Domů     Mýty versus realita: Stal se opravdový hrabě d´Artagnan pravou rukou kardinála Mazarina?
Mýty versus realita: Stal se opravdový hrabě d´Artagnan pravou rukou kardinála Mazarina?

Francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší (1802–1870) se ve svém románu Tři mušketýři inspiruje osobou Charlese de Batze-Castlemora, francouzského hraběte d´Artagnana (1611–1673). Skutečný život jeho hrdiny ale vypadal o poznání jinak.

„Jeho Eminence (kardinál) pana de Tréville požádala, zda by mu dal dva mušketýry, kteří by byli šlechtici a neměli nic než plášť a meč, neboť by mu tak byli za vše zavázáni,“ Dumas, jak se Charles dostal do blízkosti kardinála.

Velitel mušketýrů Jean Armand du Peyrer de Tréville (1598–1672) prý vybral d´Artagnana a Besmauxe.

Charlese mohl doporučit Julesi Mazarinovi (1602–1661) doporučit hrabě de Guiche, pod jehož velením v roce 1646 sloužil ve Flandrách. Nemohl to být Tréville, protože Mazarin ho nenáviděl.

 Gazette de France 30. června 1646 oznamuje, že „pan d´Artagnan, jeden ze šlechticů Jeho Eminence,“ přijel z Flander ke dvoru, aby pověděl o úspěchu královského vojska. Tehdy už je Mazarinovým důvěrníkem, jinak by se mu nedostalo cti mluvit s ním osobně.

D'Artagnanova socha v nizozemském Maastrichtském městském parku. Sander Spek/Creative Commons/Public domain
D’Artagnanova socha v nizozemském Maastrichtském městském parku. Sander Spek/Creative Commons/Public domain

Vojáky poštve proti sobě

Dostáváme se k mušketýrům po dvaceti letech. Děj se odehrává v období 1648–1649. Tehdy propuká povstání Fronda (1648–1653; ze slova fronde, praky, kterým davy nespokojenců střílely do kardinálových oken).

„D´Artagnan a Besmaux si stýskali, že po celý život sloužili Jeho Eminenci, aniž se jakkoli povznesli. … nejednou netušili, kde vzít měďák na večeři…,“ lituje je Courtilz. Ve skutečnosti Mazarin není nevděčník. Ví, že Charlesovi může svěřit důvěrné úkoly.

Ten stráví dobu Frondy, kdy Mazarinovi hoří v Paříži půda pod nohama a musí utéct, jako posel v koňském sedle.

Kardinálovi přináší zprávy a on na oplátku 23. dubna 1651 posílá ze svého exilu na zámku Brühl v Severním Porýní-Vestfálsku příteli list, v němž se zmiňuje:

„Královna ve mně před časem vzbudila naději, že obdržím poručnictví v gardách pro pana d´Artagnana…“ Na hodnost poručíka si ale Charles počká až do jara 1652. A vojáky naštve, když vyjde najevo, že je Mazarinovým člověkem. Raději se vrací zpátky ke kardinálovi.

Kardinál Mazarin žádal o mušketýry do svých služeb. FOTO: Pierre Louis Bouchart/Creative Commons/Public domain
Kardinál Mazarin žádal o mušketýry do svých služeb. FOTO: Pierre Louis Bouchart/Creative Commons/Public domain

Žárlivá manželka

Romány líčí d´Artagnana jako galantního milovníka. Jeho první láskou se stane královina komorná Constancie Bonacieuxová, podlehne i zákeřné intrikánce mylady de Winter. O jeho milostných pletkách ale neexistují věrohodné zprávy.

