Vampýři vzbuzovali v lidech hrůzu. Na našem území v Čelákovicích se přitom skrývá zřejmě nejznámější pohřebiště vampýrů na světě. Jejich pohřby byly velmi specifické, například s otočenou lebkou nebo svázanýma rukama.
„Už čtvrtým rokem zkoumáme impozantní pohřebiště, které nemá v České republice obdoby,“ informoval Petr Čech, vedoucí výzkumu Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Na zřejmě nejrozsáhlejším středověkém pohřebišti u nás u Mariánských Radčic na Mostecku vědci zatím odkryli asi 500 hrobů.
Kromě dospělých se zde nacházejí i děti a nechybí dokonce ani stopy vampirismu. „Pokud lidé věřili, že je dotyčný upír, měl lebku otočenou tak, že čelist směřovala vzhůru. Nebo ležela celá lebka mezi koleny, případně se hrob zatěžoval kameny,“ líčí Čech.
Nejde ale jenom o kosti, v hrobech se nachází i esovité záušnice, kterými se pyšnily slovanské ženy v 10.–13. století.
Nálezy vampýrů
Ve městě Minster Southwell v britském hrabství Nottinghamshire vědci v roce 1959 našli upíří pohřeb. Datovali ho do období 550–700 n. l. Ovšem podle odborníků se lidé upírů báli ještě mnohem déle.
V Southwellu pohřbili posledního člověka jako vampýra v roce 1822. Nejznámější čeští vampýři pocházejí z Čelákovic. V létě roku 1966 je na svém pozemku vykopal František Zmek.
Následná analýza kostí ukázala, že jedenáct hrobů skrývá celkem 14 lidských ostatků z 10. nebo z 1. poloviny 11. století. Muži mají oddělené lebky, někteří i svázané ruce.
Krev se řinula z úst
Hromadný hrob v italských Benátkách, objevený v roce 2009, skrýval ženu pohřbenou v 16. století jako upírku. Oběť zemřela na mor a pozůstalí jí propíchli ústa kamenným kolíkem. Lidé tehdy věřili, že zákeřnou nemoc šíří ženy-upírky.
Podobné pověsti podporovala i krev, která se umírajícím na mor řinula z úst. Lidské ostatky v roce 2014 objevili archeologové u města Kamień Pomorski na severozápadě Polska. Lebka měla vylámané zuby, kámen v čelistech a svázané nohy.
Prokazatelně šlo o upírský pohřeb z 16. století. O rok dříve objevili čtyři podobné mrtvoly ze stejné doby v polské Gliwici.
Bulharovi vytrhali zuby
Objev 700 let staré kostry v Bulharsku z roku 2012 ukazuje, že strach z upírů je ještě starší než hrabě Drákula. Pohřbeného upíra nalezli u zřícenin kostela v černomořském městě Sozopolu.
Mrtvého bodli pozůstalí do hrudníku železnou tyčí, kterou pak uložili do hrobu vedle těla, a vytrhali mu zuby. Tato opatření měla zabránit obživnutí zemřelého a jeho přeměně v upíra.
„V tisících starých hrobů byly nalezeny svázané kostry pohřbené tváří k zemi s useknutou hlavou, osvědčeným způsobem, jak zabránit putování mrtvol,“ míní americký historik Mark Jenkins Collins ve své knize o upírech.