nás sem přivedl, zpočátku myslel,“ dodává.
Nepřátelské prostředí planety Země
Všechna zvířata na Zemi se podle Ellise Silvera mohou bez problémů vyhřívat na Slunci, jak dlouho se jim jen chce – klidně celé dny. A člověk? Stačí pár hodin na sluníčku a skončí spálený, možná i s vážnými následky na kůži.
Podobně se nemůžeme podívat přímo do Slunce, aniž by nás tento pohled bolestivě neoslnil. Zvířata s tím přitom nemají větší potíže.
Na jakou gravitací je člověk zvyklý?
Naše vzpřímená páteř se potýká s tolika problémy, že to skoro vypadá, jako by náš druh vznikl na planetě s výrazně nižší gravitací. Podivná je podle Ellise Silvera i skutečnost, jak velké máme hlavy v poměru k tělu, a to obzvláště v dětském věku.
Způsobují poměrně zásadní problémy při porodu – a to takové, že až do 20. století byla smrt při porodu vůbec nejčastější příčinou ženského úmrtí. Opravdu by příroda vytvořila takto neefektivní mechanismus?
Odkud se vzaly naše mimozemské geny
Dalším Silverovým argumentem je počet chromozomů, který my lidé máme – ten se také liší od ostatních tvorů na Zemi.
Upozorňuje i na fakt, že přes sebevětší snahu paleontologů se dodnes nepodařilo najít „chybějící článek“ – tedy přechodný druh mezi pravěkými opicemi a dnešním člověkem.
„Výzkum vědců zabývajících se mimozemskou tématikou předpokládá, že v lidské DNA se nacházejí geny více než 20 mimozemských civilizací,“ uvádí dále Ellis Silver.
Tito vědci podle něj navazují na práci britského molekulárního biologa a nositele Nobelovy ceny Francise Cricka (1916-2004).
Najděte alespoň jednoho zdravého člověka!
Lidská rasa má podle závěrů těchto vědců některé zvláštní znaky, které zcela jistě nepocházejí z tohoto světa. Naše tělo proto nemůže ve stávajících pozemských podmínkách fungovat bezchybně. „Na celé Zemi neexistuje jediný stoprocentně zdravý člověk.
Všichni jsme chronicky nemocní,“ tvrdí Ellis Silver. „Pokud dokážete najít aspoň jednoho člověka, který je na 100 % fit, zdravý a netrpí vůbec žádnými potížemi nebo postižením, budu nanejvýš překvapen – já sám jsem nikoho takového nenašel,“ dodává Silver.
Proč netrvá den 25 hodin?
Vědci zabývající se výzkumem spánku potvrdili, že mnoho našich problémů pramení z nastavení vnitřních tělesných hodin lidského těla na den trvající 25 hodin. Jenže pozemský den trvá pouze 24 hodin.
A neplatí to jen pro nedávnou minulost, tyto faktory lze vystopovat až k počátku lidstva na Zemi. Na tom se shodují i biologové, ti však nesdílejí Silverovu tezi, že jsme se vyvinuli na planetě, kde den trvá o hodinu déle než na Zemi.
Proč je ráj na nebesích
Oporu hledá Ellis Silver i v lidské psychice. Překvapivě mnoho lidí podle něj cítí, že „sem nepatří“. Pocit nepatřičnosti, výjimečnosti a toho, že jsme „jiní“, spojuje podle něj všechny civilizace.
Silver se domnívá, že tento pocit odrážejí i všechna náboženství a dokonce i představa o posmrtném životě: v drtivé většině kultur se člověk po smrti vrací do nebe nebo do ráje, tedy vzhůru směrem k nekonečnému vesmíru.
Vězeňská planeta pro agresivní humanoidy
Lidé podle Ellise Silvera přiletěli z hvězdného systému Alfa Centauri, který je naší sluneční soustavě nejblíže. Vědec věří, že dnešní člověk se na Zemi dostal až někdy mezi 200 000–60 000 roky.
Popisuje Zemi jako vězeňskou planetu, kde jsou přirozeně agresivní druhy, jako jsme my, odsouzeny žít, dokud se nenaučí správnému chování. A pokud jsme sem nepřiletěli ve vesmírných lodích, nabízí Ellis Silver ještě jednu hypotézu:
v tom případě zde museli být naši dávní předkové zkříženi s jinými mimozemskými druhy, a tak vznikl moderní člověk.