Město Pompeje sice bylo objeveno už v roce 1748, ale stále v sobě skrývá nějaká tajemství.
V jeho dosud málo probádané části se nachází dům, který byl předběžně prozkoumán už v 19. století, až v roce 2019 z něj však archeologové odstranili všechnu sopečnou strusku.
Zjistili přitom, že se zde nachází místnost s domácím oltářem, takzvané lalárium. Jde o největší domácí oltář ve městě a jeho stěny zdobí malované výjevy ze zahrady. Oltář střeží dva hadi, jejichž úkolem bylo držet zlo daleko od domu.
Po stranách se nacházejí obrazy lárů, tedy římských ochranných bohů. Na dalších výjevech jsou znázorněni například páv, poletující ptáci nebo šelma, která honí divočáka.
Dostavěno před výbuchem
Síť vodovodních odtokových tunelů v italských Pompejích vznikala na tři etapy. První postavili Samnité, předchůdci Římanů, na přelomu 3. a 2. století př. n. l.
Do další práce se pustili v 1. století př. n. l. už samotní Římané.
K dostavění poslední části došlo až krátce před výbuchem sopky Vesuvu roku 79 n. l. V roce 2018 zde proběhl průzkum, který ukázal, že ani nánosy sopečného popela odtokové systémy nijak nepoškodily. Prohledán byl úsek dlouhý asi 457 metrů a další stejně dlouhý byl analyzován.
Tunely na odvod vody
Vstupy do tunelů se nacházejí poblíž pompejského fóra.
„Vzhledem k tomu, že nyní řešíme potíže s odtokem vody během povodní, opět se je chystáme používat,“ popsal v roce 2020 úmysly výzkumníků generální ředitel archeologického parku Pompeje Massimo Osanna.