Domů     Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
18.3.2023

Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou? Asi jako mezi černou a bílou nebo dnem a nocí. Milion rozdílů vidíme hned na první pohled. A co teprve na ty další…

Zatímco ženy mluví, muži mlčí. Když muži otevírají okna a svlékají svetry, ženy se třesou zimou. V podobných odlišnostech můžeme pokračovat donekonečna. Některé dobře známe, jiné jsou možná překvapením.

Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.

Neúnavná oční víčka

Rozdíl: ženy mrkají dvakrát více

Jen co ráno otevřeme oči, naše víčka čeká pořádná šichta – celý den mrkání! Při běžných činnostech to nevnímáme, protože jedno mrknutí trvá asi jen desetinu sekundy, ovšem každou minutu se oči průměrného muže stihnou zavřít zhruba 10x.

A kdybychom počítali mrkání ženám? Pak to bude dvakrát tolik!

Zajímavý rozdíl už potvrdilo několik výzkumů, proč tomu tak je, ale jasné není. Možná za větší mrštnost víček může hormon estrogen. Což by ostatně souviselo i s tím, že vůbec nejvyšší počty mrknutí jsou naměřeny u žen užívajících antikoncepci.

Může to být ale i psychikou. Zatímco muži bývají vyrovnanější a sebevědomější, ženy jsou častěji nervózní, ostražité a do větších detailů pozorují okolí. A člověk, který je v klidu, mrká prokazatelně méně často než ten ve stresu a v napětí.

Důležité je v každém případě to, že vůbec mrkáme – rohovka si tak udržuje dostatečnou vlhkost a je zásobena kyslíkem.

Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.
Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.

Kdo je větší pracant?

Rozdíl: muži se více potí

Představte si práci, kterou dělá žena a muž zároveň. Přestože oba začnou ve stejnou chvíli a dělají naprosto totožné věci, po půl hodině už je tu rozdíl – zatímco žena vypadá na první pohled pořád stejně, muž už má celé propocené tričko!

A není to jen zdání, během vědeckých výzkumů se opakovaně potvrdí, že muži se nejen začnou potit dříve, ale produkují při stejné činnosti přibližně dvakrát více potu než ženy. Teče jim hlavně po čele, po zádech, hrudníku a předloktí.

Že se tedy ženy mají, když se jich to netýká? Paradoxně jim není co závidět, protože více potu u mužů především znamená, že jejich tělo pracuje efektivněji a při práci si lépe udržuje stálou tělesnou teplotu (pocením se zchladí).

Jiná teorie to vysvětluje tím, že zpravidla větší povrch těla u mužů potřebuje na regulaci teploty i více potu. Částečně je za vydatné pocení zodpovědný mužský hormon testosteron.

Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.
Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.

Zápas se sluncem

Rozdíl: muži mají častěji rakovinu kůže

Dlouhodobé statistiky mluví jasně. Zhoubnými kožními nádory trpí více mužů než žen! A z těch, co už jsou nemocní, muži také dvakrát častěji rakovině kůže podlehnou. Čím to může být?

Do jisté míry hraje roli fakt, že muži zkrátka svému tělu nevěnují takovou péči. Ženy se hýčkají nejrůznější kosmetikou a také jsou důslednější v používání opalovacích krémů.

A protože jsou si toho vědomí i výrobci, mnoho produktů je navíc přizpůsobeno potřebám ženské pokožky.

Muži mají trochu odlišné složení a opalovací krém tak pro ně může být méně účinný. Také se oproti ženám méně prohlížejí, a proto přijdou často k lékaři už v pokročilejším stádiu nemoci.

Rozdíl je i v tom, kde se kožní nádory nejčastěji vyskytují. U mužů je to na na zádech, protože se v létě rádi svlékají do půl těla, u žen na nohou, kvůli oblibě krátkých šortek a sukní.

Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Neříkám pravdu, protože…

Rozdíl: muži lžou z jiného důvodu než ženy

Kdo je pravdomluvný a kdo je lhář? Obě pohlaví velmi dobře ovládají obojí, rozdíl je tentokrát v něčem jiném – důvodu, proč někdy místo pravdy volíme raději lež!

Rakouský psycholog a specialista na lež Peter Stignitz se například domnívá, že muži lžou častěji pro svůj vlastní prospěch, aby v očích ostatních vypadali lépe.

Ženy zase proto, aby (ač falešně) polichotily někomu jinému.„Dovolenou trávím nejraději sportem,“ tvrdí s oblibou muž, přestože každou volnou chvíli nejraději hraje hry na počítači „Opravdu ti to moc sluší,“ přísahá žena kolegyni, zatímco se tetelí blahem, že sama vypadá určitě lépe…

Všechno dle Stignitze souvisí s evolucí – dobou, kdy bylo největším úkolem najít partnera či partnerku k pokračování rodu. Zatímco muži potřebují image atraktivního ploditele, ženy se snaží odehnat případné sokyně.

Oběti přírody

Rozdíl: do mužů častěji uhodí blesk

Bojíte se chodit v bouřce venku? Vlastně není proč – riziko, že do vás uhodí blesk, je dle odhadů menší než jedna ku milionu. Pokud tedy nejste zrovna mužem. Pak je opatrnost na místě, protože muže tato raritní nehoda postihuje oproti ženám 4x častěji!

Když američtí vědci porovnávají data z Národního úřadu pro oceán a atmosféru, zjistí, že v USA mezi lety 2006 až 2015 blesk zabil 352 osob. V 79 % případech šlo o muže!

Blesk samozřejmě nepozná, do koho se zrovna trefuje, ovšem právě muži častěji i během bouřky setrvávají v různých venkovních aktivitách. Jako by se nechumelilo…

Více než 90 % obětí blesků jsou rybáři či lidé provozující nějaký outdoorový sport. Nebo ti, kteří drží či přenášejí různé vysoké předměty, snadno fungující jako bleskosvod. To vše jsou to spíš muži, nehledě na to, že ženy už s prvním hřměním dávno utekly.

Hladina ženských pohlavních hormonů jim obecně dodává permanentní pocit nejistoty a lepší smysl vycítit nebezpečí.

Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.

Mlsné sběračky

Rozdíl: ženy mají lepší chuť a čich

To je to samé jídlo jako včera?“ ptá se muž. „Kdepak, úplně něco jiného,“ odvětí žena. „Vždyť to ale chutná stejně!“ stojí si za svým nechápavý strávník a možná právem.

Mužský jazyk má totiž méně chuťových pohárků než ženský a vnímá tedy i méně druhů chutí.

Rozdílné chuťové schopnosti mužů a žen studuje již desítky let americká experimentální psycholožka Linda Bartoshuková (*1938) a v roce 1991 si všimne toho, že u obou pohlaví se objevují nadprůměrně vybavení jedinci.

Ti vnímají chuť mnohem citlivěji než ostatní a vědkyně je nazve „superochutnávači“. Další výzkum ukáže, že mezi superochutnávače patří 15 % mužů, ale 35 % žen!

Proč jsou ženy v chuti „lepší“? Vědci to opět vysvětlují nejčastěji evolucí. Ženy v pravěku hlavně sbíraly plody, proto je musely nejprve otestovat, aby se celá rodina neotrávila. Nejen chutí, ale i čichem, v němž ženy také vedou na plné čáře.

Vědci z Rio de Janeira dokonce přijdou na to, že ženy mají v části mozku zodpovědné za zpracování čichových vjemů o 43 % více neuronů. Hlavním úkolem mužů bylo od pradávna předat své geny. Na pachu partnerky už tak nezáleží.

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina