Domů     Cosa Nostra: Když mafie odpálí kus dálnice
Cosa Nostra: Když mafie odpálí kus dálnice
23.5.2023

V roce 1992 dochází na Sicílii k demonstrativnímu atentátu, jenž má na svědomí zdejší mafie Cosa Nostra. Útok míří na prokurátora Giovanniho Falconeho, který vede rozsáhlé stíhání gangsterů, díky čemuž je zdejšímu podsvětí trnem v oku. Bombový útok na něj se mění v hromadný masakr.

Abychom však lépe pochopili Falconeho příběh, je třeba se přenést na slunnou Sicílii na přelomu 70. a 80. let 20. století. To je období, kdy spolu převážně v Palermu válčí několik mafiánských gangů a rozdělují si teritorium.

Jen během let 1980 až 1983 dochází podle vyšetřovatelů až k 600 vraždám spáchaným mafií. Sicílie v tuto dobu rozhodně není dobrou lokalitou pro výběr dovolené a Palermo není bezpečným místem pro život.

Přesto se zde stále najdou lidé, kteří v existenci mafie nevěří a kteří si myslí, že se jen politici snaží hodit vinu za nezvládnutou situaci na někoho jiného.

Jména zavražděných

Jak se však později ukazuje, mafie má už na svědomí životy nejen svých nepřátel, ale také civilistů, a dokonce nejvyšších státních představitelů.

Generál Carlo Alberto Della Chiesa, soudce Boric Giuliani, novinář Mario Flancese nebo prezident sicilského regionu Piersanti Mattarella.

To jsou jména jen některých z těch, jejichž životy zhasly proto, že se podsvětí postavili do cesty. Situace je neúnosná. A tak je potřeba povolat nejlepší vyšetřovatele, aby se sicilskou mafií konečně zúčtovali.

Korunní svědek

Na scéně se proto objevují nejpovolanější experti na boj s organizovaným zločinem, které tehdejší Itálie zná – prokurátor Giovanni Falcone (19391992), jeho důvěrný přítel a dlouhodobý spolupracovník Paolo Borsellino (1940–1992) a další specialisté.

A daří se jim. Vůbec největším úspěchem tohoto týmu a zlomem v celém rozsáhlém vyšetřování je zatčení Tommase Buscetty (1928–2000), nejdůležitějšího představitele jednoho z mafiánských klanů.

Byl chycen na útěku až v daleké Brazílii, kde se skrýval poté, co mu znepřátelený gang vyvraždil už celou rodinu.

Falcone se svým kolegou Paolem Borselinem FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Falcone se svým kolegou Paolem Borselinem FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Falcone rozplétá zločineckou síť

Hlavní tváří těchto zátahů je právě prokurátor Giovanni Falcone, který se stává Buscettovým zpovědníkem. Buscetta cítí šanci na pomstu a rozhodne se promluvit.

Pusu si pouští na špacír jako nikdo před ním, a tak se stává prokurátor Falcone prvním představitelem státu, který může proniknout do principů fungování sicilské mafie. Dva měsíce si dává s Buscettou dostaveníčko den co den.

Zapisuje si díky tomu jména dalších a dalších zločinců. Rozplétá tak nekonečnou síť a konečně chápe, jak mafie funguje. Je zkušený vyšetřovatel a není naivní. Dobře ví, že za to může zaplatit vlastním životem.

Nechce děti, aby se nestaly sirotky

A tak má Falcone, stejně jako další státní představitelé zapojení do procesu, svou osobní ochranku. Sám je velmi opatrný, což v tomto případě nelze považovat za paranoii. Falcone nikomu neprozrazuje, kam budou mířit jeho další kroky.

Plány svých cest mění na poslední chvíli, jeho pohyb musí být neočekávaný. Rozhoduje se nemít děti, nechce mít na svědomí sirotky, a jezdí vždy v koloně tří obrněných vozů. Napjatá atmosféra, kterou cítíme ve filmech o mafii, je Falconeho životní realitou.

Největší proces všech dob

Největší proces s mafiány, jaký Sicílie pamatuje, pod taktovkou Falconeho a jeho týmu začíná 10. února 1986. A stejně jako jsou k neuvěření brutální činy asi 400 obžalovaných gangsterů, také průběh samotného soudu připomíná hollywoodský film.

Nebezpečí hrozící všem zúčastněným je enormní. Je jasné, že žádná soudní síň na světě nedisponuje takovými bezpečnostními opatřeními, jaké by si tento soud zasloužil. Sicilské úřady se tak uchylují k neuvěřitelnému rozhodnutí.

Vedle palermské věznice, kde jsou obžalovaní drženi, vzniká bunkr, který by odolal i zásahu balistické rakety. Tady se odehraje největší soudní líčení s mafiány, které tato planeta kdy viděla.

Rána do srdce mafie

Čísla, která proces doprovázejí, jsou dechberoucí. Celkem 200 soudců vynese 350 rozsudků na výkon trestu, 19 z nich je doživotních. Proces, jenž trvá skoro dva roky, sleduje 600 novinářů.

Celkově soud rozdá 2500 let odnětí svobody a procesní dokumentace čítá přes milion stránek. Cosa Nostra utržila tvrdou ránu. Falconemu i dalším představitelům spravedlnosti dochází, že se z nich v podstatě stávají živé mrtvoly. Za tohle se mafie zákonitě musí pomstít.

