Nadšenci sbírající různé tématické předměty a mapující tak historii konkrétních oborů, to není žádná novinka. Rodící se muzea se stávají příležitostí pro vědce dopátrat se nečekaných souvislostí. Kdy kde ale vzniklo to nejstarší muzeum na světě?
Zdá se, že prvenství drží Velká Británie. Sbírka kovových artefaktů, objevená v roce 2013 v hrabství Wiltshire v obci Tisbury asi 60 kilometrů severozápadně od anglického Southamptonu.
Napovídá, že nejstarší známé muzeum na světě mohlo vzniknout asi kolem roku 680 př. n. l., nebo dokonce i dřív.
Komunitní sbírky
„Obsahuje 114 bronzových zbraní, nástrojů a ozdob, předměty byly pravděpodobně uloženy na počátku doby železné, nebo na konci 7. století př. n. l.,“ míní britský archeolog Don Boughton.
Na první pohled se může zdát, že šlo o vzorkovou sadu jakéhosi kováře nebo o soukromou sbírku jednotlivce, ale protože se na různých místech Velké Británie našly podobné soubory předmětů, Boughton se domnívá, že tvořily jakási „komunitní muzea.“ Těžko ale říci, je můžeme označit jako opravdová muzea v dnešním smyslu tohoto slova.
I když o počátky muzejnictví nepochybně šlo. Ta totiž nejsou jenom souborem vzorků, ale vědeckou institucí.
Kandidátů na nejstarší muzeum je více, záleží na tom, zda hovoříme o rozsáhlé uzavřené sbírce, kam většina lidí nemá přístup, nebo souborům, které si může veřejnost kdykoliv prohlédnout už od jejich vzniku.
Za historií do Říma a Londýna
Pokud se otázku prvního muzea podíváme touto optikou, dalším kandidátem je Kapitolské muzeum v Římě, pocházející z mnohem pozdější doby.
O jeho vznik se zasloužil papež Sixtus IV. v roce 1471. Další ze Svatých otců, tentokrát Julius II. zakládá roku 1506 Vatikánská muzea. Nyní opět zavítáme do Británie, tentokrát zhruba 50 mil od Londýna.
Tam v roce 1677 věnuje jistý obchodník Elias Ashmole Oxfordské univerzitě sbírku svých podivností a rozmanitých pokladů. Dnes soustřeďuje umělecké a archeologické předměty.
V Londýně bylo v roce 1753 založeno zřejmě skutečně nejstarší muzeum přístupné veřejnosti, které nepatřilo spolkům nebo institucím a jeho zrod odhlasoval parlament. Díky práci řady odborníků dnes Britské muzeum mapuje 2 000 000 let historie lidstva.
Do doby o 20 let pozdější se potom píší počátky Charlestonského muzea v USA, tedy prvního muzea v Americe.