Domů     3 královské svatební průšvihy: Malé šaty i opilý ženich
3 královské svatební průšvihy: Malé šaty i opilý ženich
25.5.2023

Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. A věřte, že ani královské svatby se navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci takovým průšvihům nevyhnou. A platí to dnes i ve středověku.

Nevhodný polibek

Kdo: Edward II a Isabela Francouzská

Kdy: 25. ledna 1308

Anglický král Eduard II. (1284–1327) se má oženit s dvanáctiletou Isabelou Francouzskou (1295–1358). Ne že by ji miloval, nebo se mu snad líbila.

Což dá jasně najevo už během svatební ceremonie, kdy místo nevěsty v závěru obřadu políbí rytíře Pierse Gavestona (1284–1312). Ne proto, že by stál nejblíž, ale protože pro něj má slabost a rozhodně to není první polibek, který si ti dva vymění.

O tom, že Eduard II svou manželku podvádí právě s Gavestonem si špitají angličtí i francouzští holubi na střeše a naštvaná Isabela mu to nikdy neodpustí.

Její nenávist roste s každým projevem Eduardovy přízně a Gavestonovi a po něm dalšímu milenci Hugovi Despenserovi (1286–1326).

Nakonec se spojí s hrabětem Rogerem Mortimerem (1287–1330), posbírají malou armádu a 21. září 1326 s podporou anglické šlechty, která má Eduarda II také plné zuby, svého manžela sesadí, uvězní a krátce poté, ho nechá zabít.

Tím, že mu nechá vrazit rozžhavenou tyč do konečníku, čímž dá jasně najevo, co si o něm myslí.

Edward II je sice hlava pomazaná a korunovaná, ale ani on se nevyhne svatebnímu trapasu. (Britská knihovna volné dílo, commons.wikimedia)
Edward II je sice hlava pomazaná a korunovaná, ale ani on se nevyhne svatebnímu trapasu. (Britská knihovna volné dílo, commons.wikimedia)

Příliš malé šaty

Kdo: Ludvík XVI a Marie Antoinetta

Kdy: 16. května 1770

Marie Antoinetta (1755–1793) má 14 let, když ji ambiciózní matka Marie Terezie (1717–1780) vyexpeduje z Vídně, aby se provdala za budoucího francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793).

Chystá se sice svatba veliká, pozváno je na 6000 hostů, ale její šaty jsou ušity dlouho předtím, než dorazí. Jsou nádherné, pokryté stříbrem a diamanty takže když si je zkouší v síni plné zrcadel to jiskří až zrak přechází. Má to však háček. Živůtek.

Švadlena totiž špatně odhadla míry a šaty jsou moc malé.

Na rozsáhlé předělávky, jaké by si jejich zvětšení vyžádalo, není čas, a tak musí Marie k oltáři vyrazit v šatech, které přes veškerou snahu nelze vzadu dopnout a přes veškeré maskování odhalují korzet i část zad.

Což v době, kdy je skandálem veřejně odhalit kotníček, svatební hosty šokuje a způsobí skandál, o kterém se mluví ještě dlouho. O čem se ovšem nemluví, i když se leccos šušká, je, že ze svatební noci nic nebylo.

Novomanžel, který je známý svým nezřízeným apetitem, se totiž přecpal k prasknutí a zcela vyčerpán celou noc spal jako špalek.

Svatební šaty Marie Antoinetty jsou sice krásné tak, že zrak přechází, ale zase nepřechází tak, aby nebylo vidět, že jsou nevěstě poněkud těsné. (Joseph Hauzinger, Volné dílo, commons.wikimedia)
Svatební šaty Marie Antoinetty jsou sice krásné tak, že zrak přechází, ale zase nepřechází tak, aby nebylo vidět, že jsou nevěstě poněkud těsné. (Joseph Hauzinger, Volné dílo, commons.wikimedia)

Opilý ženich

Kdo: Jiří IV a Karolina Brunšvická

Kdy: 8. dubna 1795

Manželství krále Jiřího IV (1762–1830) se sestřenicí Karolinou Brunšvickou (1768–1821) je katastrofa. Včetně svatby. Ani jeden toho druhého totiž nechce.

Jiří se jako mladík zamiloval do katoličky Marie Anne Fitzherbertové (1756–1837), která je nejen o šest let starší, ale navíc dvojnásobná vdova.

Přesto ji miluje tak moc, že se s ní, navzdory otcovu nesouhlasu a zákonu, který mu takový sňatek zapovídá, 15. prosince 1785 ožení. Samozřejmě tajně, a přesto, že je sňatek podle zákona neplatný. Navíc jako král naseká spoustu dluhů, které je nutno splatit.

A tak mu naplánují svatbu a vyberou nevěstu. Nepříliš pohlednou sestřenici Karolinu. Ti dva se od prvního okamžiku nenávidí. A jak se svatba blíží, Jiří stále častěji říká: „Není mi dobře. Podej mi sklenku brandy!“ Během svatebního obřadu v paláci sv.

Jakuba je tak opilý, že nedokáže stát na nohou a musejí ho podpírat.

Kdykoli Karolinu vidí, neodpustí si jedovatou poznámku, kdy o ní mluví zásadně jako o „šeredné špindíře, která ani není panna.“ Ona mu však, pokud jde o nelichotivé názory, nezůstává nic dlužna. Tahle svatba je zkrátka průšvih a totéž platí o celém jejich manželství.

Karolina jí vyvoleného Jiřího IV nechce, ostatně on ji také ne, není tedy divu že je její ženich během obřadu zpitý do němoty. (James Lonsdale, Volné dílo, commons.wikimedia)
Karolina jí vyvoleného Jiřího IV nechce, ostatně on ji také ne, není tedy divu že je její ženich během obřadu zpitý do němoty. (James Lonsdale, Volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (De Hans Eworth, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
reklama
věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale