Cibulák je oblíbeným porcelánem. Nejedna rodina se pyšní celou sadou určenou většinou pro sváteční stolování. Jeho pravlastí je Čína a s cibulí nemá vůbec nic společného…
Číňané si hlídali výrobu porcelánu, jenž se začíná poprvé objevovat v období cca 1300 př. n. l. Ten nejstarší byl podle archeologických vykopávek šedozelený a je určen pro majetné vrstvy.
Bílý s kobaltově modrými vzory se objevuje mnohem později, až ve 14. století. Ačkoli se Evropané ve středověku snažili vyzvědět recept na výrobu porcelánu nebo ho alespoň napodobovat, moc se jim to nedařilo.
Inspirace od Číňanů
Větší úspěchy zaznamenávají až 16. a 17. století, tehdy se sbírání čínského porcelánu stává módou na evropských panovnických dvorech. Dobře známý cibulový vzor ostatně vychází z původního čínského chryzantémového dekoru.
První cibulový porcelán začíná podle inspirace čínským vzorem vyrábět v roce 1739 továrna v saské Míšni. Díky obrovské oblibě ho brzy kopíruje přes 60 výrobců.
Německý nejvyšší soud proto v roce 1926 prohlašuje, že Meissener Zwiebelmuster (Míšeňský cibulový porcelán) je veřejným statkem. Název zwiebel (německy cibule) ale vzniká omylem, když výrobci mylně považují čínské zobrazení granátového jablka za cibuli.
Pravý obsahuje malované vzory
Známá česká porcelánka v Dubí posílá na trh svůj první cibulák v roce 1885 a od začátku používá ochrannou značku. Právě podle ní se dá určit stáří a pravost jednotlivých kousků.
První známkou pravosti se stává nápis Meissen umístěný v oválu a pod ním obrys obrácené pěticípé hvězdy. V roce 1913 ji střídá trojcípá korunka. Ta je od roku 1940 až dodnes hlavním motivem. V průběhu historie firmy se ale používalo 19 variant značky.
Pravý cibulák má vzory malované (později i tištěné) a pod glazurou, která se následně vypaluje.