Tragické důsledky atentátu na Giovanniho Falconeho. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Tragické důsledky atentátu na Giovanniho Falconeho. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Osudný den

Píše se 23. květen 1992. V 17.48 přistává Falcone se svou ženou a osobní ochrankou na letišti v Palermu. Ráno tohoto dne podle svých zvyklostí mění plány, a tak nyní bude pokračovat za svou rodinou, aby si užíl trochu volna.

Jeho kolona tří obrněných vozů vyráží na cestu, která povede po dálnici A29 poblíž sicilského města Capaci. Zatím se vše stále jeví jako klidné sicilské odpoledne. Jenže Falconeho kolona je již pod dohledem gangsterů.

Gangsteři hlídkují

Giovan Battista Ferrante a Salvatore Biondino, členové Cosy Nostry, hlídkují na letišti a všímají si, že kolona míří z letiště směrem na dálnici A29. A tak kontaktují vysílačkou své parťáky Raffaela Ganciho a Antonina Gioé čekající s dálkovým odpalovačem nálože na kopci nad dálnicí, kde dojde k atentátu.

„Falconeho kolona vyjíždí směrem k vám, buďte ve střehu,“ sdělují si gangsteři. Falconeho obrněný Fiat míří rychlostí 160 kilometrů za hodinu k místu, kde je na něj nastražena past.

Gangster nad dálnicí má položený chvějící se palec na červeném tlačítku, kterým za pár sekund odpálí bezmála 500 kilogramů výbušniny. Scéně jako ve filmu Kmotr chybí už jen napínavá hudba.

Červené tlačítko je zmáčknuto

17.59, čas výbuchu. Ganci mačká tlačítko a ozývá se ohlušující rána, kterou zaznamenají i seizmografické stanice ležící 100 kilometrů daleko. Stometrový úsek dálnice v jediném okamžiku přestává existovat.

První z aut Falconeho kolony to schytá nejvíc, je odmrštěno neskutečných 60 metrů daleko, kamsi mezi olivovníky.

Všichni tři agenti sedící uvnitř jsou na místě mrtví – Antonio Montinaro, Vito Schifani a Rocco Dicillo. Ve druhém voze jede Falcone a jeho žena.

Doplácejí na to, že nejsou připoutaní, takže po nárazu do betonové zdi vyletí předním oknem z vozu ven. Falcone umírá ve věku 53 let dvě hodiny po tomto okamžiku. Jeho žena Frances Morvillo (1945–1992) ho následuje kolem 11. hodiny večerní.

Bylo jí 46 let. Posádka třetího vozu vyvázne jen se zraněními, stejně jako posádky dalších projíždějících vozů. Jako zázrakem nezemřel nikdo další.

Fragédii připomíná Falconeho památník. FOTO: BKLuis / Creative Commons / CC BY-SA .
Fragédii připomíná Falconeho památník. FOTO: BKLuis / Creative Commons / CC BY-SA .

Oslavují jeho smrt

Bossové z Cosy Nostry Falconeho smrt oslavují. Totó Riina (1930–2017), mozek celé akce a nejmocnější boss Sicílie, objednává francouzské šampaňské astronomické hodnoty a pořádá velkolepou grilovací party. Tím ale mafiánská odplata nekončí.

Pomyslné žezlo po Falconem přebírá jeho nejbližší spolupracovník a přítel Paolo Borsellino. Ve funkci však vydržel jen velmi krátce. V týdnu před svou smrtí jde ke zpovědi. „Paolo, proč nepřicházíš v neděli jako obvykle,“ ptá se ho otec.

„Víte otče, je velmi pravděpodobné, že se neděle nedožiji.“ Jeho intuice byla přesná. Byl zabit výbuchem spolu s dalšími pěti policisty. Svého přítele Falconeho přežil jen o 57 dní.

Do léta 1992 se v Itálii ještě našli lidé, kteří nevěřili tomu, že chapadla mafie jsou tak dlouhá a mocná, jak Falcone a Borsellino tvrdili.

Od dvou atentátů už se však v Itálii 90. let nenašel snad jediný člověk, který by pochyboval o tom, že Cosa Nostra je rozsáhlá síť organizovaných zločinců, kteří se nezaleknou ničeho a jsou pro dosažení svých cílů schopni kohokoli zavraždit.

Největší revoluce v historii Sicílie se neodehrála někdy v dávných dobách, ale právě v tento okamžik.

Největší revoluce v dějinách Sicílie

Hned po atentátech se na Sicílii koná řada protestů volajících po potrestání dalších gangsterů. Lidé už věří i dalším Falconeho a Borselliniho slovům o tom, že moc mafie prorostla až do politiky a soudnictví, kde mají gangsteři také své lidi.

Dva přátelé, kteří položili své životy v boji proti mafii, dosahují dalšího svého cíle –  společenské změny. Jejich vrazi jsou brzy dopadeni. V lednu 1993 je zadržen mafiánský boss Riina, který Falconeho smrt oslavoval drahým šampaňským.

Je odsouzen na doživotí. Až do roku 1999 probíhají procesy s dalšími lidmi odpovědnými za tyto vraždy. Od atentátů na největší bojovníky s organizovaným zločinem v dějinách Itálie uběhlo vloni 25 let. Sicílie ani celá Itálie na jejich odkaz nezapomínají.

Kdo někdy letěl na Sicílii, ten ví, že letiště v Palermu nese jejich jména. Na dálnici A29 v místě, kde k atentátu došlo, je v obou jízdních směrech umístěn památník se jmény obětí.

Foto: wikipedia / Creative Commons / volné dílo, BKLuis / Creative Commons / CC BY-SA .
Související články
Svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno