Nejspíše jste se s tím už někdy setkali. „Máš u mě vroubek,“ pohrozil vám kdosi. Co pod tím podivným slovním spojením máte vlastně představit?
Prozrazují nám to dávné archeologické nálezy. Vykopávky v centru německého města Wittenberg (asi 100 km jihozápadně od Berlína) v roce 2011 přinesly 453 let starou vrubovou hůl.
Tenkrát ještě nebylo psané účetnictví samozřejmostí a k záznamu dluhů se proto používaly dřevěné hůlky. Dlužní úpis zkrátka měl podobu větve.
Dvě poloviny
Co zářez, to jedna položka (dodnes se v účetnictví používá termín na vrub, má dáti). Po dokončení zápisu obě smluvní strany klacík společně rozštíply. První polovinu dostal věřitel, druhou dlužník.
Při splacení se k sobě obě půlky přiložily a hned bylo jasné, jestli se jeden z nich nepokoušel dluh smazat, nebo naopak zvýšit.
Majitele neobjevili
Na hůlce objevené před 12 lety je 23 zářezů, rok 1558 a jméno. Přestože ve wittenberském městském archivu mají daňové seznamy už od 14. století, historikové majitele hůlky zatím nenašli.
„Tak zachovalá vrubová hůl je v Evropě velmi vzácným nálezem,“ poznamenal archeolog Andreas Hille ze Zemského muzea v Halle.