Závody formule 1 jsou nejsledovanějším a nejprestižnějším motorsportem. Nabízí adrenalin, složité zákulisí a osobnosti, které si v ničem nezadají s filmovými hvězdami. Tou vůbec největší je německý závodník Michael Schumacher.
Statisticky nejúspěšnější pilot v historii tohoto sportu. Po ukončení kariéry ho ale potká zlý osud. V jakém stavu je nyní?
K pultu plnému mikrofonů usedají tři doktoři a dvojice v oblecích a kravatách. Všichni se tváří vážně a svět ví proč.
Na této tiskové konferenci konající se 30. prosince 2013 se má veřejnost dozvědět podrobnosti o den staré nehodě slavného závodního jezdce Michaela Schumachera (*1969). A zprávy, které lékaři podávají, nejsou vůbec dobré.
Slavný závodník utrpěl vážné poranění hlavy a nachází se v bezvědomí a v kritickém stavu. Vše se stalo při lyžování, konkrétně při sjíždění neupraveného svahu v Méribelu ve francouzských Alpách.
Při prudkém nárazu do skály nepomohla ani lyžařská helma, kterou měl závodník na hlavě, ani rychlá pomoc záchranářů a včasný přílet vrtulníku. Po tomto oznámení jsou fanoušci formule 1 po celém světě zaražení.
Lékaři informují o náročné operaci, po které se stav pacienta stabilizoval, zároveň je však z jejich vyjadřování zřejmé, jak vážná situace je.
Závodníkem odmala
V dalších dnech a týdnech se svět neustále ptá na aktuální stav sportovce. Souběžně s tím se vyrojí spousta informací o tom, jak k celé nehodě došlo, a v médiích běží shrnutí dosavadní kariéry i osobního života závodníka.
A že jde skutečně o neuvěřitelný a pestrý život! Vše začíná v lednu 1969 v německém městě Hürth, kde malý Michael přichází na svět. K rachotu motorů si vytváří vztah už odmalička.
Jeho matka Elisabeth totiž provozuje kavárnu u motokárové trati Kerpen-Horrem, jeho otec se tam dokonce stává správcem a zařizuje pro svého syna členství.
První Schumacherova motokára je vyrobená z dílů šlapacího autíčka, motoru z malého mopedu a s nádrží v podobě plechovky. Do prvního závodu nastupuje malý závodník v pěti letech a hned vyhrává. Ten pocit bude v dalších třiceti letech zažívat často.
Motokárám se věnuje až do roku 1987, kdy se stává mistrem Německa a Evropy. Vzápětí přesedá na juniorské formule a vyzkouší si i Formuli 3000, která bývá přípravou na metu nejvyšší – na formuli 1.
Štěstí a peníze
V roce 1991 začíná Schumacherova kariéra v kokpitu F1. A začíná kuriózně. Stáj Jordan totiž těsně před Velkou cenou Belgie přichází o svého pilota Bertranda Gachota (*1962), kterého policie zatkla za útok pepřovým sprejem na taxikáře.
„Měl bych pro tebe skvělého jezdce. Je ve formě, a navíc trať ve Spa dokonale zná,“ volá po této události Schumacherův manažer svému příteli z týmu Jordan. Zástupci týmu kývnou a odstartují tak Schumacherovu neuvěřitelnou kariéru.
Ta nakonec díky lepší nabídce začíná ve žlutozeleném Benettonu a pokračuje v kokpitu červeného Ferrari, kde vytrvá až do roku 2006. Celkem Schumacher dosáhne na neuvěřitelných sedm titulů mistra světa a na celou řadu dalších ocenění.
Hovoří se o něm jako o největším jezdeckém talentu všech dob. Vyniká skvělou soustředěností, velmi dobrým odhadem situace a v neposlední řadě rychlými reflexy.
Kontroverzní závodník
Už v 90. letech, kdy Schumacher získává své největší úspěchy, se však formuje i poměrně početný tábor odpůrců tohoto německého závodníka. Jeho soupeři si stěžují na buldočí styl a touhu po vítězství, která je občas až příliš silná.
To se projevuje různými způsoby – několikrát například sestřelí z tratě soupeře, jenž by mu jinak mohl přebrat vítězství.
Asi nejznámější taková situace nastává v roce 1994, kdy Schumacher bojuje o titul s britským jezdcem Damonem Hillem (*1960). V klíčovém závodě německý závodník havaruje a při tom narazí do Hillova vozu, který se ho snaží předjet.
„Schumacher je nečistý král,“ píšou o něm v té době hlavně italská média. Po několika dalších incidentech rozpolcenost veřejnosti narůstá. Schumacher je v jednu dobu nejkontroverznějším sportovcem světa. Mužem bez emocí. Mužem, který se snad ani neumí smát a vše bere až příliš vážně.