Víme ale, že se 3. dubna 1659 oženil s vdovou Charlottou-Annou de Chanlecy (1624–1683). Konzervátor francouzské Bibliothéque royale Eugéne d´Auriac (1815–1891) vypravuje o jejich manželství:

„Ke své ženě se vždy choval dobře, pozorně a s klidem…Taková mírnost se jí ale jevila jako lhostejnost… Klid zaměňovala za nezájem, z d´Artagnanovy nepřítomnosti se rodila nová žárlivost. Uchýlila se tedy k slzám, pak přišly na řadu hádky…“

Ludvík XIV. Pověřil hraběte choulostivým úkolem. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain
Ludvík XIV. Pověřil hraběte choulostivým úkolem. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain

Dlouhá cesta k povýšení

„Po celých deset let jsem vojínem Vašeho Veličenstva, ničím jiným, a povoláváte-li mě k sobě, neměním pána, jenom posádku,“ skládá d´ Artagnan hold Ludvíkovi XIV. „Ale změníte-li teď posádku, dostane se vám, věřte mi, povýšení, jehož jste hoden,“ odpovídá dojatě král.

Cesta hraběte k povýšením je klikatá. V roce 1653 si kupuje dvorský úřad správce královské voliéry. Brzy ho ale prodává, zadluží se a za 80 000 livrů (roční nájem domku v Paříži tehdy stál asi 540 livrů) si kupuje hodnost kapitána Francouzských gard.

K mušketýrům se vrací až 26. května 1658. Gazette de France tehdy uvádí, že „pan d´Artagnan, bývalý kapitán v pluku Francouzských gard, složil do jeho (králových) rukou slib věrnosti a obdržel hodnost poručíka v kompanii Mušketýrů.“

Nicholas Fouquet zpronevěřil státní peníze a bude zatčen. FOTO: Charles Le Brun/Creative Commons/Public domain
Nicholas Fouquet zpronevěřil státní peníze a bude zatčen. FOTO: Charles Le Brun/Creative Commons/Public domain

Žalářníkem pana ministra

Tři mušketýři ještě po deseti letech spadají do časů 1660–1673. „…část rozmluvy, tak bystře a inteligentně vedené ze strany Fouquetovy, vzbudila v králi větší vážnost k povaze tohoto muže a jeho schopnosti coby ministra,“ tvrdí Dumas.

Král ale nakonec ztratí ve Fouqueta důvěru a nechá ho zavřít, přestože on údajně odhalí spiknutí, které má panovníka svrhnout a usadit na trůn jeho bratra Filipa. Ludvík XIV. pověří d´Artagnana choulostivým úkolem:

zatknout ministra Nicholase Fouqueta (1615–1680), protože tenhle intrikán si plete státní kasu se svou vlastní.

Akce proběhne v Nantes 5. září 1661. Panovník Charlesovi nařídí, aby na Fouqueta ve vězení (nejprve v západofrancouzském Angers, později ve Vincennes jihovýchodně od Paříže a v Bastile) dohlížel.

Nevděčné úlohy žalářníka se zbaví až po vynesení rozsudku nad Nicholasem 13. prosince 1664.

Král lituje jeho smrti

V závěru románu umírá d´Artagnan v bojích u Maastrichtu. V okamžiku, kdy dostane od krále povýšení na maršála, nemine ho nepřátelská dělová koule. Ve skutečnosti se po boku mušketýrů, od 22. ledna 1667 jako jejich kapitánporučík, se účastní dalších bojů.

Osudným se mu stane obléhání Maastrichtu, když Ludvík XIV. chce obsadit Nizozemí. „Počet ran z mušket byl tak velký, že ani kroupy nedopadají natolik hustě…,“ informují dobové noviny Le Mercure galant. Jedna z kulek si to namíří d´Artagnanovi do krku.

Krále zpráva o jeho smrti 25. června 1673 zaskočí. Gazette de France přináší 1. července 1673 oznámení:

„Ludvík XIV., okamžitě informovaný o d´Artagnanově smrti, dal najevo, že jej zpráva citelně zasáhla, to skrze důvěru, kterou v něho Jeho Veličenstvo chovalo.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: John Seb Barber/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla