Veselé odpoledne s rodinou se mění na noční můru. Jen co vyrazí lovit humry a tuňáky naruší poklidnou atmosféru irského venkova hlasitá detonace.
Postarší Mountbatten přichází o obě nohy, dvojice rybářů ho sice chce zachránit, ale bývalý indický místokrál po pár chvílích pozbývá i život.
Klepy hovoří o tom, že většinu funkcí získává Louis Mountbatten (1900-1979) díky svým konexím. Opak je pravdou, pravnuk britské královny Viktorie (1819-1901) má pod čepicí, vymýšlí inovace a na začátku druhé světové války zachrání stovky spojeneckých vojáků!
Ze školy rovnou do války
Při jeho narození v roce 1900 byste příjmení Mountbatten hledali marně, přichází na svět jako Louis z Battenbergu. Díky svým rodičům má vazby na britskou královnu a tím pádem také na Německo a Rusko.
Za kmotra mu jde například ruský panovník Mikuláš II. (1868-1918), protože Louisova matka je zároveň sestrou carevny Alexandry Fjodorovny (1872-1918). Díky tomu rodina tráví několik týdnů v Petrohradu.
Mladý Battenberg během těchto pobytů údajně zahoří láskou k princezně Marii Nikolajevně (1899-1918). Jenže aristokratickou idylku naruší první světová válka. Z Německa je najednou nepřítel, a tak se kromě vládnoucí dynastie přejmenovává i čtrnáctiletý Louis.
Sotva dochodí základní školu, vyráží do krvavé vřavy. Slouží na několika bitevních křižnících a v létě 1918 dokonce navštíví západní frontu.
V armádě už zůstane a pomalu stoupá hierarchií, sbírá úspěchy a v meziválečných letech zastává dokonce pozici námořního pobočníka krále Eduarda VIII. (1894-1972).
Do nejhoršího konfliktu v dějinách vstupuje jako kapitán, má například na starosti evakuaci spojeneckých sil z Norska, které padlo do rukou nacistů.
Pohřeb bez Japonců
Jen tři měsíce před japonským útokem navštíví americkou základnu Pearl Harbor. „Jsem zděšen totální nepřipraveností,“ uvádí šokovaný Mountbatten. Jako komodor osloví Winstona Churchilla (1874-1965) a je s ním jedna ruka.
Díky tomu se roku 1943 stává spojeneckým velitelem v jihovýchodní Asii. Tam vzniká jeho celoživotní nevraživost vůči Japoncům, dokonce žádného nechce na svém pohřbu. Po konci války jmenuje Jiří VI. (1895-1952) Mountbattena indickým místokrálem.
Od února 1947 dohlíží na to, aby blížící se nezávislost nepošramotila britské renomé. Po vzniku Indie se angažuje na vysokých vojenských pozicích v rámci NATO. Každou volnou chvíli tráví na svém sídle na severozápadě Irska.
Nejinak tomu je i 27. srpna 1979, kdy vyrazí s dcerou a vnuky na lov humrů.
Netuší však, že v podpalubí si hoví 25 kilogramů trhaviny, kterou tam nastražil Thomas McMahon (*1848), člen organizace IRA. Síla exploze je ohlušující, zabíjí čtyři lidi včetně Mountbattena.
„Operace je jedním ze způsobů, jak můžeme anglický lid upozornit na okupaci naší země,“ uvádí bez skrupulí teroristé, kteří chtějí připojit Severní Irsko ke zbytku ostrova.
McMahon je okamžitě zatčen a ve vězení stráví téměř 20 let, v roce 1998 může díky amnestii basu opustit.