Závěr kariéry
S narůstajícím věkem se styl slavného závodníka mění. Schumacher začíná v rozhovorech žertovat, prohry bere mnohem sportovněji. Nejvíc si závodění užívá, když ví, že se jeho kariéra ve formuli 1 chýlí ke konci.
Od roku 2007 už působí pouze jako poradce týmu Ferrari, a i když se později ještě na pár sezon vrátí v dresu týmu Mercedes Grand Prix, nedokáže už držet krok se nejužší špičkou a na stupně vítězů se nedostává.
Přesto stále zůstává v povědomí jako vlivná celebrita, která se objevuje při různých příležitostech na veřejnosti a neváhá se propůjčit třeba i k reklamám. Zatímco v některých si dělá sympaticky legraci sám ze sebe, jiné vyvolávají dodnes rozpačité reakce.
Třeba ta vůbec poslední z roku 2013. Michael Schumacher v ní testuje bezpečnost nového mercedesu třeba tak, že se snaží nesrazit figurínu s obličejem českého prezidenta Václava Klause (*1941).
Sportovní tradice pokračuje
Spíše než reklamy je však pro samotného Schumachera důležitý hlavně fakt, že má konečně spoustu času na svou rodinu.
Tu tvoří jeho manželka Corrina Schumacher (*1969), kterou si tehdy už slavný automobilový závodník vzal v roce 1995 v Kerpenu, a také jejich dvě děti – dcera Gina-Maria a syn Mick.
Zajímavé je, že obě dvě bez sebemenších pochyb zdědily výjimečný sportovní talent svého otce.
Gina-Maria je mistryní světa ve westernovém stylu ježdění na koni, Mick pak začal pod dohledem otce jezdit v roce 2008 na motokárách, loni se stal šampionem evropské formule 3 a v současnosti je jen malý krůček od závodění ve vysněné formuli 1. A ačkoli si Gina-Maria i Mick dozajista představovali, jak budou tyto úspěchy sdílet se svým otcem, osud rozhodl jinak a kvůli nehodě z roku 2013 to možné není. Jak to tedy v současnosti se zdravotním stavem Michaela Schumachera vypadá?
Žádná prohlášení
V posledních letech zpráv o stavu legendárního jezdce ubylo. Rodina se totiž snaží udržovat maximální mlčenlivost, s novináři až na výjimky nemluví a Schumachera veřejnosti vůbec neukazuje.
„Zdraví Michaela není veřejným problémem, žádná vyjádření tak nečekejte,“ rázně oznamuje právní zástupkyně rodiny Sabine Kehm. Navzdory tomu čas od času nějaké střípky o zdravotním stavu automobilové legendy uniknou.
V roce 2015, necelé dva roky po nehodě, se objevuje informace, že Schumacher projevuje náznaky vědomí a probouzení.
Mnozí fanoušci začínají doufat, že by se vše mohlo přece jenom obrátit k lepšímu, a veřejnost si začíná šeptat o tom, že už je možná schopen i sám chodit, ale že se to drží v tajnosti, aby měl dost klidu na úplné uzdravení.
Jenže tyto zvěsti se nepotvrzují a vše vystřídá skepse. Někteří komentátoři dokonce naznačují, že by Schumacher mohl být už mrtev. Jde jen o nesmyslné spekulace, nebo rodina opravdu tají nějaké zásadní skutečnosti?
Často pláče, tvrdí příbuzný
Podle dostupných informací se zdá, že povídačky o úmrtí jsou opravdu nepodložené. Zároveň to ale vypadá, že Michael skutečně není schopen pohybu a je stále zcela odkázán na péči okolí. Svět kolem sebe prý vnímá jen občas.
Drobně reaguje například na zvuky motorů formule 1 nebo při rehabilitaci v bazénu. „Když Michaela vezmete na invalidní vozík před krásné panorama hor s výhledem na jezero, někdy pláče,“ říká francouzským novinářům příbuzný, který nechtěl být jmenován.
Tato slova vyvracejí spekulace, že byl Schumacher převezen na ostrov Mallorca. Místo toho se zdá, že se stále nachází ve švýcarském městě Gland, ze kterého je právě krásný výhled na známé Ženevské jezero.
Tomu, že by se jeho stav výhledově zlepšil, však zřejmě nic nenasvědčuje. Ostatně potvrzuje to i smutné vyjádření závodníkova manažera Williho Webera.
„Po dlouhé době smutku jsem uzavřel kapitolu o Michaelovi, jinak bych se zbláznil,“ prohlašuje v jednom rozhovoru. Nezbývá tak než doufat v zázrak a v bojovnost sedminásobného mistra světa.